10. 7. 2013 Tereza Velikovská

Pilař: Ve fotbale do obrany? To nikdy

Ve třetím dílu dvojrozhovorů se sparťanskými hráči prozradí, jak jim to jde v jiných sportech bez bruslí a hokejky, obránce KAREL PILAŘ a útočník ZDENĚK BAHENSKÝ. První přiznává, že ve fotbale by byl v obraně ztracen, druhý zase koketoval s basketbalem i tenisovou raketou, než se definitivně rozhodl pro lední hokej.

Během letní přípravy si odpočinete od hokeje a vyzkoušíte si jiné sporty. Je to pro vás příjemná změna, nebo se už těšíte zpátky na led?
Karel Pilař: Je to zpestření, protože sezona je dlouhá, chodíme na led každý den. Při letní přípravě tělo dělá něco jiného. Baví mě hlavně fotbal, hrajeme to s týmem a chodím si ho zahrát i s jinými partami o víkendu.
Zdeněk Bahenský: Letos máme letní přípravu trošku jinak zaměřenou, je tam spousta nových cviků díky tomu, že nás trénuje kouč ze zámoří. Ale jinak je to samozřejmě odreagování mimo led, ale není to zrovna nejjednodušší.

Pilařovo akční dětství: Hrával jsem hokej, fotbal i tenis

Byl pro vás hokej od samého začátku sportem číslo jedna, nebo jste v dětství dělali ještě další sporty?
Karel Pilař: Jako dítě v Litvínově jsem hrál závodně kromě hokeje i tenis a fotbal. Postupně jsem ale už nestíhal dělat všechny tři sporty najednou, takže jako první odpadl tenis. Pak jsem zkoušel asi do osmé třídy hrát i fotbal, i když na horší úrovni než hokej. Ale od té osmé třídy už jsem nestíhal chodit o víkendu na fotbalové zápasy, takže jsem zůstal jen u hokeje.
Zdeněk Bahenský: V dětství mě bavil basketbal a tenis, obecně spíš sporty, kde to byl o individuálním výkonu.

Asi všichni si čas od času zahrajete fotbal. Jste v něm věrní svému postu z hokeje?
Karel Pilař: Nejsem, tuhle jsem si z toho zrovna dělal srandu. Někdo mě stavěl do obrany a já říkal, že tam hrát neumím, i když to ode mě zní docela hloupě. Ve fotbale ale hraju v útoku.
Zdeněk Bahenský: Většinou se snažím být vepředu, protože záloha je taková náročnější na běhání.

Co kromě hokeje si rádi zahrajete?
Karel Pilař: Pro mě je to hlavně ten fotbal. Jeden čas jsem hodně hrával i ten tenis.
Zdeněk Bahenský: Je to různé podle příležitostí. Zrovna ten tenis si zahraju rád, taky stolní tenis, badminton, squash.

Na co se nejradši díváte v televizi?
Karel Pilař: Opět to bude fotbal a tenis, takže to, co je mi nejbližší. Teď jsem sledoval fotbalový Pohár konfederace, teď běží tenisový Wimbledon.
Zdeněk Bahenský: Když už se na sport v televizi koukám, protože ho spíš radši aktivně provozuju, tak se rád podívám na zápasy NHL nebo na dobrý zahraniční fotbal.

Na MMA bych si určitě netroufl, usmívá se Bahenský

O víkendu vyvrcholil tenisový Wimbledon, dokážete si sami sebe představit v individuálním sportu, když jste zvyklí na ten kolektivní?
Karel Pilař: Dokážu si sám sebe představit v individuálním sportu. Ale chyběla by mi kabina, kluci a sranda. Takže jsem rád, že hraju týmový sport.
Zdeněk Bahenský: Občas se třeba na ten tenis podívám a představuju si, jak bych ho hrál. Ale na takové vrcholové úrovni bych samozřejmě nebyl.

Je nějaký sport, který obdivujete, ale sám byste si netroufl ho vyzkoušet?
Karel Pilař: Netroufl bych si na hodně věcí a není to jen sport. Obdivuju všechny lidi, kteří něco dělají opravdu dobře.
Zdeněk Bahenský: Spousta sportů je hodně náročných, třeba cyklistika nebo MMA souboje. Na to bych si určitě netroufl.

Co je podle vás fyzicky na vrcholové úrovni úplně nejnáročnějším sportem?
Karel Pilař: Myslím, že to budou vytrvalostní sporty a pro mě bez zábavy, což je třeba běhání, lyžování, veslování a takové sporty, kde jen dřou a jedou třeba dvacet minut v kuse. To je podle mě velká dřina.
Zdeněk Bahenský: Asi běhání a cyklistika.