26. 11. 2013 | Tereza Velikovská

SPA - KOM 4:1 - Odveta proti Brnu vyšla

22., úterý 26. 11. 2013
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Švrček, Kubát, Sičák, Philipp, Gřegořek - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Simon, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Kometa Brno: Trvaj - Dujsík, Hanzlík, Nosek, Kempný, Kuboš, Žižka - Jenyš, Čermák, Káňa - T. Svoboda, Němec, Hruška - Dočekal, Koreis, Burian - Zohorna, Holec, Wasserbauer. Trenér: Vladimír Kýhos.
Branky a nahrávky: 2. Buchtele (Kubát, Pech), 34. Ton, 46. Klimek (I. Rachůnek, Kubát), 59. Rolinek (Ton, Pilař) - 7. T. Svoboda (Němec). Rozhodčí: Husička, Lacina - Jindra, Skopal. Vyloučení: 4:5. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 6827. Střely na branku: 32:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1. Nejlepší hráči utkání: Pöpperle - T. Svoboda.
Další výhra je doma, i když tentokrát to byl hodně urputný boj. Sparťané odčinili prohru v Brně a tentokrát Kometu porazili. Připsali si tak již třinácté vítězství ze čtrnácti posledních utkání. Do vedení šli už po 80 vteřinách zásluhou důrazné práce dorážejícího Buchteleho, Kometa ale brzy odpověděla. Na další gól si museli diváci počkat, nakonec se ale dočkali hned tří. A to zásluhou Tona, Klimka a Rolinka.

Vstup do utkání se Spartě vydařil na výbornou. Jako první prověřil Trvaje Buchtele, v pokračujícím tlaku střílel od modré čáry Pilař a byl to opět Jan Buchtele, který byl před brankou hodně důrazný a dorazil puk do branky už po minutě a dvaceti vteřinách hry. Ještě lépe mohlo být o chvíli později, když se za pukem řítil Přibyl, ale Trvaj mu ho výtečně vypíchl. Neuspěl ani druhý útok domácích, Kumstát objíždějící branku sice našel Pilaře, ale puk se po jeho střele odrazil mimo dosah číhajícího Pecha.

Další možnost skórovat měli sparťané v přesilovce, ale místo toho po chybě sami inkasovali. Kubát si nechal na červené čáře sebrat puk Němcem, kterého fauloval, v signalizované výhodě se puk po tomto střetu dostal k Tomáši Svobodovi, který ujížděl sám a vykoupal Pöpperleho backhandovým blafákem. Od té chvíle se do toho hráči Komety obuli a byli lepším týmem. Pöpperle pokryl ránu Hrušky i Koreise, velké potíže mu ale nadělalo lehké nahození Hanzlíka, které trefilo tyč. Sparťané se dostali ke slovu až v závěru třetiny. Přečíslení dvou na jednoho v podání Simona a Tomáše Rachůnka ale skončilo jen na Trvajových chráničích a baseballový pokus Přibyla by neplatil, ani kdyby zapadl za Trvaje.

po tolika sekundách se Sparta v zápase s Kometou poprvé prosadila

Do druhé dvacetiminutovky vstoupili aktivněji hosté, další povedenou akcí se prezentoval Tomáš Svoboda. Na ledě se zároveň přiostřilo, potyčka Krejčíka s Čermákem se ale obešla bez trestu. Ne tak faul Zohorny, při jehož vyloučení byl blízko gólu Švrček. Jeho dělovku od modré čáry ale Trvaj zvládl vyrazit a odolal i následné dorážce. O chvíli později si však brněnský gólman vybral naopak slabší chvilku. Chtěl ze vzduchu chytit ztečovaný kotouč, který se snášel do brankoviště, ale vypadl mu a dorážet mohl Simon, který ale trefil jen Trvaje.

Jinak se do příležitostí dostávala především Kometa, hned nadvakrát to zkoušel Koreis, podruhé už dokonce rozvlnil síťku, ale pouze zvenku. Nakonec se však paradoxně radovali pasivnější sparťané. Hanzlíkovi odebral puk na modré čáře Petr Ton, souběžně s druhým bekem si najel po pravé straně a prostřelil Trvaje milimetrově přesnou ránou mířící nad beton. Závěr prostředního dějství patřil opět Kometě, která dál dobývala Pöpperleho branku marně.

Po nezáživném úvodu třetí části přišel třetí zásah domácího týmu. Ivan Rachůnek byl v mezikruží tísněn bekem, nicméně dokázal puk posunout na Lukáše Klimka. Ten se nerozpakoval a napálil ho z první přes bránícího hráče pod břevno brněnské branky. Kometa měla sice hned nato početní výhodu, ale její hráči byli ještě zaskočení inkasovaným gólem a Pöpperleho za celé dvě minuty jedinkrát neohrozili. To sparťané byli naopak při chuti a rozstříleli se.

Krásnou souhru předvedla první útočná formace ve složení Ton – Hlinka – Rolinek. Odstartoval ji Ton, který ji zároveň po několika přesných přihrávkách u levé Trvajovy tyčky zakončoval jen do připraveného gólmana, který se stihl včas přesunout. V obrovské šanci neuspěl ani Forman, který bleskově objel branku a chtěl zakončit kolem tyčky, puk však odpaloval už v pádu, takže mířil jen rovnoběžně s brankovou čárou. Těsně po skončení přesilovky nakonec sparťané přidali ještě čtvrtý zásah. Kapitán Tomáš Rolinek dorazil za Trvaje Tonovu střelu.

Ohlasy trenérů

Josef Jandač (Sparta): Nepodali jsme optimální výkon, bylo to urputné, spíše bojovné utkání. Brno se dobře připravilo a hrálo dobře. Důležité bylo, že jsme vždy vedli a nemuseli jsme dotahovat, protože soupeř hrál dobře do obrany. Důležitý byl druhý gól, tam se utkání lámalo. My jsme to naklopili na naši stranu, ale utkání bylo vyrovnané.

Karel Beran (Brno): Chtěli jsme v Praze bodovat, což se nám nepodařilo. Nepodali jsme přitom špatný výkon, ale pořád je to málo. Musíme zabrat víc. Za kvalitní výkony se body nerozdávají. Teď nás čeká těžký zápas doma (proti Kladnu) a musíme toho udělat ještě více.