„Sparta není jen hokej a zábava, ale také společenská odpovědnost. Osmnáct let je neuvěřitelná doba. Sparťanská krev je nejdéle trvající klubový charitativní projekt v českém sportu, který už přerostl své dosavadní pojetí," říká člen správní rady klubu Jakub Dlouhý. Projekt tak bylo nutné rozšířit.
„Lidé mohou nově darovat krev už ve třech nemocnicích a na našich společných odběrech. Věřím, že se do projektu zapojí co nejvíce lidí, ať už samotným dárcovstvím, nebo účastí na zápasech, a dokážeme pomoci co nejvíce lidem. Ruku na srdce, nikdy nevíte, kdy krev budete sami potřebovat," dodává.
Nově spolupracující nemocnice
Pokud se rozhodnete v období od 13. října do 16. listopadu darovat krev ve Všeobecné fakultní nemocnici, Ústřední vojenské nemocnici a v Thomayerově nemocnici, získáte po úspěšně absolvovaném odběru voucher na vstupenku na zápas Sparty!
Tento voucher můžete získat rovněž na společných odběrech v hokejové kabině Sparty, kde vám bude po absolvovaném odběrů předán. Ty se uskuteční v termínech:
- Středa 23. října 2024 – O2 arena
- Středa 30. října 2024 – O2 arena
- Úterý 5. listopadu 2024 – Sportovní hala Fortuna
- Čtvrtek 14. listopadu 2024 - O2 arena
V aplikaci HC Sparta+ otevřete záložku VSTUPENKY -> OSTATNÍ -> VYBERTE SI TERMÍN A ČAS DAROVÁNÍ -> Vyberete počet vstupenek (maximální počet na osobu jsou 2 rezervovaná místa) -> potvrdit -> vstupenku budete mít k dispozici zde v aplikaci a také v e-mailu, který jste si nastavili ve vašem účtu - > objednat a zaplatit (0 Kč). Objednání na termín je závazné!
Důležité informace před darováním krve
Darovat krev může každý zdravý člověk, muž či žena ve věku 18–65 let. Tělesná hmotnost dárce krve by měla být minimálně 50 kg. Veškeré informace naleznete na našem webu.
Letos mohou navíc všichni účastníci Sparťanské krve taky vstoupit do registru dárců kostní dřeně. Stačí před odběrem projevit zájem a vyplnit zdravotní dotazník. Podmínky na zdravotní stav jsou trochu přísnější než u krve, vstup je omezen do 41. narozenin (vstup je možný na žádost dárce krve i na transfúzních stanicích ve VFN a FTN, v ÚVN je možné vstoupit do druhého českého registru dárců, a to pouze do 36. narozenin). Na rozdíl od krve neznamená registrace automatické darování. Daruje jen zlomek zapsaných. Registr je vždy osloví až na základě konkrétního nemocného – leukémií nebo jinou poruchou krvetvorby. Odběr probíhá většinou na separátoru podobně jako u plazmy. Podrobnější informace na webu darujzivot.cz
Co je Sparťanská krev?
Nejstarší klubový sportovní charitativní projekt v Česku, který se věnuje podpoře dárcovství krve. Tradičně se do něj zapojují nejen fanoušci, ale také hráči, trenéři, legendy, zaměstnanci a partneři HC Sparta Praha.
Dárci jsou za svůj skutek odměňováni poukázkou na vstupenku na utkání Sparty. Před dvěma lety navíc vznikla Sparťanská karta dárce krve (více informací), kde fanoušci sbírají za každý odběr razítko. Za každé čtyři odběry získávají ve sparťanském fanshopu odměnu za pravidelné darování i mimo měsíc Sparťanské krve. Právě pravidelné darování krve je hlavní motivací tohoto projektu.
„Naší motivací je pro dárce Sparťanské krve udělat odběry co nejjednodušší. Rádi bychom projekt postupně rozšířili do všech nemocnic v Praze a ve středních Čechách, kde jsou k dispozici odběrová centra," říká leader projektu Martin Hroch. "Rádi bychom v rámci projektu poukázali na obrovský význam dobrovolného darování krve přímo v nemocnicích, kde neustále bojují s nedostatkem určitých krevních skupin," dodává.