5. 4. 2007 Vojtěch Gibiš

Duba se s úsměvem kál za obdržené branky

Poprvé v životě zažívá brankář Tomáš Duba finálovou sérii. Vstup mu do ní ale moc nevyšel, dostal několik branek z kategorie těch lacinějších. Ale i Ján Lašák se neblýskl zrovna oslnivými zákroky a tak utkání dospělo do prodloužení. V něm už Duba neinkasoval, i díky nešikovnosti zadáka Havíře. Po Kratěnově trefě se pak na pětadvacetiletého gólmana sesypali šťastní spoluhráči a zeshora odpadky.
Trenér Říha zapochyboval o regulérnosti vašeho vítězného gólu, kvůli tomu, že jste puk držel moc dlouho. Jaký je na to váš názor?
Puk jsem rozehrál, přerušení hry od rozhodčího jsem neslyšel. Rozehrál jsem puk na žádost Jirky Vykoukala, stále si jej žádal. A nakonec to bylo dobře, je zkušený, asi věděl, že z toho bude gól. (úsměv)

Jak si Vykoukal o puk požádal?
Zakřičel na mě: Dělej hraj to, dělej. Tak jsem musel hrát, bál jsem se neposlechnout, byli za ním dva hráči Pardubic. I když hráli ve třech, tak hráli aktivně. Bál jsem se, že by z toho mohla být naše nějaká chyba a zbytečný gól.

Viděl jste se už v kabině, když na začátku prodloužení střílel směrem na prázdnou branku pardubický obránce Havíř?
Seběhlo se to velmi rychle. Hlavně jsem si říkal, ať mě netrefí. (smích) Bylo neuvěřitelné, že to David minul, já jsem neměl nejmenší šanci zasáhnout.

Od vás se tedy rozjel vítězný gól. Ale během zápasu jste hlavně branky inkasoval, a některé velmi nešťastné, třeba jeden od modré čáry. ..
Asi na mě dolehla tíha finále. První tři góly šly hodně na můj vrub. Doufám, že se z nich poučím. Nebylo to vůbec příjemné, když už jsem se vzpamatoval z prvních dvou branek, tak přišla další… Kluci naštěstí zabojovali a vrátili se do zápasu. Moc jim za to děkuji, dnes jsem jim to hodně zkomplikoval.

Co jste si po tom třetím gólu od modré čáry říkal?
Nadával jsem si, byl jsem se sebe naštvaný. Říkal jsem si, jaký sem blbec, že si to musím vybrat právě v takovémhle zápase. Naštěstí jsme vyhráli, ale takovýhle výkon už nemůžu opakovat, ve středu to musí být z mojí strany mnohem lepší.

Kdy jste se začal v zápase cítit lépe?
Když jsem vlezl na led ve druhé třetině, tak jsem si myslel, že už to bude dobré. Pak mě zase zaskočil gól. Ve třetí třetině jsem se oklepal, a už to bylo dobré.

Nebál jste se během zápasu, že budete střídán?
Po každém hloupém gólu to brankáře napadne. Já jsem tentokrát takové dostal tři. Takže jsem trochu pozoroval střídačku, zda se Dušan nerozcvičuje. Když mě tam trenér ponechal, tak jsem se snažil už dále neinkasovat. Naneštěstí jsem dostal dalšího góla v přesilovce…

Můžou být vaše nešťastně obdržené branky trochu daní za nezkušenost?
Částečně ano. Začátek mi vysloveně utekl. Stále jsem myslel na to, že je to finále. Pak jsem to začal brát jako normální utkání. Nakonec z toho bylo vítězství, což bych si po první třetině vůbec netipnul.

Zajímavé góly padaly na obou stranách. Stačil jste zaznamenat na kostce, jak vaši spoluhráči skórovali?
Ani moc ne. Vždy jsem viděl v reálu, že to tam nějak padlo, ale na kostku jsem se raději nekoukal. Takže ani pořádně nevím, jaké jsme dali góly.

Pardubice měly utkání skvěle rozehrané, dvakrát vedly o dvě branky. Myslíte si, že to Pardubice hodně psychicky položí?
Nevím, je to jen jeden zápas. My jsme v Liberci také první zápas prohráli a pak jsme čtyři vyhráli. Není to konec série, oba týmy si z tohohle zápasu vezmou ponaučení. Pro nás je přínosem, že nemáme svěšené hlavy, jeli jsme do Pardubic pro jedno vítězství a to máme.

Po zápase vás zasypaly různé odpadky a láhve. Nebál jste se?
No trochu jsem se bál přejet kluziště pro láhev na branku. Bál jsem se, že na mě přilétne jiná láhev. Nesundal jsem si ale masku, takže to bylo bezpečné.

×
Dnes v 15:00 | Jun.
EC Red Bull Salzburg (AUT)
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparta se zapojuje do Týdne sportu

​Uwe Krupp: Vždy je prostor na zlepšení

Vstupenky a informace k Open air v Drážďanech

Výroční utkání: speciální dres a účast mistrů