LIT - SPA 3:2sn - Naposled před Soči za bod

47., čtvrtek 6. 2. 2014
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Francouz - Gula, Kousalík, Pavlík, Šlégr, Stříteský, Chaloupka - Jánský, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Trávníček - Černý, Piroš, Skuhravý - Majdan, Jurčík, Gerhát. Trenér: Radim Rulík.
Sparta: Pöpperle (41. Málek) - Pilař, Krejčík, Polášek, Švrček, Philipp, Kubát, Sičák - Ton, Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Divíšek, I. Rachůnek - Simon, Přibyl, Forman. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 3. Pavlík (Hübl, Lukeš), 49. Martynek (TS), rozh. náj. Hanzl – 35. Krejčík (Pilař), 57. Ton (Krejčík, T. Rachůnek). Rozhodčí: Fraňo, Šindler – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5648. Střely na branku: 39:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Francouz - Krejčík.
Počtvté v sezoně se o zisku druhého bodu rozhodovalo až v dovedností soutěži, potřetí Holešovičtí neuspěli. Severočeši šli v posledním ligovém duelu před startem olympijské pauzy dvakrát do vedení, sparťané v obou případech srovnali zásluhou Krejčíka a Tona. V samostatných nájezdech se ale prosadil pouze Pech, Litvínovští se za záda Málka, který před třetí třetinou vystřídal zraněného Pöpperleho, trefili dvakrát.

V případě udržení čistého konta se mohl gólman Sparty Tomáš Pöpperle osamostatnit v čele rekordních extraligových tabulek díky 13. vychytané nule v základní části, o tuto naději ale přišel již po dvou minutách hry. Litvínov totiž začal hodně aktivně a vynutil si faul Kubáta, v přesilové hře dvakrát krátce po sobě pálil od modré čáry Filip Pavlík. Jeho první střelu ještě Pöpperle viděl, druhý pokus domácího obránce, který střílel prakticky od mantinelu, už prošel za jeho záda. O rychlé srovnání se pokoušel Ton, ale svůj únik zakončil tísněn obráncem mimo tři tyče.

1
jen jednou ze čtyř pokusů se sparťanům povedlo v samostatných nájezdech zvítězit

Brzy hráli černožlutí opět v pěti proti čtyřem, tentokrát se jim početní výhoda nevyvedla. A po ní se naopak vrhli do útoku sparťané. Tomáš Rachůnek sebral Chaloupkovi za brankou puk a předložil ho Hlinkovi, ten byl v jasné šanci faulován. Ale nejlepší tým ligy ve využití přesilových her se v nich tentokrát trápil. To Litvínov v závěru první třetiny málem podruhé početní výhodu využil. Po střele Černého se dostal k puku Lukeš, před poloodkrytou brankou však nezamířil úplně přesně a Pöpperle s velkým štěstím stihl kotouč udržet před brankovou čarou. Další šanci Hanzla, který se prosmýkl mezi obránci, už pokryl s přehledem.

I ve druhé dvacetiminutovce pokračoval festival vyloučení, hned v úvodu hrály oba týmy ve čtyřech, poté měli výhodu sparťané. Ostrou Pilařovu střelu od modré čáry v ní zkoušel dorážet Ton, ale trefil se jen do boční síťky. Další šanci dobře bránící Litvínov hostům nedovolil, sám naopak zahrozil prostřednictvím Hübla a Lukeše. Následně první jmenovaný fauloval kličkujícího Pecha, po 16 vteřinách přišel další nedovolený zákrok a sparťané měli před sebou minutu a 44 vteřin v pěti proti třem.

Tuto výhodu už využili. Hlinka s Tonem to nejprve zkoušeli křižnými přihrávkami napříč brankovištěm, nakonec se ujala dělovka Jakuba Krejčíka z vrcholu kruhu. Černožlutí byli z vyrovnání chvíli trošku utlumení, v závěru prostřední části se však vzpamatovali a byli blízko druhému gólu. Stejně jako sparťané, i oni měli poměrně dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru, ale Holešovičtí zvládli kritickou minutu a sedm sekund ubránit. Pöpperle pokryl střelu Trávníčka z mezikruží i pokus Pavlíka, Lukeš ve velké šanci opět selhal.

Do šatny ale odjížděl Pöpperle s bolestivou grimasou a do třetí třetiny už ho v brance nahradil Málek. Na toho se hned řítil Jánský, ale střílel vedle. I dál více útočili domácí, vytvořili si hned dva obrovské závary před brankou Sparty v těsném sledu. Po chvíli přišla zasloužená odměna za aktivitu, unikajícího Rostislava Martynka podrazil Pilař a litvínovský útočník měl k dispozici repete v podobě trestného střílení. Svou kličku mezi betony s přehledem proměnil. O kontr se pokoušela druhá sparťanská lajna, po několika dorážkách chvíli nikdo netušil, kde se nachází kotouč, nakonec se k němu jako první probojoval domácí hráč a vyvezl ho do bezpečí.

33.
tolikátý gól v sezoně si v Litvínově připsal PETR TON

Necelé čtyři minuty před sirénou podrazil Skuhravý Pecha, pro Pražany to byla velká šance na srovnání. A to také přišlo, Petr Ton po přiklepnutí Krejčíka překonal Francouze přesnou ranou k tyči. Žádné poklidné čekání na prodloužení se ale nekonalo, přesilovku si ještě zahráli i Chemici. V té Jánský střílel a poté ještě několikrát dorážel, sparťanská obrana v tu chvíli nechala Málka na holičkách. Ten odolal a svůj tým podržel i v následném závaru.

V prodloužení mohl nejprve rozhodnout Ton, jehož výtečně vychytal Francouz, následně se do protiútoku hnali domácí. Sparťané je zastavili jen za pomoci nedovoleného zákroku a čekaly je dvě minuty ve třech proti čtyřem. Oslabení však zvládli s naprostým přehledem a čtveřici Litvínova k ničemu nepustili. Rozhodovalo se tak až v nájezdech, které se Holešovickým v této sezoně nedaří. Potvrdili to i na severu Čech, kde se z vybrané trojice prosadil pouze Pech, na straně Severočechů byli úspěšní Lukeš i Hanzl.

Miloslav Hořava (Litvínov): Bylo to výborné utkání, rychlé, tvrdé a s šancemi na obou stranách. Jsme samozřejmě rádi, že jsme získali dva body, protože pro nás je každý bod opravdu strašně cenný. Nechci mluvit o tom, jestli jsme na konci dostali gól nebo jsme měli v prodloužení přesilovku, protože hráči sehráli několik zápasů v pár dnech. Byla tam únava. Tím hráče neomlouvám, pouze chci říct, že zápas byl opravdu hodně náročný fyzicky i psychicky.

Zdeněk Moták (Sparta): Bylo to dramatické utkání s dobrým pohybem, tvrdými souboji a první dvě třetiny s řadou šancí na obou stranách. Ve třetí jsme se dostali pod těžký tlak domácích, jen tak tak jsme odolávali a bylo pro nás štěstí, že jsme na konci normální hrací doby uhráli remízový stav. Bylo výborné, že jsme v prodloužení odolali při přesilovce domácích čtyři na tři, bohužel jsme neuspěli v nájezdech.