19. 9. 2011 Lucie Strouhová

Bojovali jsme a nemáme se za co stydět, řekl dvougólový střelec Hanzlík

Služebně nejstarší sparťan Jan Hanzlík mohl prožívat parádní večer. V prvním extraligovém klání na ledě Kladna otáčel hubený náskok domácích, když dvěma brankami překlonil stav zápasu na stranu Sparty. Jenže vedení Pražanů netrvalo dlouho a nakonec se radovali Rytíři.

Devětadvacetiletý obránce Sparty patří mezi sváteční střelce. V loňském extraligovém ročníku pokořil soupeřova brankáře třikrát, nyní hned v úvodním kole zvedal radostně ruce nad hlavu dvakrát. Obě branky dal v početní výhodě. „Přesilové hry a hra v oslabení jsou jediné dvě pozitiva zápasu,“ nesl hořce první nezdar Holešovických zkušený Hanzlík.

„Hrálo se příliš opatrně, nikdo nechtěl udělat chybu. Obě mužstva byla nervózní. Škoda těch dvou chyb za stavu 1:2, pak už se nám výsledek těžko doháněl,“ pokračoval rodák z Mladé Boleslavi.

Po bezbrankové první třetině se vedení ujali Rytíři, jenže Sparta dokázala odpovědět. V přesilové hře nejprve uspěl Hanzlík od modré čáry. „Chtěl jsem střílet. Pořád si říkáme, že málo střílíme a jsme málo důrazní před brankou. Tentokrát tam výborně stál Mário Bližňák, tak jsem to zkusil.“

O pět minut později téže muž chytře tečoval puk před Cháberou. „Máme to takto nacvičené, hrajeme přesilovky s jedním bekem nahoře. Buď to vyjde na Angela, nebo zrovna na mě,“ vracel se k úspěšným momentům jejich autor.

Útočníci ve středočeském derby zůstali němí. Svěřenci trenéra Jandače v přípravě marně zápasili s koncovkou a vypilovat střelecké mušky se jim nepodařilo ani na samý start extraligy. „Máme problémy směrem dopředu. Neříkám, že útočníci nedávají branky, je to problém celého mužstva. Dostaneme se do třetiny, šanci si vytvoříme, ale v zakončení nejsme důrazní. Musíme hrát jednodušší hokej, více dřít. Ale nemám strach, ono si to časem sedne a budeme hrát dobře. Všichni jsme makali, hráli nahoru – dolů a od toho se musíme odrazit. Nemáme se za co stydět,“ přesvědčivě řekl hráč, který v klubu působí nepřetržitě dvanáctou sezónu. Předtím však hrál i v juniorském mužstvu.

Domácí celek prošel v létě velkou obměnou. Pod křídly Jaromíra Jágra nastala nová éra kladenského hokeje. První rukopis outsider loňských let nejvyšší české soutěže načal už v letním období, kdy prohrál jen dvakrát. „Mají spoustu zkušených hráčů, i dravé mládí. Určitě budou výše než vloni. Nesledoval jsem přípravu, ale nehráli se silnýma soupeři. Nicméně je vidět, že si věří a chodí i hodně lidí,“ všiml si Hanzlík, jenž má mezi současnými hráči Kladna mnoho kamarádů.

Hned osm hokejistů s Rytířem na prsou totiž prošlo holešovickým klubem a na různě dlouhou chvíli byli i spoluhráči Hanzlíka. Toho to nenechalo klidným ani před prvním středočeském derby letošní sezóny. „Narážky máme neustále, třeba s Milanem Tomanem. To jsem prostě já, takový styl se mi líbí,“ usmíval se na závěr nejlepší muž zápasu a po prvním kole rovněž nejlepší střelec soutěže. Žádný jiný hokejista nedokázal ve 2. kole vstřelit více než jednu branku.