SPA - KOM 3:2p – Junioři Sparty získali výhru až v prodloužení

7., pátek 26. 9. 2008
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Novotný - Vošmik, Kořínek, Veselý, Hanzl, Čížek, Husák- Chára, Tůma, Antončík- Kafka, Slaba, Plichta- Morkes, Sladký, Forman- Kutlák
Kometa Brno: Čiliak - Zítka, Sova, Žalud, Pospíšil, Vozdecký, Rosenberg- Juráň, Stehlík, Hnilička- Komínek, Zemánek, Kožár- Brzobohatý, Hájek, Popolanský- Grmela, Štěpánek, Švaňhal
Branky a nahrávky: 17. Kafka (Morkes, Kutlák), 42 Tůma (Antončík), 61. Husák (Slaba, Antončík) – 12. Grmela (Stehlík, Kožár), 31. Kožár (Hájek, Stehlík). Rozhodčí: Würtherle – Bejčik, Kabourek. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 58.
P r a h a - Dnešní zápas nám nabídl celkem pohledný hokej, šance, pěkné zákroky brankářů a vyrovnaný průběh. Diváci mohli vidět pět branek z toho po dvou na každé straně v základní hrací době a vítěznou vsítili hráči domácího klubu v prodloužení.

V pátečním klání přivítali junioři Sparty brněnskou Kometu. Do utkání lépe vstoupili domácí borci, když si během úvodních minut vytvořili tlak. Z toho vzešla první přesilová hra Sparty, té se nepovedlo prosadit, i když její hráči párkrát tvrdě pálili. Pěknou akci domácích předvedli v 6. minutě Chára s Plichtou, ale druhý jmenovaný měl vychýlenou mušku. O minutu později se naskytla sparťanům další velká šance, když se puk pohyboval v brankovišti a dokonce se hráči v dresu s „S“ na prsou začali radovat, ale brankář Čiliak měl puk pevně ve své moci. První větší možnost si hosté nechali až do 10. minuty, když pěknou individuální akci předvedl Štěpánek, avšak Novotný v brance Sparty byl připraven. Druhá šance Brna skončila vedoucí brankou, při akci v obranné třetině Sparty se puk dostal po ose Kožár, Stehlík až ke střelci Janu Grmelovi, který přesnou ranou k tyči otevřel skóre.

Brno získalo své vedení skoro z ničeho a Sparta byla chvíli zaskočena vývojem zápasu. Hráči Komety tak začali lépe bruslit, vybojovali si přesilovku, pár šancí a střel, ale navýšit vedení se hostům nezdařilo. Několik minut před koncem třetiny se povedlo domácímu Chárovi zachytit vyhozený puk a z kruhu pěkně vystřelil jen do tyče. Na konci 17. minuty si sparťané vše vynahradili, když vyraženou střelu brankářem Čiliakem doráží Petr Kafka. To Spartu nabudilo a v dalším útočném výpadu našel předchozí střelec Kafka úplně volného Kutláka mezi kruhy. Ten výborně vystřelil, ale brankář Čiliak vytasil výborný zákrok a vyrazil nad. Do konce třetiny bylo vidět jedno vyloučení domácího Husáka a následnou šanci v oslabení agilního Kutláka, kterou neproměnil.

Začátek druhého dějství byl ve znamení šancí na obou stranách, ale brankáři byli pozorní. Pohlednou a rychlou akci předvedli hosté v 28. minutě, když si dlouho přihrávku přes střední pásmo zpracoval na útočné modré Čvaňhal, našel na druhé straně volného Komínka, který sám před Novotným přestřelil. Těsně po polovině druhé třetiny sklepl Brnem vyhozený puk domácí hráč a namazal rozjetému útočníkovi hostů Lukáši Kožárovi do samostatného úniku, ten se nemýlil a trefil do černého. Zbytek třetiny už nenabídl takový hokej jako předchozí minuty. Bylo vidět, že hráči Sparty se snaží vyrovnat, ale pozorná obrana hostí držela jejich útočné snahy zkrátka. Proto také byl stav po 40-ti minutách 2:1 ve prospěch Komety Brno.

Ve 42. minutě ujeli sparťané dva na jednoho, David Tůma zakončil sám, přesně mířenou střelou mezi brankářův beton a lapačku, bylo vyrovnáno na 2:2. Hra se za nerozhodného stavu dostávala občas do pasáží plných nepřesností a zakázaných uvolnění. Z těchto chvil občas vybočili útočné akce obou týmu. Jedna z nich na straně Sparty se odehrála v 47. minutě, když Tůma hledal před brankou spoluhráče Cháru, který usměrnil puk těsně vedle tyče branky hostí. Poté až v minutě 55. přišla další velká šance domácího Kutláka, ani na dvakrát nepřekonal Čiliaka. Hned z protiútoku měli hráči Komety šanci rozhodnout zápas. Hájkova sražená střela se dostala k Brzobohatému, ten poslal puk do prázdné klece. Bohužel pro hosty se puk zastavil ve sněhu u tyčky a brankář Novotný ve spolupráci s obránci měl čas puk zalehnout. V dalších minutách si vypracovali šance domácí hráči, střely Antončíka i Morkese skončili u dobře chytajícího Čiliaka. Zápas v normální hrací době skončil remízou.

Tak na řadu přišlo prodloužení. To po pěkné akci ukončil výstavní ranou sparťanský obránce Patrik Husák, kterého uvolnil po chybě hostujících hráčů kapitán Slaba.

David Volek (trenér HC Sparta Praha): „Nejsem vůbec spokojený s výkonem mužstva, s předvedenou hrou, ani s herním projevem jednotlivců. Prostě to není ono. Bylo to vydřené vítězství, po nějakých korekcích v sestavě, brankář nás znovu podržel. To je jediná světlá výjimka. Rozhodující moment, byli jsme připraveni na tu možnost, která se tam vyskytla.“

Lubomír Oslizlo (trenér HC Kometa Group Brno): „Utkání bylo vyrovnané, bylo to o jednom gólu a rozhodl dnes šťastnější. Rozhodujícím momentem byl laxní přístup našich hráčů v prodloužení a to rozhodlo. Byl to zápas o jedné chybě a tu jsme my udělali a obdrželi jsme branku.“