SPA - SLA 5:0 - Sparta se probudila. A jak!

17., úterý 21. 10. 2008
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Pöpperle - Černošek, Gulaši, L. Procházka, Hanzlík, Ptáček, Jerofejevs - D. Výborný, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Ručinský - Látal, Podlešák, Hromas - Mrňa, Krätzer, Mikulík
Slavia: A. Svoboda - Kadlec, Drtina, J. Novák, Vašíček, Kolařík, Žižka, Sloboda - D. Hruška, Beránek, Vondrka - Bednář, Červenka, Tomica - Micka, Kraft, Sklenář - P. Jelínek, V. Růžička ml., Doležal.
Branky a nahrávky: 3. Černošek (Výborný, Broš), 7. Kratěna (Ton), 25. Broš (Kratěna), 27. Broš (Kratěna), 56. Mikulík (Látal). Rozhodčí: Jeřábek - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 11.683.
V dlouho očekávaném derby, ve kterém se dočkal velké pocty Richard Žemlička, jehož dres byl vyvěšen ke stropu Tesla Areny, domácí Sparta naprosto rozprášila konkureční Slavii, když vyhrála 5:0. Hosté se prakticky k ničemu nedostali, a tak černá série Holešovických končí stylově - s čistým kontem a pěti góly v brance sešívaných!

Ještě před úvodním buly sledovala téměř vyprodaná TESLA ARENA ceremoniál vyvěšení dresu sparťanské legendy Richarda Žemličky na strop haly. Bývalý sparťanský kapitán a skvělý útočník se stal sedmým takto oceněným hráčem Sparty.

Na nastupujících sparťanech byla vidět touha zlomit neúspěšnou šňůru pěti prohraných utkání v řadě. Sparta začala jako každý svůj domácí zápas náporem, narozdíl od předchozích utkání se ale jejich snaha vyplatila už poměrně záhy. Po vyloučení Kolaříka dostali domácí už ve druhé minutě výhodu početní převahy a po necelých třiceti sekundách, v čase 2:09, vstřelil obránce v rudém dresu Marek Černošek první branku utkání. Sparta ve svém tlaku nepolevila, naopak už v šesté minutě lovil brankář Svoboda puk ze své klece podruhé. Nejlepší střelec Holešovických Ondřej Kratěna v samostatném úniku zamíchal pukem a podél betonu zasunul kotouč za brankovou čáru. Převaha domácích byla zřejmá až do konce úvodní dvacetiminutovky, ani jeden tým do přestávky skórovat nestihl.

Druhá třetina přinesla podobný průběh, jako ta předcházející. Na začátku měla sice po chybě Procházky šanci letošní nejzvučnější posila Slavie Milan Kraft, ve 24. minutě se ale radovala opět Sparta. Kratěna oklamal Karola Svobodu, přihrál spoza brány Michalu Brošovi a ten měl s pukem relativně snadnou práci, 3:0. Slávisté se pokoušeli hru uklidnit, místo toho v 27. minutě znovu inkasovali. Byl to opět jeden ze dvou elitních útoků Sparty ve složení Výborný - Broš - Kratěna, který vymyslel pěknou kombinační akci. Na jejím konci stál Michal Broš a připsal si již druhý gól v zápase. Hosté jen těžce odolávali ofenzivě nažhavených sparťanů, nadějnou možnost ke korigování výsledku měl až v 34. minutě mladík Červenka, který se nadvakrát zkoušel prosadit před brankovištěm.

Ani ve třetí části neviděla letošní nejvyšší návštěva extraligy změnu v rozložení sil na ledě. Gólman Svoboda vzdoroval od začátku střelám a tečím protivníka, kapituloval až v 56. minutě. Nová posila Sparty, Milan Mikulík, se zmocnil puku v rohu kluziště a zkusil překvapit soupeřova brankáře objetím branky. Udělal to výborně, těžce zkoušenému Svobodovi puk propadl za záda a na světelných tabulích za brankami svítilo skóre 5:0. Zkorigovat výsledek mohl v samotném závěru David Hruška, to by ale musel vyzrát na Tomáše Pöpperleho. Ten sice neměl tolik práce jako jeho kolega na druhé straně hřiště, proti hráčovi s číslem 44 se ale blýskl dobrým zákrokem a udržel po dlouhé době čisté konto.

Hráči utkání byly vyhlášeni za Spartu Michal Broš, za hostující Slavii Michal Vondrka. Ceny jim předal Richard Žemlička, čerstvý majitel dresu na stropě TESLA ARENY.

Marian Jelínek (Sparta Praha): "Po čtrnácti dnech se snad konečně dobře vyspíme, protože na mančaftu i celém realizačním týmu předešlé nezdary samozřejmě seděly. Dnes si myslím, že jsme ukázali svoji sílu. Na jedné straně jsme ale na sebe upletli bič, protože budeme chtít, aby se ten výkon opakoval. Jsem také rád, že se opět potvrdilo pravidlo, že žádný strom neroste do nebe, a jsem rád, že jsme ho v dnešním utkání podřízli my. Body jsme potřebovali jako sůl a za vítězstvím jsme šli. Předvedli jsme kompaktní celoplošný důrazný hokej, který jsme navíc okořenili tím, že tam svítí nula, což je pro naše brankáře velmi důležité."

Jiří Kalous (Slavia Praha): "V první třetině jsme dostali od Sparty tvrdý direkt a už jsme nebyli schopni se po něm zvednout. Sparta nás donutila svým důrazným pohybem chybovat a dokonale naše chyby využila a potrestala. Myslím si, že zvítězila zaslouženě."