2. 11. 2004 Jan Kalenský

Gól rukou? „Takový je hokej,“ tvrdí pardubický Divíšek

Sedmnáct zápasů dokázala Sparta bodovat. V tom osmnáctém jí to už nevyšlo. Příčinou byly Pardubice, které lídra tabulky sesadily z prvního místa výhrou 4:2. Velkou zásluhu na vítězství měl útočník Tomáš Divíšek, který Petru Břízovi během první třetiny nastřílel dva góly a na další přihrál.
„Už před zápasem jsem si myslel, že vyhrajeme,“ prohlásil Divíšek po utkání. „Sparta nepodala dobrý výkon. Chyběla mi větší bojovnost a zarputilost, kterou u ní znám. Sparťané třeba vůbec nedohrávali souboje,“ přidal spoluhráč Tvrdík.

„Nepohlídali jsme si začátek, to rozhodlo,“ smutnil Michal Dobroň (viz foto). „První třetina rozhodla, v podstatě jsme v ní prohráli zápas.“ Divíšek nejprve ukázkově nahrál před bránu Hejdukovi, který už jen pohodlně nastavil hůl a dorazil za bezmocného Břízu. Druhý gól vstřelil Divíšek sám. Bříza puk sice tečoval, ale nakonec o tyč doputoval až za jeho záda. Klíčovým momentem však byla třetí branka, která padla pětačtyřicet vteřin před sirénou. Bez ní mohli sparťané s klidem pomýšlet na obrat, třígólový náskok už se však otáčí hůře. Tvrdík střílel, z chumle před Břízou puk putoval k Divíškovi, který jej tělem odrazil do branky. „Bek to hokejkou tečoval, šlo mi to do ruky. Chtěl jsem si puk sklepnout na zem, ale odrazil se do brány. Nevím, jestli takový gól platí. Možná jsem se měl přiznat, ale takový je hokej,“ podotkl Divíšek.

Z hlediště ovšem celá situace vypadala tak, že puk netečoval bek, nýbrž se odrážel od Břízovy masky: „Myslím, že to do masky nedostal,“ dodal k tomu Divíšek. V každém případě gól rozhodčí uznal a Sparta odcházela do kabin s třígólovým mankem. „Největší chybou bylo, že jsme si nepohlídali jejich rychlé brejky. To bylo ale jen v první třetině, pak už se hrál vyrovnaný zápas,“ řekl Dobroň. „Vázla kombinace. Chyběla nám větší snaha dát gól,“ domníval se trenér Leo Gudas.

„Sparta je výborný tým,“ prohlásil Divíšek: „Ale my jsme jim nic nepovolili. Hráli jsme jednoduše. Sparta hraje útočný hokej, to nám sedí. Že měli sérii zápasů? My musíme doma bodovat, na série se nemůžeme dívat.“ Promarněná série nemrzela ani Dobroně. „Série mě opravdu nemrzí, daleko víc mě mrzí prohraný zápas. Předvedli jsme špatný výkon,“ řekl kriticky. „Bylo to o tom, kdo dá první gól. To byla nejdůležitější věc zápasu. Kdyby ho dala Sparta, mohlo všechno vypadat jinak. Ale rozhodla jiná věc. My jsme se víc cpali do brány a do zakončení. A Sparta nás do toho zakončení pustila,“ mínil Tvrdík.