1. 5. 2021 Marek Táborský

​Doležal: Návrat do Sparty? Velká satisfakce

Jako malý sledoval na tribuně Petra Tona s Jardou Hlinkou, oslavoval sparťanské tituly. Teď se do svého mateřského týmu vrací s vírou, že své idoly napodobí. „Odmala jsem snil o tom, že budu hrát za sparťanské áčko,“ říká první posila před novou sezonou, útočník Zdeněk Doležal.

Co se ti odehrává v hlavě při návratu do haly a klubu, kde jsi vyrůstal?
Od první chvíle je to něco speciálního. Vždyť na Petra Tona s Jardou Hlinkou jsem se chodil do haly dívat jako malý kluk, byli to moji oblíbenci. Slavil jsem tituly na tribuně a oni dva byli na ledě. A teď s nimi domlouvám kontrakt ve Spartě. Je to moc příjemné. Odmala jsem tu chtěl hrát za áčko. Je moc fajn pocit vracet se zpět.

Jaká je tvá nejsilnější vzpomínka na Spartu?
Pamatuji si plnou holešovickou halu na zápasy play off. To byly krásné momenty. Hrozně jsem k hráčům áčka vzhlížel. Hodně jsem koukal právě na Petra Tona, který byl pravák jako já, a na Honzu Marka. Chtěl jsem si za Spartu jednou zahrát stejně jako oni.

Je to pro tebe po letech, kdy jsi bojoval převážně v Chance lize, satisfakce za tvrdou práci a úsilí?
Určitě. Silná satisfakce. V juniorech jsem hrával dobře, dával góly, ale šanci jsem tehdy nedostal. Musel jsem si projít dlouhou cestou v první lize. Myslím si ale, že přicházím o to víc připravený, než kdybych naskočil v devatenácti, ve dvaceti letech.

V Motoru jsi patřil v posledních sezonách mezi tahouny, plnil jsi klíčovou roli v mužstvu. Jaké to bylo, být nejlepší hráč v nejhorším týmu minulé sezony?
Ze začátku to bylo těžké. Měl jsem spoustu šancí, vůbec se nedařilo mě ani týmu. Byl jsem spolu s gólmanem první na ráně, na koho se všichni obraceli a schytávali to nejvíc. Výsledky týmu se bohužel nezlepšovaly, začalo se mi alespoň dařit individuálně. Udělalo mi alespoň radost, že mě mé výkony dostaly do Sparty. Pachuť ze sezony ale pořád cítím. Šest let se tým dostával do extraligy a když se tam konečně dostal, dopadl neslavně.

V Motoru s tebou působil Míra Forman. Mluvili jste spolu už tehdy o Spartě?
Špičkoval mě, ať se vrátím. To jsem ale ještě s někým nejednal. Pamatuji si ale, že asi dva týdny poté, co se Míra vrátil do Sparty, mi zavolal, že se o mě s vedením bavili. Pak se mi oficiálně ozvali.

Takže Míra v roli agenta obstál.
(smích) Nevím, jestli měl vliv na můj návrat do Sparty, ale od chvíle, kdy přišel do Motoru, se sezona nám oběma otočila k lepšímu. Pan Prospal nás dal dohromady na ledě a oba jsme začali hrát lépe, než to vypadalo na začátku. V tomto ohledu mi Míra určitě pomohl.

Jakou roli očekáváš ve Spartě?
Samozřejmě o tom přemýšlím. Loni se mi podařilo dát pár gólů, získal jsem i dost bodů. Doufám, že prostor dostanu. Musím ale šanci využít. Moc rád bych byl týmu platný podobně jako v Budějovicích. Rozhodně tu ale budu mít těžší pozici, je tu spousta neskutečných hráčů a mnoho dalších jich ještě přijde.

Mezi prvními, s kým ses na Spartě potkal, byl tvůj někdejší spoluhráč a nyní asistent trenéra juniorky Tobiáš Slavíček. Máš tu i další kamarády z mládežnických let?
Poznávám tu hodně lidí, nevím, jestli oni poznávají mě (smích). Byl jsem tu naposledy před osmi, devíti lety. Jednou jsem se tu s týmem připravoval. S Tobiášem jsem hrál v juniorce a dorostu, hrál jsem s Davidem Dvořáčkem, bavili jsme s Mírou Formanem, Davidem Tomáškem a Danem Přibylem.

Sledoval jsi cestu Sparty play off?
Každý zápas. Mrzelo mě, že to nevyšlo. Chybělo málo. Škoda, že nevyšel začátek série. V sedmém utkání jsem věřil, že už to urveme.

Poslední sezona proběhla bez fanoušků, všichni se nyní upínají k jejich návratu. Přemýšlel jsi o tom, jaké by bylo nastoupit před zaplněnou O2 arenou?
Bohužel jsem to dosud nezažil. Letos jsem si v areně zahrál poprvé. Říkal jsem si, jaké to musí asi být, kdyby ty velké tribuny zaplnili fanoušci. Tehdy jsem byl ale hlavně rád, že se mohl hrát hokej. Sezona bez fanoušků byla smutná, ale museli jsme se s tou skutečností smířit.

PROFIL A STATISTIKY ZDEŇKA DOLEŽALA:

Zdeněk Doležal hokejově vyrůstal na Spartě, kde v mládežnických kategoriích pravidelně sbíral více než bod na zápas. Mládežnický reprezentant se však ve sparťanském áčku neprosadil, proto putoval do Litoměřic, v jejichž barvách sbíral první zkušenosti v dospělém hokeji.

Angažmá ve druhé nejvyšší soutěži se nakonec protáhlo na sedm sezon, během kterých produktivní útočník nastupoval také za Ústí nad Labem, Slavii a zejména za České Budějovice. Rodák z Lysé nad Labem pomohl Jihočechům k návratu do extraligy, kde byl v sezoně 2020/2021 jednoznačným tahounem Motoru, v jehož dresu nastřílel solidních 18 gólů a přidal 17 asistencí.

Vydařená premiérová sezona mezi elitou vynesla Zdeňku Doležalovi nabídku Sparty, kam se vrací po dlouhých osmi letech.

Statistiky

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Program CHL: start na severu a domácí série

Výborný: Titul 2000? Nejsilnější tým Sparty

​Šrek: Dítě na hokej? Pomůže i charakterově

Mistři světa ze Sparty: legendy i bojovníci