16. 1. 2020 Kateřina Eisová

​Koistinen: Chci Spartě pomoci svými zkušenostmi

Bek se zkušenostmi z NHL i dalších předních evropských soutěží. S takovou vizitkou se může pochlubit nová posila Sparty, zkušený finský obránce Ville Koistinen. „Sparta u mě vyhrála díky svému přístupu,“ uvedl ve svém prvním rozhovoru pro sparťanský web sedmatřicetiletý hokejista.

V Ilves sis zahrál už v osmnácti letech a v devatenácti ses stal stabilním členem týmu. Mohl sis vůbec představit lepší start své hokejové kariéry?
Ne, určitě ne. Byl jsem překvapený, že jsem se do A-týmu dostal takhle brzo, nebyl jsem žádná juniorská hvězdička a nepocházím z hokejové rodiny. Vlastně jsem se až v sedmnácti rozhodl, že bych chtěl dělat hokej profesionálně a bylo skvělé, že první příležitost přišla hned takhle brzy. Než jsem se nadál, byl jsem najednou v NHL. Byl to splněný sen.

Po několika letech ve Finsku ses až v 26 letech probojoval do NHL, kde jsi hájil dresy Nashvillu a Floridy. Bylo to pro tebe v nějakých ohledech těžší, že ses do zámoří dostal až v pozdějším věku?
V mých 18 letech začala moje kariéra pomalu, ale jistě nabírat správný směr. Dalo by se říct, že jsem do NHL naskočil trochu pozdě, ale to není nic neobvyklého. Z Evropy chodí poměrně hodně hráčů do Ameriky v tomhle věku.

Hrál jsi ve Finsku, NHL, ve švédské a švýcarské lize a také v KHL. Přál sis prožít právě takovou kariéru? Splnila tvé dětské sny?
Asi jsem to tak nechtěl úplně od začátku, zlomilo se to, když jsem odešel do NHL. Tam jsem si uvědomil, že bych chtěl s hokejem procestovat svět. Extraliga je osmou ligou, do které nastupuju, a jsem moc rád, že jsem díky hokeji poznal nové země a lidi. Až budu mít po kariéře, budu rozhodně mít o čem vyprávět.

Kde se ti líbilo nejvíce? V čem byla jednotlivá angažmá speciální?
Líbilo se mi ve Švýcarsku, je to nádherná země, lidé jsou milí, seděl mi jejich styl hokeje a hráčům se tam dostává skvělého servisu. Florida a Nashville jsou krásná místa, ale nikdy jsem tam neměl jistotu, jestli se dostanu do základu, pořád jsem hrál na hraně sestavy. Stejně to ale byl jeden z nejkrásnějších zážitků. Věřím, že Sparta pro mě bude další štací, na kterou jednou budu vzpomínat také pouze v dobrém.

Poslední dva roky jsi strávil v Německu, nyní se stěhuješ do české extraligy. Co o tuzemské lize víš?
Abych pravdu řekl, o extralize toho moc nevím, ale to ji pro mě také dělá zajímavou. Těším se, až si vyzkouším český styl hokeje. Přivedl mě sem Jaroslav Hlinka, který si mě pamatoval z dob, kdy jsme proti sobě hráli v NHL. Osobně za mnou přijel a často se mnou mluvil, moc se mi přístup jeho a celé Sparty líbil.

Je ti sedmatřicet let. Čeho bys chtěl ve své kariéře ještě dosáhnout?
Jsem starší, zažil jsem toho spoustu. Hrál jsem v NHL, byl jsem ve finském národním týmu, procestoval jsem s hokejem spoustu zemí. Teď bych samozřejmě chtěl pomoct Spartě získat titul.

Kterými herními aspekty bys mohl být největším přínosem ve Spartě?
Myslím, že jsem silný na puku, dobře bruslím a můžu přispět svými zkušenostmi.

Znáš někoho ze sparťanského kádru osobně?
Asi tři týdny jsem hrál s Michalem Řepíkem v Rochesteru, na farmě Floridy Panthers, v Německu jsem hrál proti Milanovi Jurčinovi, ale zbytek kádru neznám. Těším se, až se s ostatními poznáme.

Za svou kariéru sis zahrál se spoustou Čechů, ať už v NHL, nebo při evropských štacích. Na koho si vzpomínáš?
Chvíli jsem bydlel s Janem Hlaváčem nebo s Martinem Eratem, na ty hodně vzpomínám, ale všichni, se kterými jsem hrál, byli dobří kluci. Ve Finsku jsem jich taky potkal spoustu, se všemi jsme vždy dobře vycházeli.

Ve Spartě trénuje německý trenér Uwe Krupp. Co od spolupráce s ním očekáváš?
Zatím jsme se nepotkali, ale slyšel jsem o něm, že je férový a dobrý kouč. Má spoustu úspěchů jak jako hráč, tak jako trenér. V Německu, kde jsem teď dva roky hrál, jsem o něm slyšel hodně, je tam legendou. Na spolupráci s ním se těším.

Byl jsi někdy v Praze? Kde tu budeš bydlet?
V Praze jsem nikdy předtím nebyl, ale slyšel jsem, že to je krásné město. Bydlet budu v Karlíně, kousek od Milana Jurčiny, za což jsem rád. Budu tak mít vždy nablízku někoho známého. Těším se na bydlení tady. Praha je známá nádhernými památkami, už se nemůžu dočkat, až se na ně podívám.

Máš rodinu? Kolik máš dětí?
Mám dva syny, jednoho šestnáctiletého a druhého jedenáctiletého. Do Prahy jsem ale přišel sám, zbytek rodiny žije ve Finsku.

Řekni nám něco o sobě – jaké jsou tvé mimohokejové koníčky?
Nejraději trávím čas u vody. Ve Finsku mám dům u jezera, kde v létě trávíme s rodinou a s přáteli spoustu času. Rád jezdím na vodním člunu nebo na vodních lyžích, rybařím. Další můj koníček je tady asi trochu neobvyklý, ale jelikož máme ve Finsku spoustu lesů, rád se o ně starám. Když ve svém volném čase nejsem u vody, jdu do lesa.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Sparťani vyjeli trénovat pod širé nebe

Nové mládežnické trio: Sparta je výzva!

Intro pro sezonu 2020/2021

Soutěž o podepsaný dres Michala Řepíka