SPA - JYP 5:4sn - S Jyväskylä za dva body

ET6, pátek 30. 8. 2013
Sparta - Jyväskylä SPA - JYV
Sparta: Pöpperle – Piskáček, Pilař, Kubát, Sičák, Švrček, Philipp, Hrbas, Gřegořek – Pacovský, Hlinka, Ton – Buchtele, Přibyl, Kumstát – Klimek, Simon, Jánský – Forman, Bahenský, Procházka.
Jyväskylä: Tarkki – Auvitu, Luoma, Välivaara, Hietanen, Näkyvä, Kalteva, Viitanen, Salonen – Louhivaara, Lahti, Wärn – Löfman, Perrin, Tuppurainen – Jaatinen, Myttynen, Abid – Nenonen, Virtanen, Poukkula.
Branky a nahrávky: 19. Bahenský (Forman), 28. Ton (Pacovský), 30. Pacovský (Piskáček, Hlinka), 46. Buchtele (Kumstát, Kubát), rozhodující sam. nájezd Jánský – 35. Tuppurainen (Perrin, Löfman), 40. Louhivaara, 48. Tuppurainen, 54. Välivaara (Tuppurainen). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 4:6, navíc Perrin (JYP) 10 minut. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1048. Střely na branku: 35:31. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2, 4:4, 5:4.
P r a h a - I po roce zvládli sparťané souboj s JYP Jyväskylä v rámci turnaje European Trophy vítězně, znovu berou dva body. Přestože vedli po trefách Bahenského, Tona a Pacovského již 3:0, dokázal finský celek duel zdramatizovat a dovedl ho do prodloužení a posléze do samostatných nájezdů. V těch byl jediným úspěšným střelcem ve čtvrté sérii Jánský.

Bez reprezentantů Rolinka a Rachůnka a bez zraněného Pecha nastoupila Sparta k prvnímu domácímu utkání v ET, kvůli absenci těchto klíčových útočníků se tak v sestavě objevil zaskakující Jánský. Již po minutě a půl si mohli Holešovičtí zahrát přesilovku, ale neporadili s ní ideálně. Jedinou střelu vyslal na Tarkkiho od modré Kubát, ale mířil mimo tři tyče. Již v pěti hráčích se osmělili i hráči JYP, šance Nenonena i Löfmana pokryl pozorný Pöpperle. Domácí gólman si poradil rovněž s ostrou střelou modré, kterou na něj poslal Näkyvä. Dobře ji viděl a zasáhl lapačkou.

Na druhé straně vybídl Buchteleho ke skórování nádhernou zadovkou Přibyl, střelu jedné z útočných posil Sparty ale ramenem vyrazil Tarkki. V závěru prvního dějství byli domácí jasně aktivnější. Piskáčkovo nahození od modré a následné dorážky se ještě neujaly, nakonec ale sparťané odcházeli do šaten s jednogólovým vedením. Necelé dvě minuty před sirénou byl vyloučen Kubát, Zdeněk Bahenský dokázal po 11 vteřinách oslabení ujet a z horní hranice levého kruhu se trefil pod víko.

Po návratu do hry v úvodu druhé třetiny dostal Kubát přihrávku na útočnou modrou a jel zcela sám na Tarkkiho, ale místo technického zakončení zvolil prudkou střelu, kterou netrefil branku. Po závaru u druhé branky nastřelil Tuppurainen tyčku, následnou dorážku už pokryl Pöpperle. Po trefě v oslabení se sparťané ve 28. minutě dokázali prosadit i v početní výhodě. Nejprve našel perfektním křižným pasem Ton Přibyla, ten si ale ještě srovnal puk a Tarkki se stihl přesunout. V následném závaru už ale kapituloval, puk dostal do branky právě Petr Ton.

Krátce nato přišla další přesilová hra, kterou Sparta opět využila. Dominik Pacovský měl před sebou po Piskáčkově nahrávce prázdnou branku a doklepl puk u levé tyčky za Tarkkiho. Pöpperle na druhé straně naopak skvěle zasáhl proti Louhivaarovi, který dostal přihrávku zpoza branky. Další příležitost ke snížení už hosté využili. Na konci akce na jeden dotek okolo branky byl u pravé tyče Jani Tuppurainen. A těsně před přestávkou přišel další úder Jyväskylä, vteřinu po návratu vyloučeného Simona do hry prostřelil Pöpperleho mezi betony Ossi Louhivaara.

Zkraje třetí dvacetiminutovky v oslabení obětavě lehl do střely Pacovský a následně se řítil na Tarkkiho, ale obránce mu na poslední chvíli znemožnil pořádně zakončit. Po pěti minutách sparťané zvýraznili náskok zásluhou Jana Buchteleho, kterému předložil gólovou šanci zpoza branky Kumstát. Ale i na tento gól zvládli hráči Jyväskylä odpovědět. I když s velkou dávkou štěstí, když Pöpperlemu propadl u levé tyčky puk, gól byl připsán Janimu Tuppurainennovi.

V přesilové hře se prudkou střelou od modré přihlásil o slovo Kubát, jeho pokus ale Tarkki tečoval mimo. A vzápětí přišel pro Kubáta nešťastný moment na druhé straně, když lehce tečoval střelu Jyrkiho Välivaary za Pöpperleho záda. O tom, kdo získá bod navíc, tak mělo rozhodovat prodloužení. V tom byla Sparta jasně aktivnější, dvakrát zkoušel Tarkkiho pozornost od modré čáry Kubát, následně se po zisku puku probil k zakončení Přibyl a backhandem trefil helmu finského gólmana.

Přesto se v nastavených pěti minutách nedokázal nikdo prosadit, a na řadu tak přišly samostatné nájezdy. V těch postupně na sparťanské straně neuspěli Ton, Přibyl ani Pilař, Pöpperle však také vychytal všechny tři finské exekutory. Ve čtvrté sérii tak rozhodl o výhře Sparty Peter Jánský, který uspěl střelou do růžku branky.