15. 11. 2012 Lucie Štěrbová

Do Zlína, kterému se doma nedaří

Sparta pravidelně boduje doma, teď by to chtělo ještě vozit body i z ledu soupeřů. Další šanci budou mít sparťané už v pátek. Jedou do Zlína, který je aktuálně pátý, ale trápí ho výkony na domácím hřišti. Přiveze Sparta body ze zápasu s týmem, na který se jí v poslední době příliš nedaří?

Pod staronovým koučem Jandačem vykročila Sparta po reprezentační pauze do další části extraligy vítězně. Doma porazila lídra z Plzně 3:2, když po nevýrazném výkonu v prvních dvou třetinách předvedla v té třetí perfektní obrat. Petr Ton si připsal hned dvě branky, z nichž hlavně ta druhá patřila k tomu nejlepšímu, co bylo letos na Spartě vidět, a premiérově se trefil i nováček v sestavě Jiří Sekáč.

Alex Foster před Horčičkou

Naváže Sparta na tuhle výhru i venku, na ledě Zlína? Má pro to ideální podmínky – Zlínu se doma vůbec nedaří, boduje převážně jen na hřištích soupeřů, a jeho hvězdní útočníci zatím nepředvádějí nijak oslnivé výkony. Doma už Sparta pravidelně boduje, teď to chce body i z venku!

Jak se Zlínu daří v posledních kolech?

20 zápasů, pětatřicet bodů a páté místo v extraligové tabulce. Zlín si drží svůj standard – i přes slabou produktivitu a fakt, že se mu doma nedaří. Vynahrazuje to ale nadprůměrnou obranou a výbornými výkony na hřištích soupeřů. Ve středu porazil Chomutov na jeho ledě 2:1 a bylo to už sedmá výhra v řadě na hřištích soupeřů.

Ve Zlíně ale bývalo ještě lépe – v 10. kole se Zlín dokonce vyšvihl do čela extraligové tabulky. Pak ale přišla série pěti kol, ve kterých Zlín nedokázal vyhrát za tři body, a pád až na šesté místo v tabulce. Z něj se Zlín v posledních zápasech vyšvihl o stupínek výš, když postupně vyhrál nad Karlovými Vary 4:2, nad Litvínovem 4:1 a nad Kometou 4:3 v samostatných nájezdech. Pak ale přišla vysoká domácí prohra 1:5 se slabým Libercem. A ani výhra v posledním kole nad Chomutovem se nerodila lehce.

Zlín šel sice zásluhou Jaroslava Balaštíka do vedení, Chomutov ve 23. minutě vyrovnal, nicméně vedení na stranu Zlína strhl jen o minutu později Martin Hamrlík. Zlín až do závěrečného hvizdu bránil hubené vedení a Piráti byli ve třetí části velmi nepříjemní. „V poslední třetině nás domácí zmáčkli, dali tyč, ale celkově jsme byli lepším mužstvem,“ komentoval utkání trenér Jurík.

Přidá Petr Ton další body?

Zlín je nepříjemný soupeř, na kterého Sparta příliš neumí. Vždyť z posledních deseti zápasů bral hned sedmkrát výhru právě Zlín. A stejné to bylo i v posledním vzájemném utkání v rámci osmého kola na ledě Sparty.

V něm Sparta po matném a odevzdaném výkonu prohrála 1:4. V první třetině sice dokázala udržet bezbrankový stav 0:0, ve druhé ale dostala hned tři branky, z toho dvě v rozmezí dvou minut. Honejsek pak v 51. minutě zvyšoval už na 4:0 pro hosty. O jediný čestný úspěch se pak v závěru zápasu postaral Lukáš Luňák.

Pro Spartu to byla šestá prohra v řadě a Jan Votruba po utkání přiznal, že výkon týmu byl hodně špatný. Zlínský Jurík označil výhru Zlína za naprosto zaslouženou. „Bylo vidět, že na Spartě leží deka, neproměnili spoustu šancí, zatímco my jsme naše využili.“

Sestavy z minulého kola:

HC Sparta Praha: Neuvirth - Sičák, Mojžíš, Gawryletz, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, Vallin - Pacovský, Broš, Tenkrát - P. Ton, J. Hlinka, Sekáč - Hovorka, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Foster, Bahenský. Trenéři: Jandač a Votruba.

PSG Zlín: Sedláček - Hamrlík, Linhart, Tesařík, Horák, Matějíček, Kotvan, Šenkeřík, Řezníček - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, Veselý - Ondráček, Holík, Kubiš - Okál, Melenovský, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach a Jurík.

Zajímavosti k zápasu

Petr Čajánek po vstřelené brance

Krize ve zlínské ofenzivě. Zlín má třetí nejhorší útok v lize. Horší střeleckou produktivitu už mají jen týmy Mountfieldu a Vítkovic. Zlín nastřílel ve 20 zápasech pouhých 49 branek a nedaří se ani jeho dlouholetým útočným hvězdám. Loni nasbíral Petr Leška v základní části 52 bodů, letos jich má na svém kontě pouhých deset a figuruje až v osmé desítce kanadského bodování ligy. Jaroslav Balaštík je se 13 body dvaačtyřicátý, Petr Čajánek se stejným počtem bodů čtyřicátý. Výš nikdo ze zlínských hráčů nefiguruje.

Na domácím ledě je Zlín tragický, venku září. Na hřišti soupeře Zlín naposledy prohrál 28. září na ledě Liberce 5:7. V dalších sedmi zápasech bral venku vždy minimálně dva body. Díky této bilanci jednoznačně dominuje statistice venkovních zápasů. Doma už to tak slavné ale není. Z deseti utkání vyhrál Zlín za tři body jen třikrát a horší jsou doma už jen Budějovice a Liberec.

O utkání

Utkání jednadvacátého kola odehraje Sparta venku, na ledě Zlína. Úvodní buly je naplánováno na pátek 16. listopadu od 17.30 a zápas můžete jako už tradičně sledovat prostřednictvím portálu onlajny.cz