21. 10. 2006 Vojtěch Gibiš

I druhé pražské derby v Sazka Areně!

Po necelém měsící se vrací Sparta do Sazka Areny. Kluby si vyměnily pořadatelství a proto se i druhé pražské derby odehraje na domácím ledě Slavie. Zápas, který startuje v neděli 22. října v 17 hodin, slibuje velkou bitvu, neboť Slavia se po nevydařeneém úvodu sezony začíná herně a výsledkově zvedat.
O soupeři ...
Na takhle špatný začátek nejsou červenobílí zvyklí. Slavia sice v létě lehce oslabila, když kádr vícemistra opustili Radek Duda, Boris Žabka a Jan Novák, ale v týmu zůstaly všechny velké osobnosti v čele s Josefem Beránkem, Tomášem Vlasákem, Jaroslavem Bednářem či Petrem Kadlecem. Slavia sice porazila v prvním kole Plzeň 4:3, ale pak přišly tři porážky. Následovala domácí těsná výhra nad Třincem, ale pak přišlo nejhorší období Slavie v extraligové historii. Loňský finalista prohrál sedmkrát v řadě, na což vedení reagovalo několika výměnami, trenér Růžička dokonce zvažoval odstoupení. Poslední čtyři duely však sešívaní zvládli, když si neporadili jen doma s Plzní. Slavia je skoro kompletní, chybí jen jedna z posledních posil, lotyšský obránce Maris Jass.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Slavii vede jako kapitán Josef Beránek. Brzy sedmatřicetiletý hráč je slávistickým veteránem, přesto táhl útok Slavie i během dlouhé krize. Navíc tým motivuje v kabině, v čemž mu pomáhají i letité zkušenosti z púsobení v NHL. Olympijský vítěz z Nagana se objevil ve všech šestnácti odehraných zápasech Slavie a připsal si pět branek a šest nahrávek. Navíc jako jeden z mála je Beránek v plusu ve statistice účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách. Po velmi vlažném úvodu do sezony nabírá formu reprezentační forvard Jaroslav Bednář. Ten totiž momentálně vévodí klubovému bodování, navíc jeho branky jsou pro Slavii důležité. Třeba ta poslední, kterou jedenáct sekund před koncem prodloužení pátečního zápasu se Zlínem vystřelil Bednář Slavii prémiový bod navíc. Téměř třicetiletý útočník osmkrát skóroval a pětkrát asistoval. V bilanci + / - je však Bednář s -8 třetím nejhorším hráčem extraligy!
Vzájemný zápas v této sezoně:
První vzájemné měření sil v této sezoně vyznělo jednoznačně pro hráče z pomezí Holešovic a Bubenče. Skóre v první třetině načal mladý sparťanský forvard Langhammer. O vítězi rozhodla druhá dvacetiminutovka, ve které Petr Ton během pěti minut zkompletoval hattrick. Za Spartu ve třetí třetině přidali branky Netík se Sivkem, Slavia kosmeticky upravovala skóre Vlasákem a Endálem. Sparta rozstřílela Slavii celkově 6:2.
O Spartě:
Minulou neděli se dostala Sparta poprvé v této sezoně dö čela tabulky. Vydržela tam však jen do úterka, kdy si zápas předehrávali Liberec s Litvínovem. Do čela se mohli Pražané vrátit v pátek, ale na zimním stadioně Ivany Hlinky narazili na překážku nazvanou Jaroslav Hübl. Mladý litvínosvký gólman zastavil mnoha akcí Sparty a ta odjela z Litvínova bez bodu. Holešovičtí klesli na páté místo, od prvního je však dělí jen tři body. Sparta se představí na Slavii bez dlouhodobě zraněných útočníků Martina Podlešáka a Karla Hromase.
Ve Spartě nejvíce září:
Po nepovedeném úvodu sezony se zápas od zápasu Dušan Salfický zlepšuje. Mužstvu pomáhá ve složitých situacích rychlými skluzy a dobrým vykrývaním branky. Občas si však neodpustí drobnou minelu, podobně jako v Litvínově, kdy při druhém gólu domácích našel Branda miniaturní skulinku mezi Salfického betony. Jinak ale Salficky kromě Brandova šťastného gólu a nechytatelné teče Roberta Reichla zastavil devětatřicet střel Chemiků. Salfický se tím dostal přes dvaadevadesáti procentní hranici úspěšnosti zákroků. Na jediný gól Sparty v Litvínově nahrál Richardu Stehlíkovi útočník Petr Ton. Ten je nadále čtvrtým nejproduktivnějším hráčem extraligy, přesto je na něm vidět, že mu stále chybí jeho obvyklý centr Jan Marek, s kterým hrál takřka naslepo. Nově složený útok Kratěna - Štrba - Ton se teprve sehrává, přesto již stačil zařídít řadu důležitých branek. Nejaktivnější z tohoto útoku je zatím Ton, který zaznamenal devět branek a devět asistencí. Tonovou předností také je to, že hraje velmi čistě, v šestnácti střetnutích pykal jen čtyřikrát.
O zápase:
Zápas 17. kola O2 extraligy je na programu v neděli 21. října 2006 v 17:00 v Sazka Areně.
Ze zápasu bude na našich stránkách tradičně připraven online přenos.
Sestavy z minulého kola:
Salfický - Ptáček, Tabaček, Jan Hanzlík, Vykoukal, Benýšek, Černošek, Stehlík - Vrbata, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Štrba, O. Kratěna - Netík, Sivek, Dragoun.
Franěk - Kadlec, Žižka, Hlavačka, Špila, Turoň, Graňák - D. Hruška, Beránek, Tomica - Čermák, Rataj, Sup - Bednář, Vlasák, Sobotka - Doležal, Červenka, Dlouhý.
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 2 - 1 - 1 1:3 3:2 5:1 1:1