17. 5. 2024 Daniel Ryl, Marek Táborský

Druhou posilou Sparty je Tomáš Hyka

Druhou letní posilou Sparty se stává útočník Tomáš Hyka! Zkušený produktivní pravák, který v uplynulé sezoně zaznamenal 51 bodů, přichází do Sparty po ukončení kontraktu v Pardubicích. "Jak bylo někde řečeno, život jde dál. Angažmá ve Spartě je pro mě velká motivace a chci hlavně sám sobě ukázat, že hokej hrát umím," přiznává po podpisu tříleté smlouvy.

Zkušený reprezentant odehrál v extralize poslední dvě extraligové sezony, když se vrátil po pětileté anabázi v zahraničí. Po dvou letech v organizaci Vegas Golden Knights a tříletém angažmá v Čeljabinsku se stal jednou z hvězd extraligy.

„O Tomášovi jsme mluvili už dříve. Chtěli jsme do týmu přivést ještě jednoho praváka, kvalitního bruslaře a produktivního hráče. Znám ho dlouho, je to pracovitý kluk, co vnese do týmu pohyb a zlepší naši přesilovku,“ slibuje si od nové posily sportovní ředitel Tomáš Divíšek.

Celkem 16 gólů a 29 asistencí ze základní části a šest přihrávek z playoff uplynulé sezony ukazují, že by měl Tomáš Hyka zejména navýšit údernost našich ofenzivních řad. „Jak se objevilo na trhu jeho jméno, nebylo na co čekat. Těší nás, že v konkurenci mnoha týmů dal přednost právě Spartě a mohli jsme uzavřít spolupráci na další tři sezony. Tomáš je vynikající hráč v produktivním věku,“ dodává Divíšek.


Sparta měla největší zájem, takže jsem nechtěl čekat

Jak došlo k tvé spolupráci se Spartou?
Ze dne na den. Agent mi po sezoně zavolal, že chtějí v Pardubicích ukončit spolupráci, takže jsme hledali, kdo by měl zájem. Sparta se hned ozvala, měla největší zájem, takže jsem už nechtěl čekat. Sparta je skvělý klub a navíc budu doma. V Praze máme dlouhodobé bydlení. Sparta je navíc dlouhodobě můj oblíbený tým ve fotbale, rád bych se na ni zašel podívat ještě do konce sezony. A zároveň mě fakt těší, že budu oblékat dres té hokejové.

Na zahraničí bys musel čekat minimálně do konce mistrovství světa, které trhem často zahýbe?
Čekali jsme na nějaké Švýcarsko, ale nechtěl jsem čekat dlouho. Když se vám ozve Sparta, nejde ji odmítnout. Jsem rád, že z její strany zájem byl, je to pro mě nová výzva. Mám možnost být v týmu, který je jeden z nejlepších v extralize, takže se těším.


Už jsi mluvil s Pavlem Grossem ohledně své pozice?
Volal mi na dovolenou, kde se mě ptal na pár otázek, co a jak. Ve čtvrtek jsme spolu krátce mluvili před podpisem smlouvy, ale na další větší rozhovor bude určitě ještě dostatek prostoru.

A s novými spoluhráči už ses stihl pobavit?
S nikým z kluků jsem zatím přestup neřešil. Na dovolené jsem se bavil s Vláďou Sobotkou, kterému jsem říkal, že možná půjdu na Spartu. Kluky ale vesměs znám, což byl jeden z důvodů, proč do Sparty jdu. Kluky znám z reprezentací, anebo jsme hráli proti sobě. Nejdu do cizího a neznámého prostředí.

To už jste si takhle s budoucím parťákem vyrazili na dovču?
Ne ne, byla to náhoda. (usmívá se) Byli jsme na stejném hotelu, kde jsme se potkali, když jsem šel s rodinou z večeře a on šel naproti nám s tou svojí. Chvíli jsme kecali, bylo to příjemný Soba potkat.

V kabině půjdeš asi jako první za Němou, když ti vloni zlomil nos, ne?
(směje se) S Němou určitě bude ohledně úpravy mého nosu prostor na menší rozhovor. To se stane, je to hokej. Nebyl tam žádný velký úmysl. Ale je vtipný, když jde člověk do klubu, proti kterému se mu něco takového stalo. Určitě přijde nějaké připomenutí, ale už je to zapomenutý a teď bude chránit on mě.


Jaké máš od následující sezony očekávání?
Ambice jsou jeden z důvodů, proč jsem do Sparty šel. Stejně jako Pardubice nebo Třinec má ty nejvyšší. Konečně to snad prolomíme a titul vyhrajeme. Po osobní stránce jsem rád, že jsem byl tuhle sezonu zdravý. Minulou mě postihla nemoc, ale v té poslední jsem vynechal jen tři zápasy. Základní část byla skvělá, padalo mi to tam a dělal jsem body, takže základní část byla dobrá.

Těšíš se, až budeš v utkáních Sparty stát na naší straně barikády?
Vždycky to byly skvělý zápasy. Nejen u nás, ale i na Spartě, kde je menší hřiště. Sparta má kvalitní tým, což ukazovala celou sezonu. Zápasy jsou těžké a vyhrocené, mají prostě všechno. Jsem rád, že tu můžu být.

Už jsi začal s přípravou?
Začínám trénovat od příštího týdne. Můj kondiční trenér se domlouval s Ondrou Ježkem, jak to celé bude. Zatím budu trénovat sám, ale určitě se na Spartě ukážu, abych poznal kluky i prostředí. Pak se pobavíme s trenérem, kdy mě bude chtít mít nachystaného.

K prvním ostrým testům budou patřit i zápasy Ligy mistrů, máš ji rád?
Jsem rád, že Ligu mistrů budeme hrát. Člověk takové zápasy uvítá. Srovnání s nejlepšími týmy v Evropě je neskutečné. Je navíc dobré, že před sezonou i v jejím průběhu něco takového je. Před sezonou je to skvělá příprava, v sezoně skvělé zápasy. Sice jich bude víc, ale čím víc hrajeme, tím líp.


PROFIL A STATISTIKY TOMÁŠE HYKY:

Rodák z Mladé Boleslavi měl k hokeji blízko, jelikož si jeho táta Tomáš zahrál i nejvyšší soutěž. Nebylo tak překvapením, že Tomáš Hyka mladší přešel k hokeji a velmi rychle svého tátu převýšil. Už v dorostu sbíral přes bod na zápas a řadil se mezi největší talenty akademie Mladé Boleslavi, ze které pravidelně jezdil na mezinárodní turnaje.

Účast na světovém šampionátu do 18 let mu po sezoně 2010/2011 pomohla do kanadské QMJHL, odkud dvakrát reprezentoval na dvacítkách coby hráč Gatineau Olympiques. V jejich dresu vyhrál týmové bodování, podruhé byl druhý, ale už po dvou letech zamířil do švédského Färjestädu. Na severu Evropy však strávil jediný ročník, po němž se s celkovými 40 starty v nejvyšší švédské soutěži vydal zpátky domů do Mladé Boleslavi.


Ve třech sezonách, kdy patřil k lídrům Středočechů debutoval v reprezentaci a jako nováček si v roce 2017 vybojoval premiérovou účast na světovém šampionátu. Ve Francii a v Německu nebodoval, přesto patřil mezi nejlepší hráče českého týmu. I tak bylo velkým překvapením laso z NHL, odkud se ozvali Vegas Golden Knights. V jejich organizaci odehrál Tomáš Hyka dvě sezony, nasbíral 27 startů v NHL a dalších 93 utkání přidal za Chicago Wolves v AHL.

Třetí sezonu za mořem už ale nepřidal, jelikož dostal nabídku z KHL, kterou se produktivní pravák rozhodl využít. Ve spolupráci s Lukášem Sedlákem patřil nejen mezi opory Čeljabinsku, ale také mezi nejlepší dvojice v celé soutěži. I vinou ruského útoku na Ukrajinu, který rozpoutal dlouholetou válku, se autor 42 branek a 76 asistencí ve 145 zápasech KHL rozhodl smlouvu ukončit a podruhé v kariéře se vrátit do Česka.

Tentokrát využil nabídku ambiciózních Pardubic, v nichž patřil mezi nejproduktivnější hráče, byť mu první sezonu zkomplikovalo zranění. Ačkoliv ve druhé sezoně chyběl jen ve třech duelech a nasbíral téměř bod na utkání, Dynamo s ním po dvou finálových sezonách překvapivě rozvázalo kontrakt rok před ukončením smlouvy, proto se reprezentační útočník vydal za novou výzvou do Sparty.

Statistiky

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu

Sparťanská pětka přispěje na rekondiční pobyty