4. 2. 2011 Tomáš Zatloukal

Lukáš Žálčík: Na ledě se nikoho nebojím

Sparťané využili v zápase proti Českým Budějovicím tři přesilové hry. Kromě Radka Phillipa se prosadili i mladíci Lukáš Luňák a Tomáš Karpov. Povedenou přihrávkou se blýskl Lukáš Žálčík a zaznamenal tak druhý bod v sezóně.

Sparta využila tři početní výhody za sebou. Vaše formace se postarala hned o dvě branky, měli jste nacvičené nějaké signály nebo šlo o improvizaci?
Snažíme se hrát jednoduše, hodně přihráváme bekům na modrou a před brankou se tlačíme k dorážkám. Takhle padl ten náš první gól. V druhém případě jsem měl víc prostoru kolem sebe a mezi kruhy stál volný Tomáš Karpov. Tak jsem mu přihrál a on se parádně trefil. To byla improvizace.

Jak se vám hraje v útoku s Tomášem Karpovem a Lukášem Luňákem? Vyhovíte si?
Jsem moc rád, že s nimi mužu hrát. Určitě si vyhovíme, všichni jsme mladí a snažíme se bojovat naplno, pokaždé když se dostaneme na led. Nevím, jak dlouho spolu vydržíme. Musíme si to zasloužit dobrou hrou. Když se nám bude dařit, tak nás trenér nechá pohromadě.

Dnes jste hráli směrem dopředu výborně, nicméně jste byli na ledě u jedné branky HC Mountfield. Jak Vás na soupeřovy brejky připravovali trenéři?
Pan Hořava nás všechny varoval, že hosté hrají takový „žákovský hokej“. Vezmou puk u mantinelu a hledají přihrávkou volného hráče na středu hřiště. Věděli jsme, co budou hrát, přesto jsme na jejich rychlý protiútok nedokázali zareagovat. Ujeli nám a dokázali se prosadit.

Lukáš Žálčík

Sparta hrála dvě přesilovky 5 na 3. Nemrzí vás, že jste nedostali příležitost zahrát si proti třem bránícím hráčům?
Jasně, že bychom byli rádi na ledě. Kvůli takovým situacím se hokej hraje. Trenér dal důvěru zkušenějším hráčům. Nemohli jsme jít do hry místo nich, vždyť patří mezi nejlepší hráče v extralize a jsou pro Spartu nepostradatelní. Vytvořili si řadu šancí, hráli výborně.

Nicměně se jim nepodařilo ani jednu z dvojnásobných početních výhod využít. Budějovičtí naopak ve své přesilovce 5 na 3 skórovali. Byl to zlomový okamžik zápasu?
Myslím si, že vstřelený gól Budějovice hodně povzbudil. Přitom rozhodla maličkost, odražený puk skončil přímo na čepeli soupeře. My jsme podobné štěstí neměli, jen si vzpomeňte jakou šanci měl David Výborný. Jak říkám, stačilo málo a taky bychom se prosadili.

Vaš útok dvakrát překonal Jakuba Kováře, ve třetí velké šanci jste na něm už ztroskotali. Jak se proti němu hrálo?
Přiznám se, že v první třetině, na mě působil dost rozpačitě. Dostal tři góly, moc střel nechytil. Po přestávce se mu začalo dařit a vytáhl několik výborných zákroků. Moc jsem ho nesledoval, ale chytal dobře.

Defenziva Českých Budějovic hrála hodně agresivně. Neměli jste problémy s tvrdou hrou beků hostí?
Člověk s hrou do těla počítá. My musíme soupeře obejít díky rychlosti a šikovnosti, jinak se těžko prosadíme. Měřím 185 centimetrů, nemám strach z osobních soubojů. Když mě někdo trefí, snažím se ho také srazit. A je mi jedno, jestli je o hlavu vyšší než já. Na ledě se nikoho nebojím.

Hosté dokázali pro Spartu dobře rozehraný zápas otočit. Jak k tomu došlo?
Od druhé třetiny jsme hráli nedisciplinovaně, což soupeři hodně usnadnilo návrat do zápasu. Utkání se často přerušovalo, všichni jsme začali být nervózní kvůli zbytečným faulům. Poté, co Budějovice vyrovnaly, převzaly kontrolu nad hrou.

Extraligu teď čeká reprezentační přestávka. Jaké jsou vaše osobní cíle v další průběhu sezóny?
Mám radost, že jsem se dostal do základní sestavy, chci ze sebe vydat maximum. Určitě budu rád za každý kanadský bod. Rád bych ještě párkrát skóroval. Moc si vážím toho, že jsem se dostal ve dvaceti letech do Sparty. To se nepovede každému.