SPA - KOM 3:2 - Potvrzení stoupající formy

32., úterý 21. 12. 2010
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Pöpperle - Gulaši, Vykoukal, Hanzlík, Philipp, Macholda, O´Brien, Husák - Kafka, D. Výborný, Kůrka - Hromas, Koreis, Ton - Treille, Luňák, Broš - Bartánus, Smoleňák, Karpov
Kometa Brno: Hovi - Stehlík, Houdek, Bičánek, Protivný, Mojžíš, Kempný, Malec - Dlouhý, Brabenec, Erat - Meidl, Procházka, Švaňhal - Hruška, Veselý, Kvapil - Jabkub Svoboda, Ivan Huml, Jaroslav Svoboda
Branky a nahrávky: 11. Treille (Luňák), 24. Smoleňák (Macholda), 58. Broš (O´Brien, Ton) - 39. Veselý (Kvapil, Hruška), 57. Erat (Brabenec, Dlouhý). Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. Diváci: 5 456. Střely na branku: 30:29. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2.
P r a h a - Sparta v posledním zápase roku 2010 potvrdila vzrůstající formu a poprvé v letošní sezóně pokořila brněnskou Kometu. Celý zápas tahala Sparta za delší konec provazu, to když si dokázala dvakrát vytvořit dvoubrankové vedení. Hostům se podařil snížit v závěru prostřední resp. poslední třetiny, ale na body to nestačilo.

Po úvodu ve vánočním duchu, který obstaral domácí kotel, vstoupilo do pro Spartu velmi důležitého utkání aktivněji Brno. Už po 19 vteřinách si vynutilo faul kapitána Výborného, ale Holešovičtí oslabení přežili bez inkasované branky. Blízko gólu byla Sparta v šesté minutě, ale Bartánus po krásné souhře s Výborným, ale Hovi se stihnul přesunout a zasáhnout. Sparta byla po celou první třetinu aktivnější, několikrát hrozil agilní Hromas. Střeleckou převahu vyjádřili domácí gólově v jedenácté minutě, kdy Yorick Treille vystihl rozehrávku Komety a přes obránce vyslal prudkou střelu na Hoviho, kterému prošla za záda. Vyrovnat mohl zakrátko Jakub Svoboda, ale ani nadvakrát Pöpperleho nepřekonal. No konci prvního dějství se dostal k několika střeleckým pokusům Ton, ale Hovi zvýšení vedení nepřipustil.

V úvodu druhé části byli aktivnější domácí, Kafkův nájezd na Hoviho ale nedopadnul podle představ mladého útočníka. Po špatném vyhození Hoviho v oslabení se k puku dostal Macholda, který nahodil puk na bránu, kde ho za záda finského brankáře tečoval Radek Smoleňák. Tlak soupeře přišel v přesilové hře po provinění hráčské lavice Holešovických, ale snížení nepřinesl. A brzy mohla Sparta vedení ještě navýšit, ale Koreis, který ujel s Tonem ve dvou, prováhal správnou chvíli pro přihrávku a sám z úhlu už Hoviho nepřekonal. Ve 38. minutě si těžkou chvíli prožil hostující Malec, kterého trefila Koreisova střela do obličeje. Ale jeho zranění jako by Kometu povzbudilo a o minutu později dokázala snížit. Před brankou zůstal nepokrytý Ondřej Veselý, který zasunul puk mezi Pöpperleho betony.

Třetí dějství načala série vyloučení. Nejdříve putoval na trestnou hostující Mojžíš, pak i domácí hráči Vykoukal a Ton. Sparta obrovský tlak Brna během početní výhodu pět na tři a poté pět na čtyři. Od modré čáry Pöpperleho vytrvale ostřeloval Stehlík, jeho spoluhráči se pokoušeli o dorážky. Ale sparťanský gólman odolal. Po skončení oslabení Ton vyjíždějící z trestné lavice ještě málem zpracoval přihrávku na modrou čáru. Další vyloučení, tentokrát brněnského Dlouhého, dokázal bleskově využít Michal Broš, který dorazil za záda Hoviho puk odražený po střele O´Briena. Kometa dokázala už jen snížit hezkou souhrou Romana Erata s Brabencem a Dlouhým, a tak po prohře 2:3 odjela z Prahy s nepořízenou.

Radim Rulík (Sparta): Hráči vypadli ze zápasového rytmu a v prvním utkání po pauze bývá těžké se do toho dostat. Byla tam spousta nepřesností. My jsme dobře začali, dostali se do vedení 2:0, ale v tu chvíli jsme se trošku odklonili od hry, kterou jsme chtěli hrát. Tím jsme dovolili soupeři korigovat a dostat ho do zápasu tím, že dal kontaktní gól. Pro nás je velice cenné, že jsme ubránili oslabení ve třech a pak jsme sami gólem proměnili přesilovku na 3:1. V závěru jsme sice ještě inkasovali, ale konec už jsme si pohlídali a nedovolili soupeři znovu skórovat.

Ladislav Lubina (Brno): Myslím, že jsme viděli typické utkání po reprezentační pauze, kdy hráči vypadnou ze zápasového zatížení. Hra byla taková rozháraná, myslím, že z obou stran. My se v poslední době potýkáme s velkou marodkou a tudíž jsme i sestavu na dnešní utkání dávali dohromady na poslední chvíli. Myslím, že o utkání rozhodla naše přesilová hra pět na tři, kdy jsme neskórovali, protože jsme byli málo důrazní před brankou soupeře. Sparta nám ukázala, jak se dají jednoduše dávat góly.