SPA - VIT 2:1 - O postupujícím rozhodne sedmý zápas

ČF6, sobota 27. 3. 2010
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Přikryl - Gulaši, Hanzlík, Vykoukal (A), Philipp, Vojta, Macholda, Vydarený, Bolf - Výborný (C), Hromas, Karpov, Broš (A), Hrdel, Ručinský, Kratěna, Látal, Langhammer, Kafka, Ton, Netík.
Vítkovice: Štěpánek - Voráček, Rehák, Trnka (A), Barinka, Jurečka (A), Kuboš, Stehlík - Svačina, Ujčík, Vrána, Hruška, Plášek, Selingr, Krenželok, Štefanka, Treillle, Kvapil, Klimek, Sturcz, Burger (C)
Branky a nahrávky: 23. Netík (Kratěna), 36. Netík (Vykoukal) - 53. Svačina (Barinka). Rozhodčí: Hradil, Husička - Bláha, Kostka. Vyloučení: 9:8, navíc Treille (VIT) 10 min OT. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 8827.
P r a h a - V zápase o bytí a nebytí Sparta uspěla. Holešovičtí hokejisté měli nůž na krku, když ve čtvrtfinále s Vítkovicemi prohrávali 2:3 na zápasy. V šestém utkání však sparťané doma skolili soupeře výsledekem 2:1 a vynutili si tak rozhodující sedmý zápas. K vítězství Pražany dovedl týmový výkon, dvě branky Tomáše Netíka a výborný Petr Přikryl v brance.

Důležité utkání odstartovalo ve vlažném tempu. Hlasité ochozy hnaly Volkovi svěřence do útoku, agresivní obrana Vítkovic však většinu jejich ofenzivy eliminovala. Až na začátku čtvrté minuty se ujala střela Karpova, Štěpánek však juniorův nadýchaný oblouček bez potíží ztlumil. Utkání přesto nabíralo na atraktivitě. Vítkovičtí se prodraly do koncovky zásluhou Burgera, Přikryl ale včas zaklapl betony.

Sparťané produkovali stále nebezpečnější brankové příležitosti. Velkou šanci spálil Netík, když se mu kotouč přilepil na hokejku po kuriózním odrazu od mantinelu. Tváří v tvář Štěpánkovi ale jen zazvonil na tyč. Emoce gradovaly v 12. minutě, kdy za Přikrylem pěstmi debatovalo klubko čtyř hráčů. Sudí všechny zúčastněné náležitě odměnil dvouminotvými a jedním čtyřminutovým trestem. Gulaši v následné přesilovce neúnavně ládoval kotouče před Štěpánka, nenašel se však nikdo, kdo by je usměrnil mezi tři tyče. Další možnost otevřít skóre zahodili domácí několik minut před pauzou, kdy rameno Štěpánka trefil Kratěna. Pražané zasypali vítkovickou klec patnácti střelami, ani jedna z nich však za záda vítkovického gólmana neproklouzla.

Hned na začátku prostředního dějství se na sparťany usmálo štěstí. Na trestné lavici pykal Ostravan Plášek, když Tomáš Netík vybruslil zpoza branky a šikovně zavěsil za Štěpánka. V témže okamžiku však kdosi hnul z brankovou konstrukcí, platnost gólu tedy ještě sudí konzultoval s kolegou u videa. Rychlou odpověď se snažil najít Klimek, jeho ránu ale Přikryl vytěsnil do rohu. Vítkovice nenápadně převzaly iniciativu hry, lapačka sparťanského gólmana zasahovla proti následné bombě Krenželoka. Vyrovnání viselo na vlásku i o několik chvil později, kdy se před brankou ocitl osamocený Klimek. Burgerem režírovanou šancí ale ostravský forvard pohrdl a pouze zaklepal na připravený beton sparťanské jedničky.

I ve druhé třetině tekly oběma celkům nervy, emoce vřely i v naplněném hledišti. Hříšníci se střídali na trestné lavici jako na běžícím pásu. Po vlně trestů se kluzištěm proháněli čtyři sparťané a tři Vítkovičtí. Domácí nabídnutou přesilovku okamžitě využili. Tomáš Netík perfektně zužitkoval nabídnutou přihrávkou od kolegy Vykoukala a nekompromisně zavěsil. Sparťané odskočili na rozdíl dvou branek a v tomto stavu také odcházeli do kabin.

Poslední dějství načal dvěma slepenými šancemi sparťanský forvard Langhammer. Nejprve využil zaváhání Štěpánka při tlumení puku, který následně lehce přizvedl, ovšem mimo tři tyče. O pár chvil později velel tentýž hráč další příležitosti. V oslabení odjel vítkovickým zadákům, hostující gólman ale jeho únik zastavil betonem.

Vítkovice hrozily především z přesilovek, často však jejich kombinace ztroskotala na nepřesnostech nebo na jistém Přikrylovi. Ani on však nezabránil pohotové dorážce Vladimíra Svačiny, která Ostravany vrítila sedm minut před koncem zpátky do zápasu. Domácím zajiskřila naděje, kterou ovšem účinně hasil domácí Přikryl. Na druhé straně se v zajímavé pozici objevil Kratěna, který ale jen napálil kotouč do Štěpánkovy masky. Sparťanský gólman čaroval i ve 45. minutě, kdy ujíždějící Kvapil předložil milimetrový pas spoluhráči Burgerovi. Strážce domácí svatyně se stihl přemístit a vyrážečkou zabránit vyrovnání. Rozhodčí podruhé zkontaktoval kolegu u videa, tentokrát však po krátkém telefonátu upažil a gól neuznal.

Miloš Holaň (Sparta): Viděli jsme výborný zápas s výbornou kulisou. Mužstva už se znají, je málo věcí, které by se daly nějak totálně změnit. My jsme proházeli všechny útoky a mělo to svůj význam. Vedení 2:0 ve druhé třetině prakticky rozhodlo o výsledku, Vítkovice se dostaly na kontaktní gól, ale perfektní hrou dozadu a výborným výkonem Petra Přikryla jsme si výsledek uhlídali.

Kamil Konečný (Vítkovice): Bylo to zase typické utkání play off, pošesté v řadě poměrně vyrovnané. Bohužel pro nás zase rozhodlo to, kdo dal první branku. My jsme udělali při vlastním oslabení hrubou chybu a po této brance se dostala Sparta na koně. Teprve po kontaktním gólu jsme se znovu dostali trošku do tlaku a nějaké šance jsme si vypracovali. Prohráli jsme zaslouženě.