SPA - ZNO 1:2 - Stehlík daroval Orlům tři body

27., neděle 26. 11. 2006
Sparta - Znojmo SPA - ZNO
Sparta: Duba - Vykoukal, Jan Hanzlík, Ptáček, Černošek, Tabaček, Protivný - P. Ton, Štrba, O. Kratěna - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - Netík, Langhammer, Dragoun - Hromas, Podlešák, Dušátko.
Znojmo: Trvaj - Mojžíš, Chvátal, Němeček, Bičánek, Jareš, Kotaška - Erat, Dopita, Meidl - Padělek, Pucher, Selingr - V. Říha, Haman, Plášek - Beroun, J. Svoboda, M. Růžička.
Branky a nahrávky: 7. Ton - 4. Bičánek (Pucher), 51. Dopita. Rozhodčí: Husička - Guth, Rittich. Vyloučení: 5:8. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5.255.
Dlouho vyrovnavou bitvu rozhodl nečekaným zkratem obránce Stehlík, který nikým netísněn z rohu kluziště namazal mezi kruhy zcela volnému Dopitovi, jenž v 51. minutě rozhodl zápas ve prospěch Znojma. Pražané v třetí třetině za nerohodného stavu stupňovali tlak a byli aktivnějším mužstvem, ovšem jejich pokusy kryl spolehlivý Trvaj. Snaha sparťanů neopadla ani po obdržené brance, ale na vyrovnání již scházely síly.

Od úvodních minut viděla slušně zaplněné ochozy sledovaly urputnou bitvu. Oba celky vsadily na pevnou defenzívu, což vycházelo po celý zápas vyjma tří minut v rozmezí šesté až deváté minutě. Nejdříve totiž na modré čáře napřáhl Bičánek a prudký projektil namířil do protipohybu Duby pod jeho lapačku, o tři minuty později se zase mezi dvěma beky prosmýkl rychlík Ton a mířenou střelou pod rukavici vyrovnal. Následný sled vyloučeních další změnu stavu nepřinesl. Obě mužstva se potýkala v početních výhodách s nepřesností, chyběl také nápad a moment překvapení. Na nedostatek práce si mohli stěžovat oba brankáři, kteří zasahovali spíše sporadicky.

Druhá třetina přinesla více vzruchu na obou stranách. Svižněji začali domácí, ale naráželi na připraveného Trvaje. Ten zneškodnil Kratěnu, po chvíli vymazal zákrokem rukavicí rovněž Hlaváče. V přesilové hře kousek nad břevno pálil Kratěna, po ráně Tabačka se nebezpečně prosazoval ještě Netík. Jenže Orli tlak Pražanů ustáli a ve své početní výhodě začali nebezpečně roztahovat křídla také. Po příhře Dopity zpoza branky nepříjemně pálil Erat, Duba se stihl včas přemístit. Vynikajícím zákrokem pak zničil zblízka také Hamana a proti Chvátalovi se vytáhl zákrokem lapačkou. Neméně spolehlivý Trvaj v oslabení musel řešit zase přečíslení Tona s Netíkem, poradil si bezchybně.

Do poslední fáze vlétli Holešovičtí s touhou zlomit utkání ve svůj prospěch. Vše odstartoval Ton, když se protáhl po křídle a vystrašil Trvaje ranou do ramene. Následně v přesilovce Orlovi pod maskou vypadl z výstroje puk z hole Tabačka, ale Kratěna skulinku u tyče z dorážky netrefil. Rozuzlení mohlo přijít v téměř minutové dvojnásobné výhodě, jenže nepřesné přihrávky zhatily šanci na úspěch. S přibývajícím časem Pražané stupňovali svůj tlak, dobýt hostující svatyni se jim ale nedařilo. Navíc v 51. minutě předvedl nečekaný zkrat v rohu kluziště slovenský bek Stehlík a po jeho pasu uspěl z mezikruží nikým nehlídaný Dopita. Sparta se nevzdávala a snažila se o výsledek ještě bojovat, ale na holích již převládala křeč. Naopak Znojmo se výsledek pohlídalo a při power play domácích mohlo výsledek pečetit, ze dvou metrů však Orli prázdnou klec netrefili.

František Výborný (Sparta Praha): Znojmo od začátku velmi dobře bruslilo a v první třetině jsme se ničeho nedočkali. Ve druhé byla poté škoda, že jsme nevyužili několik příležitostí, které jsme měli. Nebyli jsme dost důrazní, nebo nám chybělo štěstí. Ve třetí třetině už to vypadalo, že se bude hrát do konce na bod. Individuální chyba Ríši Stehlíka rozhodla. Zkušený Dopita nezaváhal a dal na 2:1. Pak už nás Znojmo prakticky nepustilo ani do power play. Je to škoda, protože každý bod je velice cenný a i jeden nebo případně dva by pro nás byly velice dobré.

Jan Votruba (Znojmo): Chtěli jsme zaskočit Spartu útočnou hrou a forčekingem po celé ploše a myslím si, že v první třetině se nám to podařilo. Od druhé třetiny nás Sparta začala přehrávat, začala více bruslit a my jsme se dostali pod tlak. V těch chvílích nás podržel vynikající Trvaj. Podobné to bylo i ve třetí třetině, kdy jsme se i díky přesilovým hrám domácích museli bránit. A po hrubé chybě soupeře jsme dali druhý gól.