29. 12. 2015 Robin Mana

Letos naposledy, Sparta jede do Litvínova

Poslední zápas kalendářního roku 2015 čeká hokejisty Sparty na ledě úřadujícího mistra z Litvínova. Tomu se sice momentálně na posledním místě tabulky výsledkově nedaří, Pražany ovšem dokázal porazit v obou předchozích střetnutích probíhajícího extraligového ročníku. Dokáží sparťané poprvé v sezoně proti Severočechům uspět a připsat si plný bodový zisk? Utkaní startuje na Zimním stadionu Ivana Hlinky ve středu v 17:30.

Mistr povolal Hořavu, přesto dál tápe. Představí se Reichel?

Bez nadsázky lze říci, že Litvínov prožívá po euforické loňské sezoně skutečnou mistrovskou kocovinu. Tým kouče Rulíka se zatím nedokázal vyrovnat s odchodem několika opor, z nichž nejvýrazněji jej zasáhla absence gólmana Pavla Francouze, a s pouhými osmadvaceti body se krčí na posledním místě extraligové tabulky. Na desáté místo, zaručující postup do předkola play off tak ztrácí deset bodů.

Výsledková krize Severočechů dosáhla svého vrcholu v listopadu, kdy žlutočerní získali v sedmi duelech pouhé tři body, na což reagovalo vedení klubu začátkem prosince opětovným povoláním trenéra Miloslava Hořavy, tentokrát však ne přímo jako asistenta, nýbrž do role externího konzultanta týmu. Ani jeho angažování však zatím rapidní výsledkovou změnu neznamenalo. Severočeši od té doby sice získali osm bodů, vánoční období jim však vůbec nevyšlo. Ve zápasech s Hradcem, Kometou a Plzní nezískali jediný bod a vstřelili pouhé dvě branky.

Poslední zprávy z tábora soupeře hovoří o tom, že s "A" týmem v úterý trénoval i sedmnáctiletý syn olympijského vítěze Roberta Reichela Kristián, který by tak mohl proti Spartě prožít svoji extraligovou premiéru. Naopak otazníky visí nad starty nejlepšího střelce klubu Viktora Hübla a bývalého sparťana Petera Jánského. Oba kvůli zranění do předcházejících dvou utkání nezasáhli.

LITVÍNOV VS. SPARTA ŘEČÍ STATISTIK

LITVÍNOV VS. SPARTA
Viktor Hübl 23 (15+8)Nejproduktivnější útočníkDaniel Přibyl 22 (9+13)
Jaroslav Hlinka 22 (8+14)
Karel Kubát 12 (6+6)
Filip Pavlík (3+9)
Neproduktivnější obránceMichal Čajkovský 13 (4+9)
Juraj Mikuš 13 (2+11)
Viktor Hübl 15 gólůNejlepší střelecRobert Sabolič 11 gólů
František Lukeš 10 asistencíNejlepší nahrávačLukáš Pech 17 asistencí
12,59 %Využití přesilových her24,39 %
86,93 %Ubráněná oslabení80,88 %
0Góly vstřelené v oslabení0
374Trestné minuty celkem364
Michal Trávníček 36 TMNejtrestanější hráčMiroslav Forman 38 TM
Karel Kubát
prům. 22:45
Nejvytěžovanější obránceMichal Barinka
prům. 21:51
Viktor Hübl
prům. 19:31
Nejvytěžovanější útočníkJaroslav Hlinka
prům. 18:47
Tomáš Kučera +2Nejlepší hráč ve statistice +/-Lukáš Cingel +14
Michal Trávníček +109Nejlepší hráč v Radegast IndexuMichal Čajkovský +94
Janroslav Janus (91,14 %)
Michael Petrásek (88,66 %)
Lukáš Horák (76 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Jan Lukáš (90,97 %)
Tomáš Pöpperle (89,62 %)
4496Průměr diváků na domácích zápasech6495

V Litvínově se Spartě nedaří, dokáže to změnit?

Obě předchozí vzájemná střetnutí letošní sezony sparťanům těsně unikla, když je shodně ztratila poměrem 2:3 po samostatných nájezdech. V prvním duelu na severu Čech šli sparťané do vedení v úvodu druhé třetiny po trefě Kumstáta. O vyrovnání se postaral domácí kanonýr Hübl a po zásahu Šrámka šli domácí dokonce do vedení. Pražané dokázali ještě zásluhou Přibyla výsledek srovnat, ale v dovednostní soutěži byli šťastnější domácí.

HC VERVA Litvínov - HC Sparta Praha 3:2sn (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 43. Hübl (Lukeš, Pavlík), 51. Šrámek (Gerhát, Sklenička), rozhodující sam. nájezd Hübl - 21. Kumstát (Čajkovský, Barinka), 49. Přibyl (Hlinka, Polášek). Rozhodčí: Mrkva, Šindler – Zíka, Jindra. Vyloučení: 5:8, navíc Piskáček (SPA) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4895. Střely na branku: 34:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Janus - Pöpperle.

Ještě blíže výhře byli sparťané v řijnové domácí odvetě, ke ještě dvanáct vteřin před koncem drželi těsný náskok, zaváhání gólmana Pöpperleho a následný gól Hanzla znamenal remízu 2:2 a nájezdy opět vyšly lépe Litvínovu. Jediným úspěšným exekutorem byl útočník František Lukeš.

HC Sparta Praha - HC VERVA Litvínov 2:3sn (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 18. Čajkovský, 32. Přibyl (Buchtele, Hlinka) - 23. Gerhát, 60. Hanzl, rozhodující sam. nájezd Lukeš. Rozhodčí: Pešina, Horák - Skopal, Zavřel. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5567. Střely na branku: 36:22. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Buchtele - Kubát.

Sparťané budou v Litvínově hnáni ještě jednou motivací. Na jeho ledě totiž nedokázali uspět již více než dva roky. Naposledy se jim to podařilo 17. listopadu 2013, kdy brali za výhru 3:2 všechny tři body.

Sestavy z posledního zápasu:

HC VERVA Litvínov: Janus – Kubát, Chaloupka, Pavelka, Pavlík, Frolo, Gula, Z. Sklenička – Lukeš "A", Duda, Hořava – Trávníček "C", Hanzl, Martynek – Piroš "A", Gerhát, Vantuch – Doležal, Šimeček, Jurčík – Válek Trenér: Radim Rulík.

HC Sparta Praha: Pöpperle – Polášek, Eminger, Švrček, Čajkovský, Mikuš, Hrbas, Kalina – Buchtele (A), Přibyl, Forman – Sabolič, Klimek, Hamilton – Kumstát (A), Pech, Procházka – Kudrna, Dragoun, Netík (C) – Havel Trenér: Josef Jandač.

Foto: www.hokej-litvinov.cz

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila