22. 3. 2020 Daniel Ryl

Sparťanská abeceda 2019/2020 - I. díl

Vinou pandemie koronaviru po celém světě je extraligová sezona 2019/2020 minulostí, ale i přes její předčasné ukončení mají sparťané na co vzpomínat. Během základní části si společně s vámi fanoušky užili řadu úspěchů, tažení za třetím místem i do Ligy mistrů a vydařené Open Air v Drážďanech. Na které momenty, výkony i události se bude vzpomínat? Podívejte se na první díl Sparťanské abecedy uplynulé sezony.

A jako AMBICE - V předešlých sezonách se našemu týmu nedařilo podle představ, ale po letních změnách ve vedení klubu se do Sparty vrátily nejvyšší ambice! Naše mužstvo je dokázalo v základní části naplnit, ale jeho stoupající formu zastavilo předčasné ukončení ročníku. "Samozřejmě nás to mrzí, protože jsme se těšili na play-off a věřili jsme si na úspěch. Zdraví je ale v tuto chvíli nejdůležitější. Co jsme nestihli letos, o to se pokusíme v příští sezoně. Budeme mít ještě větší chuť po úspěchu," vyhlásil po konci sezony kapitán Michal Řepík.

B jako BRANKÁŘI - Na muže s maskou se mohli sparťané v poli maximálně spolehnout, protože Matěj Machovský a Jakub Sedláček vytvořili jednu z nejlepších brankářských dvojic v extralize. Oba gólmani se dělili o zápasové vytížení, a když už jeden z nich neměl svůj den, druhý ho zaskočil. Na konci ledna se navíc dostal do branky také Adam Wolf, jenž dochytal utkání na ledě Třince, kde si připsal extraligový debut. Fanouškům jistě udělal radost také návrat Michala Neuvirtha, který si v základní části nezachytal, ale vše bude chtít napravit v příštím ročníku.

C jako CESTOVÁNÍ - Nestandardní počet nacestovaných kilometrů se během sezony nevyhnul ani sparťanům, kteří se nacestovali i nad rámec extraligových bojů. Už v létě se totiž zúčastnili přípravného kempu v Německu, kde se utkali s Ženevou, HV71 a Mannheimem. Do stejné země zajeli ještě jednou, a to kvůli utkání pod širým nebem, v němž se na začátku ledna utkali v oficiálním extraligovém střetnutí v Drážďanech s "domácím" Litvínovem.

D jako DEBUTY - I přes letní výrazné posílení kádru mohli fanoušci sledovat umění mladých sparťanů! Ti dostávali šanci pod trenérem Uwe Kruppem i po příchodu Miloslava Hořavy a Josefa Jandače. Nejvýraznější stopu zanechal debutant David Vitouch, který během prvních 23 zápasů v extralize vstřelil jeden gól a přidal tři asistence. Extraligovou premiéru si kromě něho připsali ještě brankář Adam Wolf, obránci Daniel Poizl, Ondřej Havlín, Michael Krutil a také útočník Albert Michnáč.

E jako EMOCE - I přes absenci play-off si sparťané společně se svými fanoušky užili řadu emocí. Euforie panovala po vítězství v Drážďanech, ale zejména po famózní domácí otočce proti Kometě. "Měl jsem totální blackout. Zapomněl jsem na veškeré bolístky, stres, všechno ze mě spadlo. Byla to krásná třešnička, zbývalo pár sekund do konce. Neuvěřitelná euforie a pocit štěstí," řekl po utkání David Tomášek, autor vítězné branky na 5:4 patnáct vteřin před koncem.

F jako FANOUŠCI - Všechny emoce a úspěchy bychom bez vás nezvládli! Ve vítězných zápasech i v krizových chvílích jste byli oporou Sparty i vy, fanoušci. Do domácí O2 areny vás chodilo v průměru fantastických 10 330, což bylo nejvyšším číslem v extralize a osmým nejlepším průměrem v celé Evropě, ti nejvěrnější nás celou sezonu povzbuzovali i při venkovních zápasech. Děkujeme!

G jako GÓLY - Sparta pálila během sezony do černého. V 52 zápasech základní části nastříleli naši útočníci a obránci druhý nejvyšší počet gólů (174), což činí průměr 3,35 gólu na utkání. Nejlepším střelcem byl s 23 zásahy kapitán Michal Řepík, dalších devět hráčů se dostalo přes hranici deseti tref. A znovu připomeňme, že se z prvního gólu v extralize radoval také útočník David Vitouch.

H jako HOLD - Už pojedenácté se opakovala úspěšný projekt "Sparta vzdává hold". Poděkování od našeho klubu tentokrát přijaly čtyři legendy české kriminalistiky - plukovník Josef Lottes, plukovník Jiří Markovič, plukovník Josef Mareš a kapitán Jan Štoček. Na únorové zápasy proti Mountfieldu HK a Karlovým Varům byli pozváni za symbolické vstupné zástupci policie, armády, záchranné služby a hasičů. I díky nim se podařila vybrat na konta nadací IZS a Armády ČR dosud nejvyšší částka v historii tohoto projektu - celkem 540 tisíc korun!

CH jako CHAMPIONS HOCKEY LEAGUE - Prestižní evropská klubová soutěž se v této sezoně do Prahy nevrátila, ale sparťané se na ni mohou těšit v příštím ročníku! Náš tým si totiž vybojoval účast mezi nejlepšími týmy Evropy díky třetímu místu. "Jsem nadšený, moc se na Ligu mistrů těším. Věřím, že přiláká i více diváků, protože zápasy mají grády, mají rychlost a fanoušci mohou vidět nové týmy i spoustu kvalitních hráčů z jiných zemí," těší útočníka Lukáše Pecha, který se Spartou zažil také úspěšnou jízdu do finále CHL v ročníku 2016/2017.

I jako ICE-TIME - Velkou sílou našeho týmu byla týmovost. Vytížení totiž bylo rozloženo do všech čtyř formací, o čemž svědčí také týmový ice-time. Na předních místech celé extraligy žádného sparťan nenajdete, protože nikdo z našeho týmu neodehrál ani tisíc minut. Nejvytíženějším sparťanem byl obránce Jan Košťálek, jenž odehrál 906 minut a 23 vteřin. V našem dresu zasáhlo do hry celkem 36 hráčů do pole a tři brankáři.

J jako JURČINA - Vedení klubu úspěšně posilovalo i během sezony, když přivedlo reprezentačního útočníka Davida Tomáška a trefilo se podpisem obránce Milana Jurčiny. Urostlý tvrďák se 451 zápasy v NHL a zkušenostmi ze světových šampionátů i olympiád se ve Spartě stal respektovaným lídrem kabiny. Do naší defenzivy přinesl klid, pomáhal mladým hráčům a pod svá křídla si vzal zejména útočníka Davida Vitoucha, se kterým dostal od spoluhráčů přezdívku "táta a syn". Vedení klubu, celé mužstvo i fanoušky tak potěšilo, že v našem týmu zůstane i v příští sezoně.

K jako KAPITÁN - Mezi řadu sparťanských legend s kapitánským céčkem na dresu se před sezonou zařadil útočník Michal Řepík. A svou kapitánskou premiéru zvládl na jedničku. Zkušený střelec patřil mezi nejproduktivnější hráče, byl nejlepším střelcem týmu a dokázal strhnout mužstvo, když bylo potřeba. Vinou pandemie koronaviru a zrušeného play-off nedotáhl tým k vysněnému titulu, ale s týmem se o to pokusí v příštím ročníku! Celý rozhovor a hodnocení základní části s naším kapitánem si přečtěte ZDE.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Forman: Věřím, že stadiony se začnou plnit

Horák: Snad jsem do party dobře zapadl

Vitouch: O místo v áčku budu bojovat

Informace o vstupenkách na hokejový pohár