20. 9. 2006 Vojtěch Gibiš

Čtyřstovkař Ton na jubileum zapomněl

V úterním utkání proti pardubickému Moelleru zaokrouhlil Petr Ton počet odehraných zápasů v naší nejvyšší soutěži na 400. V nich nastřílel nejlepší loňský kanonýr extraligy 133 branek, 136 jich připravil svým spoluhráčům. Poslední gól a asistenci zaznamenal právě v úterý a pomohl tak výraznému sparťanskému vítězství v souboji dvou posledních ligových mistrů.
Tahle výhra se asi nerodila jednoduše, že? Opět jste inkasovali jako první…
Nejsem žádný pesimista, ale přiznám, že když jsme dostali toho prvního góla, který byl tečován od bruslí, tak jsem byl dost zklamaný. Začátek zápasu nám vyšel, ale pak přišla přesilovka, teč od brusle a gól mezi nohy… Důležité ale pro nás pak bylo, že jsme rychle v přesilovce vyrovnali a už jsme neprohrávali.

Pomohla vám brzy využitá přesilovka v tom, že jste pak začali využívat i ty další?
Určitě ano. Navíc jsme ráno před zápasem složili novou přesilovkovou sestavu. S Jardou Hlinkou jsme si ale řekli, že nebudeme nic zkoušet a vyzkoušíme si naší spolupráci rovnou v zápase. A ono to nakonec vyšlo. Dali jsme čtyři branky z přesilovek, což nás zvedne jako tým. Byl jsem s početními výhodami spokojen, jen ty moje přihrávky by měly být ještě přesnější.

Myslíte si, že bude útok Hlaváč – Hlinka – Ton hrát spolu i nadále?
Uvidíme, jak na tom bude zdravotně Ondra Kratěna. Až se uzdraví, tak zřejmě trenéři ty útoky zase rozhodí, je totiž lepší rozložit útočnou sílu do více formací. Každopádně jsem rád, že si můžu s Jardou zahrát. S centrem typu Jardy nebo Honzy Marka by chtěl hrát každý. Nic proti našim mladým klukům, ale takovýhle centr je teď ve Spartě jen jeden.

Po minulých zápasech jste se dost kritizoval. Jste nyní konečně se svým výkonem spokojen?
V zápase s Pardubicemi to šlo. Vystřelil jsem osm nebo devět střel, z toho čtyři byly gólové. Sice s Jardou Hlinkou a Honzou Hlaváčem nehraji, ale snažil jsem se ze střídačky v minulých zápasech odkoukat jak hrají, takže jsem se snažil jezdit do prostorů, kam nahrávali. Jednou jsem skóroval, takže jsem sám se sebou vcelku spokojen.

V brance Sparty se představil Petr Přikryl. Hráli jste trochu jinak, když za vámi nestál Dušan, ale právě Petr?
Já myslím, že ne. Tým se dozvěděl o tom, že bude chytat Petr, až v den zápasu. Ani jsme o tom nějak nemluvili, a dle mého jsme hráli stejně. Bingo chytal dobře už v přípravě, neměli jsem tedy důvod nějak měnit styl, třeba více bránit.

Co jste vůbec říkal na Přikrylův výkon proti Pardubicím?
Petr chytal dobře už zbytek zápasu proti kladnu, dostal jen jednoho smolného góla, ale to se v hokeji stává. Jeho projev asi trenéry zaujal a dostal znovu příležitost. A proti Moelleru zachytal fantasticky. Nemůžu ale říct, že by Dušan chytal nějak špatně. Pouze jsme mu my moc nepomáhali.

Ján Lašák byl před tímhle zápasem nejlepším brankářem O2 extraligy, vám se naopak nedařilo v koncovce. Je pro vás psychickou vzpruhou to, že jste se chytli právě proti takhle kvalitnímu brankáři?
To ano. Byli jsme hodně motivovaní, věřili jsme si. Lašák je ale nakonec brankář jako každý jiný, loni jsme ho dokonce jednou vyhnali z branky. Jsem rád, že jsme se střelecky probudili a diváci že si pochutnají na pizze. (úsměv)

Sehrál jste čtyřsté utkání v extralize, navíc jste dlouho hrál jinde v Evropě. Máte nějaký recept na hokejovou dlouhověkost?
Někdy před sezonou jsem v novinách viděl, že mám odehráno 395 zápasů, ale pak jsem to zase zapomněl. Připomněl mi to teprve doktor Buben v polovině zápasu s Pardubicemi. Ve Finsku jsem odehrál něco kolem 340 zápasů, takže mám v nohách 740 utkání. Je mi třiatřicet a chtěl bych ještě nějaký rok hrát, takže snad ten počet zápasů ještě rozšířím.

Dává se za tohle jubileum něco do týmové kasy?
Nechci kecat, ale snad ne. Tedy aspoň mi nikdo nic zatím neříkal. (úsměv)