30. 9. 2011 Tomáš Zatloukal

Alex Foster: Naší výhodou bylo široké kluziště

Ještě na jaře Alex Foster oblékal dres farmářského celku Toronta Marlies a mezi mantinely American Hockey League bojoval o místo v prvním mužstvu světoznámých Javorových Listů. Jenže do kádru Maple Leafs se zpět neprobil, a tak se vydal do Čech hrát nejvyšší domácí soutěž. Včera jako forvard pražské Sparty nastoupil proti New Yorku Rangers.

Jezdci vybojovali v holešovické TESLA ARÉNĚ těsné vítězství 2:0, o obě branky se postarali Evropané: Artěm Anisimov a Ruslan Fedotěnko. Sparťané si ovšem museli dávat pozor i na další ofenzivní esa výběru kouče Johna Tortorelly. „Hra měla opravdu vysoké tempo, Rangers mají v týmu skvělé bruslaře Brada Richardse a hlavně Mariána Gáboríka, není jednoduché s nimi držet krok. Museli jsme se na ně zaměřit a dobře je bránit, nenechat jim volný prostor," vysvětloval Foster, jak se hraje proti opravdovým hvězdám světového hokeje.

Alex Foster
Alex Foster odehrál v březnu roku 2008 tři zápasy za Toronto Maple Leafs. Debutoval proti druhému z newyorských klubů: Islanders.

Rangers zaskočili leckteré diváky technickým hokejem bez zbytečných fyzických kontaktů. Tvrdých hitů bylo k vidění jen pár, sparťanské útočníky trefoval především talentovaný obránce Michael Del Zotto. „Očekávali jsme, že nebudou hrát zbytečně tvrdě. Předváděli pěkný, ofenzivní hokej. Hodně si přihrávali, zkoušeli různé žabky. Jejich hra vycházela z výborného bruslení," popsal Foster herní projev týmu kapitána Ryana Callahana. „Naší výhodou bylo široké kluziště, na které nebyl náš soupeř zvyklý. Přesto musím říct, že Jezdci odehráli skvělý zápas," vysekl hostům poklonu rodák z michiganského Cantonu.

Foster se na ledě se utkal s bývalým spoluhráčem Brendanem Bellem, urostlým zadákem Blueshirts. „Hrával jsem s ním na farmě v Torontu. Znám i další kluky, třeba Johna Mitchella. A taky Krise Newburyho. Ti ale dnes nenastoupili," mrzelo šikovného centra. Sedmadvacetiletý Američan vyzdvihl výkon gólmana Martina Birona. „Vychytal čisté konto, má za sebou dobrý zápas. Dokázal zmařit několik našich vyložených šancí." Foster proti Rangers nezklamal, svou hrou jasně prezentoval, že mu zámořský styl hokeje není cizí. Koneckonců jen Mário Bližňák odehrál ze sparťanů více zápasů v NHL než on.