13. 5. 2013 Lucie Štěrbová

Jan Buchtele: Chci se Spartou zažít úspěch

Pardubice o něj měly po skončené sezoně veliký zájem a když Jan Buchtele podepsal smlouvu se Spartou, přiznal jejich manažer, že právě jeho odchod mrzí pardubický tým nejvíc. Teď už se dvaadvacetiletý útočník připravuje se Spartou a říká: „Na Spartě už se dlouho čeká na velký úspěch. Jsou tu velké ambice a právě to se mi na Spartě líbí.“

„Měli jsme velký zájem jej udržet, jeho odchod nás mrzí ze všech nejvíce,“ komentoval generální manažer odchod dvaadvacetiletého hráče, který právě v Pardubicích hokejově vyrostl. Jan Buchtele ale na konci dubna kývl na nabídku Sparty. „Pardubice mi nabídly další smlouvu, ale ve chvíli, kdy jsem měl prodlužovat, jsem toho moc nevěděl. Nevěděl jsem, kdo bude trénovat, co bude dál, a tak jsem nakonec tady,“ přiblížil Buchtele, jak probíhaly námluvy se Spartou.

Jan Buchtele na tréninku

„Řešil to se mnou agent. Zájem měly i jiné kluby, ale když jsme se dozvěděli, že má zájem i Sparta, tak už nebylo moc co řešit. Zúžilo se to jen na to, jestli prodloužit v Pardubicích, nebo jít do Sparty,“ vykládal hráč, který v extralize odehrál 211 zápasů – a všechny v dresu Pardubic. Přestup do Sparty tak pro něj je první změnou dresu v seniorské kategorii.

Angažmá ve Spartě je pro mě velkou výzvou

„Dlouho jsem se rozhodoval. Právě i kvůli tomu, že to byla vůbec první změna, kterou jsem měl udělat,“ přiznal Buchtele. „Takže jsem byl samozřejmě i trochu nervózní, když jsem tady měl první den nastoupit, ale pak jsem to hodil za hlavu.“ V týmu ale téměř nikoho blíž nezná. „Akorát Vladimíra Sičáka, který taky hrával v Pardubicích, a jednou nebo dvakrát jsem se potkal na srazech s Dominikem Pacovským. Jinak nikoho blíž neznám a všichni jsou pro mě vlastně noví.“

Jan Buchtele stihl ve 211 extraligových utkáních nasbírat 74 kanadských bodů. Jaká bude jeho role v týmu Sparty ale ještě neví. „To je otázka hlavně na trenéra, já jsem tu krátce a nevím. Do Sparty jsem ale přišel s tím, že je pro mě angažmá právě tady obrovskou výzvou. Sparta má tradici a navíc se tu už nějakou dobu čeká na větší úspěch. Sparta sice téměř každý rok hraje play off, ale ambice jsou tady mnohem větší a právě to se mi na Spartě líbí,“ vykládal před startem ranní tréninku.

Z Pardubic mám dva tituly, teď chci uspět i se Spartou

Ve svých dvaadvaceti je Jan Buchtele i dvojnásobný šampion extraligy. „V Pardubicích jsem v áčku působil čtyři roky a třikrát z toho byla medaile a chtěl bych podobného úspěchu dosáhnout i na Spartě,“ říkal. „Při prvním titulu s Pardubicemi jsem byl ještě hodně mladý, ten titul jsem si nedokázal tak užít, a hrál jsem tehdy jen ve čtvrté lajně. Ten druhý, to už bylo o něčem jiném, tam už jsem měl pocit, že se na tom i nějak víc podílím. A to samé bych chtěl zažít i na Spartě.“

Sparta minulý týden zahájila předsezónní přípravu. Zatím šlo ale o testy a pořádná dřina na hráče teprve čeká. „Máme za sebou po prvním týdnu testy – jak zdravotní, tak zátěžové. Není to nic příjemného, ale je to povinné a nutné. Otestují si nás a my pak podle výsledků z testů trénujeme a máme nastavenou zátěž,“ vykládal ráno před tréninkem. „Vím, že je to potřeba, pak z toho člověk v sezoně čerpá. Každopádně ale patřím k té většině, která ví, že je to nutné, ale nemá letní přípravu ráda,“ uzavřel s úsměvem.

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu