16. 6. 2024 Daniel Ryl

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Legendární sparťan Patrik Martinec se stal hlavním skautem Litoměřic, kde chce díky spolupráci obou klubů připravit mladé hráče pro Spartu. I proto se nadějní mladíci připravují na novou sezonu v Holešovicích společně s áčkem. „Mají totožný režim s áčkem, takže se mohou v jedné kabině a posilovně potkávat se zkušenějšími spoluhráči. Kluci mohou spoustu věcí odkoukat a naučit se, navíc z této zkušenosti mohou těžit i v průběhu sezony,“ těší člena Klubu legend.

Užíváte si první měsíce v nové funkci?
Už když nabídka přišla, byl jsem za ni rád. Moc si jí vážím.

V čem vaše náplň práce spočívá?
V roli skauta jsem od ledna, takže jsem sledoval všechny zápasy Litoměřic a sparťanské juniorky. Chtěli jsme vidět, kdo by se mohl posunout do Chance ligy. Sparta má obrovský zájem, aby její odchovanci a zejména mladíci z úspěšné juniorky stabilně hráli alespoň druhou nejvyšší soutěž. V Letňanech hráli až třetí, teď budou moci hrát Chance ligu, kde mohou udělat další krok k áčku. Chceme kluky připravit, aby mohli okamžitě pomoci, když Pavel Gross v průběhu sezony řekne, že někoho potřebuje.

I proto mladíci absolvují celou přípravu s áčkem?
Mladí hráči už trénují v Holešovicích, kde je vede Ondra Ježek, který patří k nejlepším v republice. Všichni mají totožný režim s áčkem, takže se mohou v jedné kabině a posilovně potkávat se zkušenějšími spoluhráči. Kluci mohou spoustu věcí odkoukat a naučit se, navíc z této zkušenosti mohou těžit i v průběhu sezony. Vzhledem k nabitému programu by měli dostávat šanci, a když budou muset pomoci áčku, nenaskočí do neznámého prostředí, kde by se museli rozkoukat.

V Litoměřicích najdou útočiště, ve kterém se mohou připravit na velký extraligový hokej?
Někteří kluci zatím nemají na to, aby za áčko nastupovali plnohodnotně z juniorky. Takhle mohou hrát alespoň druhou ligu a sbírat cenné zkušenosti. Jsem přesvědčený, že Chance liga má dobrou úroveň. Tím, že je postupová, týmy jako Vsetín nebo Zlín mají kvalitní kádry.

>>>NOVINKY NA TRASE SPARTA - LITOMĚŘICE - LETŇANY<<<

Nemůže na spolupráci Sparty s Litoměřicemi doplatit dobře pracující juniorka?
To je další důležitá věc. Nejde jen o spolupráci Litoměřic s áčkem Sparty, ale musí fungovat i s spolupráce s juniorkou. I pro kluky je lepší, když odehrají dvacet minut v juniorce, než kdyby šli hrát pět minut za Litoměřice. Ve spolupráci s trenéry hledáme pro hráče správnou roli, a ne všichni vydrží mít stabilní výkonnost celou sezonu. Musíme jim najít správné herní vytížení, ať už budou hrát za kohokoliv.

Bude pro Litoměřice těžké najít ideální propojení rozvoje mladších hráčů a sportovního úspěchu?
Bavíme se o tom dennodenně. (usmívá se) Když se podíváte na Frýdek-Místek, béčko Pardubic anebo Kolín, jenom s mladými hrát bohužel nejde. Mužstvo musí být takové, aby se mladí kluci mohli rozvíjet, ale zároveň nesmí mít mužstvo problémy se sestupem.

Úspěšné předešlé sezony litoměřické fanoušky asi namlsaly, ne?
Každý sportovní tým chce vyhrávat. My ale musíme být realisti a respektovat kvalitu soupeřů. Podívejme se na Zlín, Vsetín anebo Porubu, kde mají extraligové ambice. Chceme hrát v první řadě dobrý hokej, na který budou fanoušci rádi chodit a zároveň se dostat do playoff. Mladé kluky chceme posunout natolik, aby mohli hrát extraligu. Když se od začátku chytí ve Spartě, bude to fantastický.

Je nutné přijmout fakt, že některé hráče vychováte pro jiné extraligové týmy?
Ne každému se podaří dostat do áčka Sparty, ale budeme rádi, když se uchytí v extralize i jinde. Nikde není psáno, že se v budoucnu nemohou vrátit. Podívejte se třeba na Michaela Krutila, který odchází do Liberce. Cílem je, aby hráči byli připraveni na extraligu.

Dovedete si představit, že vám zkušení borci jako Michal Řepík anebo Vláďa Sobotka po konci extraligové kariéry mohou pomoci s rozvojem mladších hráčů přímo v Litoměřicích?
Bylo by to samozřejmě skvělý, ale je to zbožné přání. Samozřejmě bychom chtěli, aby tihle kluci po konci velké kariéry předávali mladším hráčům zkušenosti, které se sami naučili.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší

​Speciální zápas! Sparta vyzve zámořský tým

Gross: Nechci žádnou one man show, jsme tým