28. 12. 2006 Lucie Vítková

Loučení s rokem 2006 obstará Energie

Hokejisté pražské Sparty se rozloučí s kalendářním rokem 2006 utkáním s Karlovými Vary. Lázeňský klub prožívá příznivé období v souboji s Pražany půjde o čtvrtou příčku v tabulce. Během utkání budou Spartě přát slavné osobnosti a deset vylosovaných diváků obdrží dárek v podobě šesti lahví sektu. Duel je na programu v pátek 29. prosince od 18:00.
O soupeři ...
Hokejisté Karlových Varů prožívají zřejmě svou nejlepší sezónu mezi extraligovou smetánkou. Po polovině soutěže okupují pátou příčku tabulky s minimální ztrátou na čelo. Energie svou hru zakládá na pevné defenzívě a výborném brankáři, již pětkrát nedostala v utkání branku a hned po vedoucím Liberci je druhým celkem s nejmenším počtem obdržených gólů.

Jízdu Varů nezaskočilo ani zranění prvního brankáře Mensatora. Toho nadmíru dobře zastoupil náhradník Sáblík, jemuž se vede znamenitě. Oba gólmani Karlových Varů patří v číslech do první pětky extraligových maskovaných mužů. Kromě Mensatora nyní trenéři nemohou počítat ještě se službami Milana Krafta.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Energii drží mezi tyčemi druhá jednička mužstva Lukáš Sáblík. Vytáhlý třicetiletý brankář skvěle nahradil svého mladšího kolegu a v extraligových statistikách mu patří druhé místo s procentuelní úspěšností daleko přes 94%. Již čtyřikrát rodák z Jihlavy udržel čisté konto a stal se miláčkem příznivců Energie. Nejproduktivnějším Západočechem je dlouhán Petr Kumstát. Ten je zároveň se čtrnácti zásahy nejlepším střelcem mužstva. Prostějovský odchovanec patří mezi nejlepší útočníky každoročně, letos má však našlápnuto na svůj bodově nejpodařenější rok.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Pouhých devět minut v první třetině stačilo Pražanům k zisku tří bodů v prvním letošním vzájemným měření sil. Energii vzaly vítr z plachet tři rychlé góly a na zvrat již Západočeši neměli síly. Branka Sivka z deváté minuty navíc vyhnala z klece brankáře Mensatora, jehož nahradil Sáblík. Ten držel naděje Karlových Varů až do 54. minuty, kdy kapituloval také. Sparta po přesvědčivém výkonu vyhrála tehdy již počtvrté v řadě, tentokrát 4:1!

Tonovo využití dvojnásobné přesilovky méně než tři minuty před koncem zajistilo Spartě bod v zápase, v jehož první třetině domácí získali dvougólové vedení. Postupem času se hra vyrovnala, i když druhá část divákům příliš krásy nenabídla. Až ve třetí dvacetiminutovce Pražané vyvinuli na soupeře pořádný tlak, z něhož nakonec vytěžila vyrovnání. V prodloužení urvali druhý bod přece jen Karlovarští za výhru 3:2 v nastaveném čase.

Sparta se po vánočním klidu vrátila do extraligového maratónu vítězstvím a před vlastními diváky tak odčinila nepovedené předvánoční kolo ve Zlíně. Západočeské Plzni navíc nic nedovolila a poprvé udržela v sezóně čisté konto. V sestavě chyběl distancovaný obránce Richard Stehlík, jehož trest již vypršel a v pátek bude trenérům k dispozici. Stejně tak tomu bude u beka Volmely, který se v Praze má čas ukázat do konce ledna. Bude připraven, zda do hry zasáhne je na rozhodnutí trenérů.
Ve Spartě nejvíce září:
Poprvé v sezóně Sparta neinkasovala. Obří zásluhu na tom měl brankář Tomáš Duba, který se blýskl několika výtečnými zákroky a své mužstvo podržel. Duba se čistým kontem v mateřském klubu prezentoval poprvé a na památku si schoval puk. Celkově v nejvyšší české soutěži nepustil za svá záda puk již šestkrát. K tomu poslednímu pomohl šestkrát. K tomu poslednímu pomohl čtyřiatřiceti úspěšnými zásahy. Jako uragán se po krátké absenci vrátil do sestavy nejstarší muž Sparty Jiří Vykoukal. Velezkušený obránce byl u všeho podstatného, co se na ledě stalo. Tvrdou střelou zařídil druhou branku domácích a ve třetí části nádherným pasem vyzval k zakončení Hlaváče. Vykoukal si dvěma body upevnil pozici na čele nejproduktivnějšího beka Sparty a v lize se bodově dotáhl na vedoucího Gřegořka z Českých Budějovic.
Utkání 36. kola se odehraje v T-Mobile Areně v pátek 29. prosince od 18:00. Na našich stránkách bude tradičně připraven online přenos pro ty, kteří se rozhodnou utkání o čtvrtou příčku nenavštívit. Během utkání budou Spartě přát slavné osobnosti a šedesát diváků se dočká malého dárku, láhve sektu. Výherci se budou losovat dle vstupenek.