SPA - H71 2:7 - Sparta poprvé padla, nestačila na HV71

ET3, pátek 24. 8. 2012, hráno v Litoměřicích
Sparta - HV 71 (SWE) SPA - HV7
Sparta: Schwarz - Vallin, Husák, Gawryletz, Kočí, Milam, Hanzlík, Philipp, Krstev - Pacovský, Broš, Rachůnek - Tenkrát, Hlinka, Ton - Jánský, Foster, Luňák - Lapšanský, Simon, Přibyl. Trenér: Richard Žemlička.
HV 71 (SWE): Wesslau - Karlsson M., Petrasek, Williamson, Trygg, Fantenberg, Fälth - Ledin, Krog, Rakhshani - Sundh, Davidsson, Nilson - Carlsson, Nilson, Carlsson P. - Karlsson W., Fasth, Kristiansen - Strandberg, Lindström, Thörnberg - Dyk. Trenér: Ulf Dahlen.
Branky a nahrávky: 24. Broš (Rachůnek), 50. Tenkrát (Gawryletz, Jánský) - 2. Fasth (Fantenberg), 24. Lindström (Trygg), 32. Sundh (Davidsson, Nilson), 37. Rakhshani (Fälth), 47. Karlsson W. (Fantenberg, Petrasek), 53. Fasth (Fantenberg, Nilson), 56. Krog (Rakhshani, Ledin). Rozhodčí: Lacina. Vyloučení: 7:13. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 830. Střely na branku: 25-31. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5, 2:5, 2:7.
L i t o m ě ř i c e - Po třech vítězstvích sparťané v rámci turnaje European Trophy poprvé prohráli. V domácím utkání hraném v Litoměřicích nestačili na švédský celek z Jönköpingu, HV71 podlehli vysoko o pět branek. Čestné úspěchy Holešovických zaznamenali Broš a Tenkrát.

Sparťané nastoupili ke svému prvnímu domácímu utkání v letošním ročníku European Trophy na ledě litoměřické Kalich Areny. Jejich soupeřem byl švédský celek HV 71 a Pražané vstupovali do zápasu dosud neporaženi. Vstup do čtvrtého duelu základní skupiny se však vydařil lépe Švédům. Z hrací doby uplynula pouhá minuta a devětatřicet sekundy a o první zápis do střelecké listiny se postaral Jesper Fasth. Z mezikruží poslal puk přesně k levé tyči sparťanské branky.

Rušno bylo před brankou Marka Schwarze znovu v šesté minutě a postaral se o to paradoxně jeho vlastní spoluhráč Peter Jánský. Sparťanský forvard sklepával mezi kruhy vysoký kotouč, ovšem počínal si tak nešťastně, že málem poslal puk za svého překvapeného brankáře. Ten se jen s úlevou ohlédl ke své levé tyče, kolem které puk prolétl za branku.

Pražané zaměstnávali brankáře Wesslaua zpočátku spíše pokusy ze střední a delší vzdálenosti. Naopak soupeř si ve třinácté minutě připsal největší šanci dosavadního průběhu utkání. Strandberg projel otevřenou sparťanskou obranou a řítil se sám na Schwarze, ten však vytáhl efektní zákrok svou lapačkou a švédskou šanci zlikvidoval. K nejnebezpečnější střele domácích se o několik minut poté dostal Dominik Simon, jeho ránu z levého kruhu však Wesslau vykopl svým betonem.

Nástup do druhé části se opět vydařil více Švédům. Jako první se v prostředním dějství prosadil Johan Lindström, když úspěšně tečoval střelu Trygga od modré. Odpověď domácích na sebe ale nenechala dlouho čekat. Po Lindströmově gólu uplynulo pouze jedenatřicet sekund, když se mezi kruhy chopil kotouče Michal Broš a s přehledem zavěsil pod horní tyč švédské branky. Domácí se málem dočkali rychlého vyrovnání. Střela Tenkráta o několik okamžiků později ale zamířila nad Wesslauovu branku.

Trest za nepřesnou mušku mohla Sparťanům přinést akce Strandberga, ovšem po jeho výpadu z pravé strany a následné bekhendové střele zazvonila pouze horní tyč. V polovině utkání byla hra poněkud rozkouskována častými tresty a hra trochu ztratila na tempu. Když už zbýval na trestné poslední z řady hříšníků, domácí David Kočí, přišla další změna skóre. Oscar Sundh zkusil štěstí se svou bekhendovou střelou a slavil úspěch, kotouč zapadl přesně nad Schwarzovo rameno a hosté tak znovu odskočili na dvoubrankový rozdíl. Náskok Švédů před druhou přestávkou ještě narostl. Sparta nevyužila dvojnásobnou početní převahu a na 1:4 zvýšil již při hře v plném počtu Rhett Rakhshani.

Ve třetí části si první šanci připsali Holešovičtí. Petr Ton se chopil kotouče a uháněl na Wesslaua. Švédský brankář úmysl sparťanského útočníka vystihl a bekhendovou kličku zlikvidoval. Hráči HV 71 o chvíli později potvrdili, že byli v celém utkání produktivnějším celkem. Na rozdíl čtyř branek zvyšoval William Karlsson. Padesátá minuta přinesla druhou branku Sparty. K Michalu Brošovi se mezi domácí střelce zařadil další zkušený útočník Petr Tenkrát. Loňský mistr světa v in-line hokeji umístil Gawryletzovo nahození šikovnou tečí mimo dosah švédského gólmana.

V 52. minutě usedl na trestnou lavici Dominik Pacovský a o minutu později se Švédové dočkali druhého přesilovkového gólu. Po výpadu zpoza branky se na druhý pokus prosadil Jesper Fasth. V 56. minutě pak na konečných 2:7 upravil Jason Krog, který vymetl levý horní růžek domácí branky. Pražané tak po třech zápasech přišli o svou neporazitelnost a přenechali soupeři plný počet bodů.

Jan Votruba: HC Sparta Praha

Musím říct, že jsme hráli proti špičkovému evropskému týmu. Soupeř měl lepší pohyb, byl důraznější v osobních soubojích. Bylo to někdy i za cenu faulu a dnes se nám bohužel nedařilo využívat přesilovky, které z toho vyplynuly. Je možné, že by se pak utkání vyvíjelo jinak. Švédové nás předčili i v produktivitě, měli snad 24 střel a dali z toho 7 gólů. Samožrejmě, že my jsme jim nechali hodně prostoru před naší bránou, kde byli naši hráči nedůslední. Zápas se nám celkově nepovedl a do neděle si můsíme říct, kde se staly chyby. Čeká nás další silný soupeř a my chceme vyhrát.