PAR – SPA 5:0 – Trápení pokračovalo i v Pardubicích

31., čtvrtek 20. 12. 2007
Pardubice - Sparta PCE - SPA
Pardubice: Lašák - Snopek, Šeda, Posmyk, Havíř, Koma, Nikolov, Kolář, Linhart - Rolinek, M. Hlinka, Pivko - Ondřej, Blažek, Tvrdík - Somík, Pucher, Cetkovský - Starý, Zohorna, Koukal.
Sparta: Altrichter - Ptáček, Jerofejevs, Jan Hanzlík, Stehlík, Černošek, Tabaček - Becker, P. Nedvěd, Melichárek - Ton, Langhammer, Štrba - Netík, Sivek, Vondráček - Dragoun, Vaic, Hromas.
Branky a nahrávky: 11. Ondřej (Havíř), 13. Cetkovský (Pucher), 28. Linhart (Nikolov), 31. Somík (Pucher), 50. Koma (Pucher). Rozhodčí: Šindler - Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:10, navíc Dragoun a Sivek (oba Sparta) oba 10 min. Využití: 4:0. Diváci: 9680.
Po zpackaném derby Spartě nevyšel ani druhý zápas po reprezentační přestávce. Pardubice celé utkání rozhodly v přesilových hrách, když v nich dokázaly vstřelit čtyři branky. Naopak Sparta nevyužila ani dvojnásobnou výhodu a všechny střelecké pokusy pohotově lapil dnes neomylný gólman Lašák. Další utkání čeká svěřence trenéra Výborného v neděli, kdy Sparta netradičně již od tří hodin odpoledne hostí Vítkovice.

Sparta se sice v úvodu utkání vytvořila slibné střelecké příležitosti, ale nakonec po se prví části radovali domácí, kteří využili dvě přesilové hry. Do první velké šance zápasu se prodral Ton, jenže byl faulován Nikolovem, který mu háčkem znemožnil slibnou situaci zakončit. O necelou minutu později následoval pardubického obránce na trestnou lavici Posmyk a hosté dostali dlouhou výhodu dvou hráčů v poli. Následně vypadla světelná tabule a čas se musel měřit ručně. Vychladlí hokejisté mistra v pokračující přesilovce nedokázali ani jednou nebezpečně vystřelit. Ale Pardubice si ve čtyřech nezahráli dlouho. Tři vteřiny před návratem Posmyka fauloval Pucher a opět své mužstvo oslabil. I tuto nepříjemnost domácí přestáli a naopak sami udeřili. Americká posila Sparty Baron Becker seděla u trestoměřičů, když puk za Altrichterova záda tečoval Ondřej. Neuběhly ani další tři minuty hry a bylo to o dva góly. Vondráček za pardubickou brankou fauloval a domácí si v přesilové hře věděli rady. Pucher od zadního mantinelu parádně našel Cetkovského, jehož střela přeplachtila beton brankářské opory v kleci hostujícího mužstva. Sparta se poté dostala před Lašáka, když byla na ledě Langhammerova útočná řada. Gólman domácích byl pozorný a Tonovu jedovku skryl v rukavici. Minutu před koncem mohly další gól dát Pardubice, ale jejich tlak nakonec vyústil jen ve vyloučení Jerofejevse. I ve čtyřech ujeli Melichárek se Sivkem, nicméně druhý jmenovaný nedokázal vystřelit přesně a podtrh střeleckou bídu první dvacetiminutovky.

Sparťanské trápení pokračovalo i po přestávce a Pardubice vyhrály i druhou třetinu. Ta začala vlažně, domácí v úvodu dohrávali přesilovou hru, ale branku mistra téměř neohrozili. Lépe se vedlo na druhé straně Tonovi, jehož nebezpečný pokus lapil Lašák jen se štěstím. Následně putoval na trestnou lavici znovu pardubický hokejista, jenže hosté byli v útoku bezzubí a naopak Pivko předvedl pěknou akci. Inspiroval tím své spoluhráče ke zvýšení ofenzivní snahy, což se jim vzápětí vyplatilo. Linhart dostal puk na modrou čáru, tvrdě vypálil a kotouč se od Langhammerovy brusle odrazil mezi tyče sparťanské svatyně – 3:0. Ještě hůře bylo pro Spartu poté, co Pardubice využily další přesilovou hru. Ton byl vyloučen za vysokou hůl a pardubičtí hráči přesně věděli, jak nabídnutou šanci využít. Nikolovovu střelu Altrichter ještě vyrazil, ale puku se zmocnil Pucher, posunul ho na Somíka, jehož střela rozradostnila fanoušky v ČEZ Aréně počtvrté. Sparta poté zahrozila Beckerem, jenže ani on nezacílil přesně a po čtyřiceti minutách byl stav pro hosty velmi krutý.

V závěrečném dějství se žádné drama nekonalo. Domácí zkušeně kontrolovali hru a navíc měli za zády famózního Lašáka. V dobrém světle se ukazuje forvard Becker, který dokázal hru hostů oživit dravými průniky, bohužel často nebyl svými spoluhráči pochopen. Sparťanům nelze upřít snaha, Štrbovy manévry v útočném pásmu uťal až faul Havíře, Petr Nedvěd tváří v tvář brankáři sice volil pěknou kličku, ale nedokázal přehodit beton kouzelníka v pardubické brance. Vytáhl se i Altrichter, Cetkovskému znemožnil skórovat hned dvakrát. Nestačil až na střelu obránce Komy, který potrestal vyloučení Sivka - 5:0. Utkání bylo téměř rozhodnuto, ale Sparta se pokoušela alespoň o snížení. Po Dragounově nahození proskakoval puk po brankové čáře, nicméně nakonec si přeci jen našel cestu z brankoviště ven. Ton neprolomil Lašákovo kouzlo ani opakovanou střelou a lépe se na druhé straně nevedlo Pucherovi a Hlinkovi, takže ukazatel stavu zůstával nezměněn. Symbolickou tečku za nepovedeným výkonem úřadujícího mistra udělal Petr Nedvěd, když v poslední minutě dvakrát mířil jen do chráničů brankáře.