23. 10. 2005 Vojtěch Gibiš

David Vrbata se trefil po dvou letech

Dvaadvacetiletý útočník Sparty David Vrbata měl v posledních třech dnech nabitý program. Dravý forvard v pátek hrál za Spartu v Karlových Varech, v sobotu hájil barvy Mladé Boleslavi v Ústí nad Labem a v neděli opět oblékl dres s rudým „S“.
Bratr slavnějšího Radima, který momentálně hraje za Carolinu Hurricanes, se v extralize prosadil střelecky po dvou dlouhých letech. A byla to teprve jeho druhá trefa v nejvyšší české soutěži. “Odvíjí se to také od toho, kolik šancí v extralize dostávám. Loni to bylo pár zápasů, letos je šancí také zatím poskrovnu. Každý útočník, který dostane více příležitostí a času na ledě má logicky větší možnost dát gól či nějakou nahrávku,“ vysvětluje nevelký hráč.

Gól Davida Vrbaty byl pro Spartu velmi důležitý, padl již v páté minutě a vnesl tak na hokejky Holešovických více klidu. “Mára Černošek výborně nahodil puk. Růža pak výborně vystřelil a já jsem si všiml, že má Altrichter puk mezi nohama. Takže mi zbývalo to jen doklepnout,“ popisuje první trefu Sparty dravý forvard. “Vsetín hrál také hodně odzadu, mají hodně mladých kluků v sestavě, zachytal jim Altrichter. Byl to takový hokej obran, ale my jsme rádi vítězství a tři body.“

David Vrbata má za sebou náročný víkend, v pátek hrál za Spartu v Karlových Varech, v sobotu znovu oblékl dres Mladé Boleslavi a cestoval s ní do Ústí nad Labem a v neděli opět naskočil za Spartu proti Vsetínu. “Nemyslím si, že by to bylo zase něco tak náročného. Ve Varech jsem naskočil jen na pár střídání, z Ústí jsme se do Boleslavi vrátili někdy okolo desáté večer, takže jsem měl čas se v pohodě vyspat. V neděli jsem neměl žádné rozbruslení, protože se hrálo od tří od odpoledne. Takže to nebylo zase tak hrozné,“ popírá problémy střelec první branky Sparty v zápase proti Vsetínu.

Vrbata většinu času tráví v prvoligové Mladé Boleslavi, kde strávil i loňskou sezonu. O tom, kdy zase dostane příležitost v „A“ týmu Sparty nemá vůbec jasno. “Teď se zase vrátím do Boleslavi a budu čekat, kdy zase pan Šindel zavolá.“ Vrbata přeskakoval mantinely spolu s Martinem Růžičkou a Petrem Havelkou jako čtvrtý útok Pražanů. “Docela to fungovalo. Těch pár střídání, do kterých jsme naskočili, jsme většinou strávili ve třetině Vsetína. Takže to bylo celkem dobré, dali jsem gól,“ konstatuje hráč, který ve Spartě nosí dres s číslem devatenáct.

V brance Sparty se opět objevil mladý Marek Schwarz. Ten neinkasoval dvě třetiny proti Zlínu a nepřekonali jej ani hráči karlovarské Energie. Jeho sérii bez inkasované branky ukončil po stopadesátiosmi minutách Marek Ivan. Stalo se tak necelé tři minuty před vypršením šedesáté minuty. Sparta se musela ještě o výsledek strachovat, Vsetín totiž snížil na rozdíl jediného gólu. “Věřil jsem klukům, že už to udrží. Pak už na mě nešla střela,“ s úsměvem dodává nejvýše draftovaný český brankář.

Sparta na začátku této sezóny hrála velmi ofenzivním stylem, hodně branek dávala, ale zároveň i dost inkasovala. Nyní hrají přesně opačně, a v posledních dvou zápasech z tohoto systému hry i těží body. “Kluci pokrývají dorážky, čímž mi hodně pomáhají. Já si myslím, že Vsetín má dobrý tým, že nehrají špatně. Takže bych neviděl velký rozdíl mezi zápasem s Karlovými Vary a se Vsetínem,“ hodnotil dvacetiletý brankář, který hrál v loňské sezoně za tým Vancouver Giants.

Schwarze ani moc nemrzelo ukončení série neprůstřelnosti. “Více bych litoval, kdybychom kvůli tomu remizovali, nebo dokonce prohráli.“ Jestli to byla jeho nejdelší série bez inkasované branky však Schwarz netuší. “To vůbec nevím. Takovéhle věci si moc nepamatuji a nesleduji je,“ směje se navrátilec ze zámořské WHL. I přes to, že Sparta nepředvádí zrovna divácky atraktivní hokej, Schwarz vidí v defenzivním hokeji jen pozitiva. “Nezáleží na tom, jaký teď hrajeme hokej. Hlavní je, abychom vyhrávali. Teď nás čekají České Budějovice. Musíme tam hrát stejný hokej. Dobře se na zápas připravíme a pak může tento styl platit i na silné soupeře,“ uzavírá věčně usměvavý mladý hráč.