3. 10. 2022 Marek Táborský

David Novotný: ​Slávistu bych nehrál

Sport, a hlavně Sparta, je pro něj emoční zážitek. Dokáže ho nabít i vybít zároveň. „Na hráče řvu a zároveň se s nimi raduju,“ říká herec David Novotný. Byl přímo na ledě u hokejového titulu Sparty v roce 1990 a v uplynulé sezoně si našel cestu k ledu zpátky.

Nerad dáváš rozhovory. Proč?
Mám pocit, že už jsem všechno řekl.

Na co nejčastěji odpovídáš, abych tuhle otázku vynechal?
Třeba, jak moc mě změnila role Jardy Kužela v Okresním přeboru. Bohužel jsem pro lidi už víc on než David Novotný. To mě po padesátce trochu štve. Posuzují mě, jestli se jim líbím tak, jak se k nim přibližuju přes obrazovku do obýváku.

Čekají prostě Jardu Kužela.
Jo. Povaleče a pivaře. Potkáme se a hned mě zvou na jedno. Já jsem přitom dvacet let abstinent. Musím vymýšlet reakci, abych neztratil fanouška a zachoval se zároveň správně vůči sobě. Často očekávají, že role, kterou hraju, hodně vychází i ze mě. Že roli předávám svůj humor, přemýšlení, lidovost. Samozřejmě to ale nejsem stoprocentně já.

Není to třeba tím, že máš za sebou několik velice podobných rolí fotbalových fanatiků, často fanoušků Sparty? Zahrál sis je v Koženém slunci, Non plus ultras, Okresním přeboru i seriálu Čtvrtá hvězda. Nevybíráš si záměrně sparťany?
To je dobrý téma. Po padesátce už si můžu říct, co nechci hrát, co nechci říkat. Vím, že v komediálním seriálu Přešlapy byla moje role psaná pro slávistu. Řekl jsem, že to hrát prostě nebudu, tak to během dvou dnů přepsali na sparťana. Scénárista byl slávista a neviděl to jako problém. V Koženém slunci, kdy jsem byl ještě malý štěně, bych si ještě netroufl diktovat podmínky. Mám tam jednu hlášku, když jdeme pro brankáře do hospody a je tam i okénko sázkové kanceláře. Tam sázím stovku na Slavii. To bych už teď neřekl. Byl jsem zkrátka štěňátko a nevěděl, že to nemusím nutně říkat. Nedávno mi už ale toho sparťanství přišlo až moc.

Proč?
Já jsem s tím v pohodě, ale automaticky tím vysíráme ostatní. Dobře, trochu kecám, nevadí mi to. Mám rád i takové malé drobky. Třeba v Hřebejkově kriminálce Rédl, kde hraju pořádnou svini z KGB, jezdím žigulíkem, který má státní poznávací značku ACS 18-93 (rok založení fotbalové Sparty). To jsem si nevymodlil, to mi připravili kluci rekvizitáři, velcí sparťani. Slávistu bych prostě nehrál. Režisér Tomáš Svoboda mě zval do muzikálu, který připravovala Viktoria Plzeň. Chtěl, abych hrál trenéra Pavla Vrbu. Jsme si možná trochu podobný, ale nikdo by mi to nevěřil, i kdybych tam dělal kotrmelce a řval: „Viktorka!“. To prostě nejde. Nevěřili by mi to a já bych to ani uvěřitelně nezahrál!

  • Ke kterým sparťanským hláškám ve filmech se přiznal?
  • Jaká je jeho vzpomínka na hokejový titul v roce 1990?
  • Proč fandil Slavii i Vsetínu proti Budějovicím?

ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NALEZNETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ SPARTA MAGAZINU!

Foto: David Lejček / AC Sparta Praha


×
Dnes v 17:00 | Muži
HC Kometa Brno
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Tentokrát jedeme ven, čeká nás Brno

Krejčík: Za podporu musíme lidem poděkovat

​Sparťané opět ve velkém darovali svou krev!

​Milan Jurčina končí svou bohatou kariéru