SPA - LIT 3:1 - S Litvínovem za tři body

50., neděle 26. 2. 2017
Sparta - Litvínov SPA - LIT
Sparta: Novotný – Mikuš, Gernát, Barinka, Švrček, Nedomlel, Eminger, Kalina – Řepík, Vrána, Hlinka – Hlaváč, Klimek, Buchtele – Forman, Pech, Kumstát – Kudrna, Cingel, Uher. Trenér: Jiří Kalous.
Litvínov: Janus – Pavlík, Gula, Kubát, Sörvik, Sklenička, Pilař, Kokeš – Martynek, Hübl, Lukeš – M. Hanzl, R. Hanzl, Černý – Hořava, Gerhát, Trávníček – Válek, Reichel, Jurčík. Trenér: Radim Rulík.
Branky a nahrávky: 12. Gernát (Řepík, Hlinka), 17. Kumstát (Pech, Barinka), 28. Buchtele (Pech, Forman) – 18. Hořava (Pilař, Sklenička). Rozhodčí: Hejduk, Pražák – Flegl, Polonyi. Vyloučení: 8:10. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 11 074. Střely na branku: 35:21. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1. Nejlepší hráči utkání: Martin Gernát - Miloslav Hořava.
I podruhé v sezoně dokázali sparťané v domácím prostředí zdolat Litvínov a i podruhé jim k tomu stačily tři branky. Za Pražany se trefovali Martin Gernát, Petr Kumstát, premiérovou domácí trefu po návratu z KHL pak zaznamenal Jan Buchtele. Jubilejní 50. extraligový bod si díky dvěma asistencím připsal nejproduktivnější extraligový hráč Lukáš Pech.

Utkání s Litvínovem otevřelo ve druhé minutě vyloučení domácího Klimka, hosté se pak sice dokázali na nějaký čas usídlit v útočném pásmu, ovšem žádnou výraznější šanci si nevypracovali. Totéž se pak opakovalo o několik minut později při vyloučení Hübla, ani Sparta Januse nikterak neohrozila.

Poprvé se mohla solidně zaplněná O2 arena radovat z gólu přesně v čase 12:00. Nenápadnou akci rozehrál v obraném pásmu Mikuš, Řepík s Hlinkou si vyměnili na pravém křídle puk, první jmenovaný pak našel před brankou osamoceného Martina Gernáta, který již neměl problém zasunout puk za Januse. V další šanci hostů se pak na druhé straně dostal k odraženému puku Lukeš, ale jeho pokus z první mířil vysoko na branku.

A tak znovu skórovali Pražané. Ránu Barinky od modré čáry neměl Janus pod kontrolou a vyražený puk vrátil pohotově do branky připravený Petr Kumstát. Sparta však po druhé vstřelené brance vstoupila do hry nekoncentrovaně a Litvínovští se vzápětí mohli radovat ze snížení. Ze středního pásma vypálil na Novotného Pilař, domácí beci zaspali, jako první si vyražený puk dojel Miloslav Hořava a odrazem o horní tyčku vrátil svůj tým do utkání. Sparťané pak měli ještě v závěru třetiny možnost vzít si v přesilové hře vedení zpět, do kabin se ale nakonec šlo za stavu 2:1.

Do druhé části vstoupil aktivněji Litvínov, který v prvních vteřinách sevřel Spartu před její brankou, ale byli to naopak domácí, kteří dostali příležitost hrát hned dvě přesilové hry. Vyloučení Guly ještě sparťané potrestat nedokázali, když však na trestnou lavici zamířil Kokeš, už se za Janusem potřetí třepetal puk v síti. Nejprve se ještě nadvakrát z mezikruží zastřeloval Kumstát, rána navrátilce Jana Buchteleho však už skončila pod horní tyčkou.

Krátce před polovinou utkání se pak diváci dočkali boxerské vložky. Rozmíška Hlinky s Pavlíkem vedla k bitce mezi litvínovským borcem a domácím Řepíkem, druhou frontu pak otevřeli o chvíli později Nedomlel se Sörvikem. Zatímco v prvním souboji měl navrch hostující borec, ve druhém si Nedomlel jasně poradil.

Pět minut před druhou pauzou se do obrovské šance dostal Hübl, ale sám před Novotným uspět nedokázal. Domácí strážce branky si na jeho pokus o přehození počkal. Neuplynula ani minuta a Novotný musel znovu čarovat, když nejprve zastavil střelu z mezikruží i následnou dorážku.

Třetí část otevřela Kudrnova střela z otočky, proti které však Janus zasahovat nemusel. Sparta situaci kontrolovala a v oslabení mohl dokonce na 4:1 zvýšit Buchtele, svůj samostatný únik však pod tlakem zakončit nedokázal. Sparta se přesto musela mít mít na pozoru, to když se po dorážce na brankovišti natahoval Reichel, ale zakončit nedokázal.

Sparťané tak již utkání dohráli v pohodě, svého soupeře zdolali v domácím prostředí i podruhé v sezoně, a prodloužili tak vítěznou extraligovou sérii na pět zápasů.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): "Ve třetí třetině jsme si zápas zkomplikovali dvěma vyloučeními, ale na druhou stranu jsme hráli zodpovědně, poctivě a velice sebevědomě. Předváděli jsme hokej, který musel hráče i fanoušky bavit."

Darek Stránský (HC Verva Litvínov): "V první třetině jsme hráli dvě přesilové hry, a pokud chceme na Spartě pomýšlet na body, tak je potřeba je proměnit. To se nestalo a soupeř nám poté odskočil o dva góly. Podařilo se nám poměrně šťastně snížit, takže třetina pro nás vyzněla dobře. Druhou jsme ale nezačali dobře a byli jsme moc vylučovaní. Dostávali jsme se pod tlak a inkasovali jsme třetí a rozhodující gól. Abychom poté byli v poslední třetině utkání schopní více zdramatizovat, museli bychom si vytvořit větší tlak a více šancí. Dnes jsme byli nevýrazní a odjíždíme zaslouženě bez bodu."