4. 5. 2021 HC Sparta

​Bez vize a tvrdé práce je úspěch jen náhoda

„Vždy buďme k hráčům féroví, pomáhejme jim růst a dosáhnout úspěchů ideálně v NHL. Pak se vždy vrátí a pomůžou zase oni nám a dalším generacím sparťanů,“ vysvětluje majitel klubu Karel Pražák, který se hokeji a sportu věnuje už od dětství. Jako malý se na sídlišti v Českých Budějovicích proháněl za pukem spolu klubovým rekordmanem Romanem Horákem starším. Ten dokázal v průběhu jediné sezony nasbírat dosud nepřekonaných 73 kanadských bodů.

S čím jste do klubu vstupoval? S chutí rvát se o trofeje?
To byla rozhodně jedna z klíčových motivací. Celý život sportuju, o něco usiluju a chuť bojovat o vítězství mám v krvi. Při vstupu do sportovního prostředí to nutně potřebujete.

Nemůžete se na sport dívat jako na investici nebo výnosný byznys, takhle to u nás nefunguje. Sport se u nás sám neuživí, je podfinancovaný. Bez ohledu na to, jestli jde o vesnický fotbal, extraligový hokej, nebo třeba lyžování, je závislý na sponzorech, rodinách sportovců a času, energii a financích nadšenců, kteří se okolo něj pohybují. Podívejte se třeba na Ester Ledeckou – naprostý úkaz a globální fenomén. Svět by se o ní ale nikdy nedozvěděl, kdyby jí její rodina nevytvořila zázemí a podmínky. Ten potenciál by zůstal nevyužitý.

Trofeje jsou ale až odměnou. Dostanete se k nim jen díky tvrdé práci a jasné vizi.

Co si pod pojmem vize představit? Poměrně dost se toho pod něj schová…
Cesta ke každoročnímu boji o titul vede jen skrze zdravý klub a silný tým. Tyhle dvě věci nemůžete nikdy oddělit. Tou vizí, na které shodlo celé vedení Sparty, je práce s mládeží a co možná nejférovější chování k hráčům. Jen tak vytvoříte opravdu funkční tým. V kombinaci s úctou ke klubovým legendám to navíc vede k naprosto ideální situaci, kdy skládáte kádr z mladých nadějných odchovanců a zkušených borců, kteří se vrací po tom, co nasbírají zkušenosti a úspěchy v NHL a dalších zahraničních ligách. Na ledě odvedou skvělý výkon a mladým předají zkušenosti, které jim pomůžou růst. Chceme, aby hráči jako je třeba Lukáš Rousek uspěli v NHL, dělali nám reklamu a pak se vrátili a pomohli klubu i spoluhráčům. To je vize dominantní a zdravé Sparty.

Takže důraz na výchovu vlastních hráčů.
Přesně tak. V klubu působí na 250 mladých hráčů. To je ohromné množství talentu, které musíme rozvíjet. Když z kluků vychováme skvělé hokejisty a osobnosti, tak se nám to vždy vyplatí. Takoví borci se budou vracet.

Se stejným cílem jsme vstoupili také do klubu v Letňanech. Nemá samozřejmě takové jméno, nebojuje v nejvyšších soutěžích, ale akademii má skvělou. Tahle spolupráce se vyplatí Spartě, Letňanům i celému českému hokeji. Podívejte se na fotbalovou i hokejovou akademii Redbullu.

Zbytek obsáhlého rozhovoru s majitelem Sparty Karlem Pražákem si můžete přečíst v posledním vydání Sparta Magazine!


AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Program CHL: start na severu a domácí série

Výborný: Titul 2000? Nejsilnější tým Sparty

​Šrek: Dítě na hokej? Pomůže i charakterově

Mistři světa ze Sparty: legendy i bojovníci