MBL – SPA 0:2 – Sparťanské trápení skončilo, je tu první výhra venku!

33., úterý 26. 10. 2010
Mladá Boleslav - Sparta MBL - SPA
Mladá Boleslav: Schwarz - Marušák, Jindra, Lehikoinen, Duben, Hay, Macháček - Nouza, Divíšek, Boháč - Pabiška, Vrbata, Matějovský - Bahenský, Gajovský, Handlovský - Loskot, Milroy, Kupec. Trenéři: Tlačil a Gudas.
Sparta: Pöpperle - O´Brien, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, Salcido, Zacpálek - Ton, D. Výborný, Kůrka - Smoleňák, Broš, Bartánus - Pacovský, Koreis, Kafka - Hromas, Karpov, D. Tůma. Trenéři: Holaň a Volek.
Branky a nahrávky: 25. Ton (Bartánus, Broš), 57. Koreis. Rozhodčí: Hribik, Fraňo – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3420.
Na devátý pokus to sparťanům vyšlo. Sérii proher z kluzišť soupeře se jim povedlo zarazit v Mladé Boleslavi, kde na začátku měsíce padli 5:0. Skóre utkání otevřel svojí druhou trefou v sezóně Petr Ton a Sparta dlouho držela jednogólový náskok. Pojistku přidal tři minuty před koncem Jakub Koreis. Pražané využili střeleckou nemohoucnosti Boleslavi a připisují si tak první tři body z venkovního zápasu.

Oba trápící se celky měly ty nejlepší důvody k tomu, aby se do utkání pokusily vstoupit lépe než soupeř. Úspěšnější v tom nakonec byla Sparta. Už asi po dvou minutách hry poslal šikovnou stahovačkou na modré svého kolegu Kůrku dopředu Výborný. Se zkrocením puku měl Schwarz lehké potíže podobně jako o chvilku později s dorážkou Broše. Pražané si dávali hodně velký pozor na to, jak hrají kolem své branky, a Boleslavští se tak ke skutečně vážným šancím dostávali jen sporadicky. Výjimkou nebyla ani jejich první přesilová hra.

Zatím vůbec největší gólovou příležitost si ale připsali právě Středočeši. Pöpperlemu totiž puk přeskočil beton a projel brankovištěm. Sparťané měli štěstí, že se k němu nedostal Lehikoinen, k dorážce mu chybělo jen pár centimetrů. Tlak hostů opadl, teď to byla Sparta, kdo se prakticky nedostal do útočného pásma. Tváře hostů navíc ztuhly asi tři minuty před koncem první třetiny, kdy ujížděli dva na jednoho Nouza s Jindrou. Prvně jmenovaný se ještě pokoušel na svého kolegu přihrát, už bylo ale příliš pozdě a Pöpperle do přihrávky zasáhl. V samotném závěru hráli sparťané také svoji první přesilovku, nevymysleli toho ale o mnoho víc než domácí.

První minuta ze druhé třetiny patřila domácím, pak ale zaváhali ve vlastním pásmu a v hned několikanásobné šanci se ocitla Sparta. Nejblíže se ke gólu ocitl Broš, který si už sice z klece vytáhl Schwarze, nepočítal ale s obětavým pádem Lehikoinena. Nečekaně husté ovzduší v pásmu domácích zapříčinilo vyloučení Jindry. Přesilovky se úspěšně chopil Petr Ton. A domácí se děsili dál. Na trestnou odešel Hay a Schwarz tentokrát neinkasoval jen díky obětavé práce obranné čtveřice Boleslavských.

Faulům se nevyhnuli ale ani svěřenci trenéra Holaně. Středočeši se v přesilové hře snažili zabrat, obzvlášť se hosté zapotili při útočných manévrech Vrbaty. Když se domácí "smířili" s inkasovaným gólem a hra se zase trochu uklidnila, měli lehce navrch opět spíš sparťané. Obzvlášť první formace vedená Tonem Boleslavi nepříjemně zatápěla. A když se dva na jednoho rozjeli oproti hostující brance Pabiška s Vrbatou, zadržovalo publikum dech očekáváním a napětím jen marně. Zbytek prostředního dějství patřil díky dvěma boleslavským oslabením hostům.

Oslabení Středočeši dohrávali ještě v úvodu třetí dvacetiminutovky oslabení a po střele Výborného mohly oba celky jen nechápavě kroutit hlavou nad tím, že Schwarz kotouč zachytil. Boleslav s úlevou, Sparta zklamaná. Oba týmy věděly, jak moc je v sázce, stále zoufaleji ale působili hráči Bruslařského klubu. Střela Gajovského zpoza hráče šla vedle, marně se dopředu tlačil i Bahenský. Na druhé straně oproti tomu zazněla po odrazu puku od Schwarze tyčka.

Hosté pomalu ale jistě utahovali smyčku a kolem Pöpperleho tak bylo stále méně prostoru k manévrování. Aktivně si ale i tak počínal Gajovský, pro kterému zakročil Hanzlík. Na dvě minuty se odebral na trestnou lavici, což Mladoboleslavští mohli považovat za jednu z posledních šancí. Za chybu na útočné modré čáře však následoval trest - Jakub Koreis byl sice zahákován, ze samotného nájezdu ale velice efektivně překonal Schwarze střelou pod horní tyčku, a signalizovaný trest tak nebyl uložen.

Leo Gudas (BK Mladá Boleslav): "My jsme hodně bojovali, v té první třetině jsme si vytvořili pár velkých šancí, které jsme ale neproměnili a to nás pak provázelo po celé utkání. Na začátku druhé třetiny nás Sparta trochu zmáčkla, odklonilo se od nás štěstí, máme i trošku oslabenou ofenzivu. Chybělo nám pár hráčů, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Když prostě nedáme gól, tak nemůžeme vyhrát."

David Volek (HC Sparta Praha): "Odehráli jsme zápas s obrovskou touhou po vítězství a s velkou bojovností. Byl to nádherný kolektivní výkon na střídačce, v kabině a také na ledě. Výsledkem naší práce je vítězství, navíc ohodnocené za tři body, takže dnes jsme si všichni splnili svou práci na sto procent."