31. 1. 2017 HC Sparta

Další posilou je talentovaný útočník Smejkal

Těsně před zavřením přestupového okna této extraligové sezony získala Sparta další ofenzivní posilu. K týmu se připojí kromě Jana Buchteleho ještě jeden hokejista z KHL, kterým je JIŘÍ SMEJKAL. Talentovaný útočník, jenž se bodově úspěšně zúčastnil posledního světového šampionátu do dvaceti let, bude k dispozici v průběhu tohoto týdne. Níže naleznete podrobnosti transferu a rovněž řadu dalších informací ze sparťanského kádru.

„Jednali jsme o příchodu Jirky Smejkala již dlouho nezávazně na možném angažování Honzy Buchteleho,“ říká Jiří Kalous, sparťanský hlavní kouč a sportovní manažer. „Je to pro nás kvalitní rozšíření kádru před vrcholem sezony. Zejména však vklad do budoucna, protože se jedná o mladého perspektivního hráče s výbornými herními i fyzickými parametry. V případě jeho dalšího zahraničního angažmá budeme mít zároveň zajištěná práva pro český trh při jeho návratu domů. Rovněž je naděje, že by mohl v budoucnu usilovat o místo v NHL,“ dodává Kalous.

Smejkal ještě v úterý večer odehrál zápas v Záhřebu a ve čtvrtek by se měl hlásit na tréninku s novými spoluhráči. „Jsem nadšený, že o mě má zájem nejslavnější český klub. Moc se do Sparty těším a beru tohle angažmá a zkušenost jako posun kupředu v mé kariéře,“ říká. „Měl jsem nabídky i z jiných evropských lig a také extraligy, ale rozhodl jsem se pro Spartu. Je pro mě čest stát se součástí tohoto klubu.“

Změnou v kádru je uvolnění Martina Procházky na hostování do Plzně, kde by měl působit do konce sezony. „S Martinem do budoucna nadále počítáme, je to hráč, který má u nás platný kontrakt. Momentálně pro něj ale bude lepší, když dohraje sezonu v mužstvu, kde dostane více prostoru a nabere další zkušenosti. Proto jsme se po dohodě s Plzní rozhodli jej uvolnit na hostování,“ vysvětluje Jiří Kalous.

Sparťanští trenéři budou moci v závěru sezony rovněž využít služeb Jiřího Černocha, který byl před Vánoci poslán do prvoligových Benátek nad Jizerou. „Jirka měl problémy se životosprávou a z toho pramenící výkonnostní nedostatky. Věříme, že během angažmá v Benátkách, kde má hodně prostoru na ledě, se dostane do patřičné formy pro závěr sezony. Pro play off je po zkušenosti z minulé sezony, kdy měla Sparta řadu zraněných, kteří nemohli zasáhnout do hry a další hráli se zraněními, potřeba mít široký kádr. V případě potřeby využijeme všechny hráče,“ říká sparťanský kouč.

Aktuální kádr posílený o Jiřího Smejkala je tedy ve svém složení konečným pro vrchol aktuální sezony Tipsport extraligy v čele s bitvami ve vyřazovacích bojích. „Usilovali jsme ještě o dva velmi kvalitní obránce – jednoho ze zahraničí a jednoho z naší extraligy. Ale bohužel jednání nedopadla podle našich představ. Máme osm beků, které můžeme nasadit a pokud bychom přivedli dalšího, musel by to být hráč na pozici top obránce v našem týmu. Takového se nám na trhu ulovit nepodařilo, i když, jak říkám, jsme se o to velmi snažili,“ přináší Kalous podrobné informace z hráčského kádru.

Profil a statistiky Jiřího Smejkala

Jiří Smejkal je odchovancem českobudějovického hokeje, v jehož barvách působil v mládežnických kategoriích až do sezony 2013/2014, po které se vydal za velkou louži. K tomu mu dopomohlo také povedené účinkování v kádru české reprezentační osmnáctky na světovém šampionátu ve Finsku, kde tým kouče Jakuba Petra získal stříbrné medaile. Smejkal si připsal čtyři góly v šesti zápasech a vstřelil jednu ze dvou branek českého týmu i ve finále proti Spojeným státům americkým.

V první sezoně v juniorské WHL nasbíral v dresu Moose Jaw Warriors 32 kanadských bodů v 72 zápasech, v ročníku 2015/2016 18 bodů ve 28 zápasech. Poté se v rámci soutěže stěhoval ke Kamloops Brazers, kde už se mu bodově dařilo méně, zato si ale zahrál i sedm zápasů play off. Na světovém juniorském šampionátu v roce 2016 si připsal čtyři kanadské body v pěti zápasech, tým nakonec obsadil páté místo.

Před ročníkem 2016/2017 se vrátil zpět do Evropy, konkrétně do chorvatského Medveščaku Záhřeb působícího v Kontinentální hokejové lize. Nastoupil do 25 zápasů s bilancí tří gólů a jedné nahrávky. Těsně před koncem přestupního termínu se dohodl na přesunu do pražské Sparty, kde si vůbec poprvé v kariéře zahraje nejvyšší českou seniorskou soutěž.

Sezóna   Klub                                     Z   G   A   B  TM  +/-
2010-11  HC České Budějovice - ml. dor. (E)      30   9  16  25  22  +25