13. 10. 2007 Vojtěch Gibiš

Mistr míří do ocelového města

Ne však do toho z románu Julese Verna, ale do Třince. Tam se Sparta střetne v neděli 14. října v 17 hodin s místními Oceláři. A v Třinci se bude jistě "kalit ocel", vždyť tam Pražané téměř přesně před rokem vyhráli vysoko 9:2! Oba týmy jsou téměř sousedy v tabulce, zatímco Sparta okupuje páté místo, Třinec je osmý.
O soupeři ...

Nákup Romana Čechmánka před koncem loňského ročníku extraligy se ukázal pro Třinec správným tahem. Oceláří v čele s Čechmánkem ve čtvrtfinále důkladně potrápili libereckého favorita, ale nakonec přeci jen vypadli. Čechmánek se poté podíval i na MS, během kterého se dohodl s Oceláři na další spolupráci. Třinečtí se naopak rozloučili s obránci Frolem a Tesaříkem a útočníky Haškem a Pavelkem. Do Třince zamířili ze Vsetína Květoň s Andersonsem, ze Švédska pak velezkušený zadák Ľubomír Sekeráš. Největší posilu získali Oceláři ze Zlína, když podepsali slovenského forvarda Róberta Tomíka.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
V loňské sezoně odehrál Róbert Tomík půl sezony ve Zlíně. Během šestadvaceti kol nastřílel dvanáct branek, ke kterým si připsal tři nahrávky. Letos se útočník, který si zahrál dva roky i za Spartu, rozstřílel hned na počátku ročníku. Třinci zatím pomohl v jedenácti duelech osmi body. Třicetiletý útočník se sedmi góly dělí o pozici třetího nejlepšího střelce ligy s Petrem Nedvědem a plzeňským Michalem Důrasem. Velezkušený brankář Roman Čechmánek je sice třineckou jedničkou, ale při jeho zranění září náhradník Martin Vojtek. Dvaatřicetiletý brankář se dosud objevil v sedmi zápasech, v kterých inkasoval sedm branek. S percentulání úspěšností zákroků 96,13 je Vojtek nejúspěšnějším brankářem O2 extraligy. Podaří se Spartě sestřelit Vojtka z tohoto pomyslného gólmanského vrcholu?
Vzájemné zápasy v loňské sezóně:
V Třinci, před televizními kamerami, se oba týmy loni 10.10. potkaly poprvé. A Pražané budou jistě rádi na tento zápas vzpomínat. V sedmé minutě je totiž poslal do vedení Hlaváč, Kolusz však o dvě minuty později snížil. Hlinka pak ještě v první třetině našel Vykoukala a sparťané mohli být spokojenější. Ve druhé třetině si Holešovičtí udělali z třineckého stadionu střelnici. Pěti brankami totiž nasměřovali ke své vysoké výhře. Skóre se nakonec vyšplhalo na hrozivých 9:2, když si hattrick připsal Jan Hlaváč.

Druhý zápas sice Sparta také vyhrála, ale ne už tak jednoznačně. Vykoukal sice poslal domácí do vedení, ale v oslabení se ujala Štefankova dorážka. V závěrečných minutách první třetiny se prosadil překvapivou ranou Netík, za hosty kontroval podobně Peterek. Ve druhém dějství využili dva osamocení hráčí nájezd. Za Spartu se trefil Hlinka, Dubu překonal po návratu z trestné lavice Kroupa. Rozhodnutí přišlo v třiapdesáté minutě, když Netík našel skulinku mezi Vojtkovými betony a stanovil konečné skóre zápasu na 4:3.

Ve Slezské metropoli se domácím konečně podařilo bodovat. Skóre utkání načal Skořepa, ještě v první třetině odpověděl v přesilovce Ton. Na konci druhého dějství překonal tečí Dubu Hašek. Sparta však dokázala vyrovnat v závěru Langhammerem a tak zápas dospěl do prodloužení. V něm se radoval domácí Tomas, když ve čtyřiašedesáté minutě nasměroval svoji dělovku pod víko.

V posledním, 52. kole extraligy, se potkaly oba soupeři počtvrté. Spartě již v tomto zápase o nic nešlo, pozici pro play off, včetně soupeře, měla pevně danou. Skóre utkání načal až ve třicáté minutě Ton, který ujel v oslabení a ze střední vzdálenosti propálil Čechmánka. Ve dvaapadesáté minutě vyrovnal Polanský a stejný hráč se prosadil i o deset minut později v prodloužení. Třinec si připsal dva body za výhru 2:1 v nastaveném čase.

Po domácí prohře s lídrem z Českých Budějovic se sparťané vydali do Karlových Varů, kde zvítězili 4:3 v prodloužení. I přes nesporný úspěch se řada venkovních zápasů bez tříbodové výhry natáhla na čtyři utkání. Další pokus o "plnocenou" výhru mají Pražané v neděli v Třinci. Tam se svěřenci trenérů Výborného a Jelínka vydají nabuzení páteční domácí výhrou nad Znojmem. Do zápasu nenastoupí útočník Švagrovský, který má poraněný kotník, nejistý je start obránce Tabačka.
Ve Spartě nejvíce září:
"Vždycky jsem byl střelec," to o sobě prohlašoval loni druhý nejlepší střelec Sparty Tomáš Netík. S dvaadvaceti přesnými trefami se zařadil Netík dokonce mezi deset nejlepších extraligových kanonýrů. S novou sezonou jako by chtěl pětadvacetiletý forvard předvést, že umí i nahrávat. Doposud vstřelil jen dvě branky, zato nasbíral osm přihrávek, což je víc než kolikrát asistoval za celou minulou sezonu. Momentálně je Netík dokonce nejlepším nahrávačem celé extraligy! Po Netíkově boku se začíná prosazovat i útočník Tibor Melichárek. Druhý nejproduktivnější hráč loňského ročníku slovenské extraligy putoval nejprve sestavou, nyní už však hraje napevno s Michalem Sivekem a Tomášem Netíkem. Rychlonohý slovenský forvard se v posledních zápasech čím dál tím víc prosazuje, v pátek vstřelil Znojmu první gól. "Přišel jsem do klubu jako střelec. Góly ode mě všichni očekávají, tak snad nějaké na mé konto přibudou," doufal v pátek po zápase jednatřicetiletý útočník.
Utkání dvanáctého kola O2 extraligy mezi třineckými Oceláři a Spartou uvidí stadión v Třinci 14. října od 17:00. Pro ty, kteří se na Moravu nechystají Pražany podpořit, bude na našich stránkách připraven tradiční online přenos.