20. 5. 2020 Marek Táborský

O místo v extralize se musí bojovat

Už rok jsme nejhlasitějším odpůrcem uzavření hokejové extraligy i jejího případného rozšiřování. „Extraliga musí být opravdu extraligou – soutěží, ve které mají všechny týmy o co bojovat. Jen tak si získá nové fanoušky a udrží ty současné,“ říká generální manažerka Barbora Snopková Haberová.

Proč vznikl protinávrh, v němž Sparta, Plzeň a Liberec volají po otevřené soutěži a menším počtu účastníků?
Debata o uzavírání a rozšiřování soutěže byla veřejnosti prezentována jako cesta ke zvýšení kvality extraligy a českého hokeje. Všem ale bylo jasné, že takové nápady povedou k pravému opaku. Rozhodli jsme se proto, že se budeme spolupodílet na návrhu, který extraligu opravdu posune o level výš po sportovní i finanční stránce. Prospěje i Chance lize a celému českému hokeji. Jen s opravdu kvalitní ligou a mládežnickými soutěžemi můžeme pomýšlet na mezinárodní úspěchy.

K čemu podle vašeho názoru uzavření soutěže povede?
Kluby ze spodní části tabulky ztratí motivaci. Po polovině soutěže nebudou mít o co hrát a začnou rozprodávat kádr. Jak tím zvýšíte kvalitu soutěže? Nechápu to. Pro hráče se ty kluby stanou neatraktivními a nečitelnými, stejně tak pro partnery. Žádný hráč nebude podepisovat smlouvu s týmem, který nechce vyhrávat. Žádný sponzor nebude chtít spojovat své jméno s otloukánkem, který je s porážkami a svým místem na dně tabulky spokojený.

Proč tedy podle vás podobný návrh vůbec vznikl?
Kluby, které chtějí ligu rozšiřovat, dávají přednost vlastní jistotě a pohodlí před zájmem hokeje jako takového. Přijde mi, že je vůbec nezajímá, o co mají zájem fanoušci a sponzoři. Tedy atraktivní soutěž, která je dramatická po celou sezonu.

Argumentují i tím, že více příležitostí dostanou mladší hráči.
Dostanou příležitost sbírat porážky, nikoliv zkušenosti. Hráči, kteří na extraligu nemají, ji hrát nebudou, i kdyby extraligu hrálo dvacet týmů. Na druhé straně neznám klub, který by měl mladé talentované hráče a nedal jim šanci stejně, jako jsme ji dali my třeba Lukáši Rouskovi, Davidu Vitouchovi či Danielu Poizlovi. Nejde ale pouze o hokejovou stránku.

Povídejte.
Zápasy by nebyly divácky atraktivní. Nikoho nebude zajímat herní systém, který bude z poloviny postaven na zápasech s týmy, kterým už o nic nejde. Za to že by fanoušci chtěli platit vstupné? Ani sponzoři se nepohrnou do týmů, které před sezonou vyhlásí, že jim stačí pohybovat se ve spodních patrech tabulky. Natožpak do soutěže, kde v základní části o nic nepůjde. Koho by pak zajímala druhá nejvyšší soutěž, to už opravdu netuším. Týmy v Chance lize by absolutně ztratily motivaci.

K čemu naopak přispěje zúžení soutěže?
Extraligu mají hrát jen ti nejlepší. Týmy, které na to mají herně i finančně. Jedině tak bude mít extraliga dostatečnou atraktivitu pro diváky a velké partnery. Finance z marketingových a televizních kontraktů se budou dělit mezi méně klubů. Navíc by díky regionálním derby přišlo víc diváků na atraktivní zápasy. Stejně přínosné to bude i po sportovní stránce. Větší konkurence v extralize i Chance lize a neustálý boj o co možná nejlepší umístění posunou celý český hokej.

Jak podle vás celá situace dopadne?
Především věřím, že vyhraje zdravý rozum a extraliga zůstane otevřená. Následovat by měla dlouhodobější diskuse o budoucím směřování celé soutěže a hledání řešení, které extraligu zatraktivní po sportovní i finanční stránce.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Jandač: Noví hráči rychle zapadnou

Forman: Věřím, že stadiony se začnou plnit

Horák: Snad jsem do party dobře zapadl

Informace o vstupenkách na hokejový pohár