5. 8. 2012 Jiří Liebreich

Představení nových posil Sparty

P r a h a - Narozdíl od let minulých se v kabině Holešovických neudělal výrazný "průvan". Většina z hráčů zůstala, přišla samozřejmě i zajímavá nová jména, která budou v příštím ročníku hájit barvy pražské Sparty. Marek Schwarz, Travis Gawryletz, Ari Vallin, Antonin Manavian (zatím jen na zkoušku) a Zdeněk Bahenský. Co od nich může fanoušek čekat?

Nejzvučnější posilou nová jednička v brance - Marek Schwarz

Schwarz je šestadvacetiletý brankář narozený v Mladé Boleslavi, draftován byl v roce 2004 týmem St. Louis Blues. Během své kariéry vystřídal týmy jako je nyní už druholigová Mladá Boleslav, samozřejmě není nutné zdůrazňovat, že se jedná o bývalého sparťana. Dále například Vancouver Giants (WHL) či již zmíněné St. Louis Blues, kde ale nedostal prostor pro vyniknutí. Z poslední doby si fanoušci pamatují Marka především z působení v Mladé Boleslavi, kde místnímu týmu nejednou výrazně pomohl v barážových soubojích o udržení extraligové příslušnosti.

Po třech letech odešel do týmu finské nejvyšší soutěže TPS Turku. V brankovišti pražské Sparty tak nahradí tolik úspěšného Tomáše Pöpperleho. Úloha toť nelehká, pro brankáře s „S“ na prsou ale vyznívá výhoda známého prostředí a oblíbenost mezi fanoušky. V sestavě pro sezonu 2012/13 je jasnou jedničkou, odchytat by tak měl velkou většinu zápasů. Na podobnou roli si již mohl zvyknout právě v BK Mladé Boleslavi, kde byl velkou oporou a odchytaná porce drtivé většiny utkání mu plně vyhovovala. To by měla být výhoda i ve sparťanském dresu.

Kanadská posila obrany Travis Gawryletz

Sedmadvacetiletý kanadský obránce s holí na pravou stranu, odolností na rozdávání a s fyzickou hrou připomínající rozjetý tank. O kvalitách Gawryletze věděli na Spartě již v průběhu uplynulého ročníku, kdy byl pod drobnohledem trenérů Sparty. „Pozorovali jsme ho ve Varech prakticky celou uplynulou sezonu, velmi nás svými výkony zaujal a jsme rádi, že se nám ho povedlo přivézt na Spartu,“ okomentoval jeho příchod Patrik Martinec, asistent trenéra a sportovní manažer.

Řízný a důrazný bek, jenž se pro hokej narodil v severoamerickém Trailu, se tak po skončení sezony stal jednou z prvních posil týmu z hlavního města. Při jeho rozhodování zahrál roli nejen faktor „Praha“, ale také přítomnost zaoceánských borců jako je Alex Foster nebo Troy Milam. „Pro mě bude jedině dobře, že budu mít ty kluky v týmu. Všichni jsme ze zámoří, takže díky nim budu mít život v Praze mnohem snazší a určitě také zábavnější,“ těší se.

Finská zkušenost à la Ari Vallin

Zatím jediná posila, které je přes třicet let. Vallin před příchodem do Sparty hájil barvy týmů jako Tappara Tampere, Jokerit Helsinki, Kärpät Oulu, Jaroslavl Lokomotiv, Färjestads BK Karlstad nebo naposledy celek Blues Espoo.

Ari Vallin

O obránci

  • Věk: 34
  • Výška: 180 cm
  • Váha: 88 kg
  • Hůl: levá
  • Nejvíce bodů za sezonu: 30

Dnes platí za zkušeného, severskými ligami ostříleného obránce, od kterého se čeká především konstruktivní rozehra pro zkvalitnění přechodu do útočné fáze a samozřejmě výrazný příspěvek pro, v současné době tolik podstatné a často rozhodující, přesilové hry. Vallin je díky svým schopnostem zboží, které se v hokejové Evropě shání obtížně. Své o tom ví i Patrik Martinec: „Sehnat kvalitního beka v konkurenci finančně silné KHL, který je dobrý vzadu a ještě dovede podpořit ofenzívu, to je v české extralize téměř nadlidský úkol,“ prohlásil zkušený člen realizačního týmu Sparty.

Sám Vallin hodnotí přestup k Holešovickým a touhu po úspěchu jako velkou výzvu. Do Sparty se těší ale i proto, že se potká v týmu s Petrem Tonem, proti kterému nastupoval ve finské lize, ovšem jako soupeř. Posila obránců hodnotí ikonu Tona takto: „Je to senzační hráč, ve Finsku ho každý uznával a my obránci jsme neměli radost, když proti nám stál na ledě. Jsem rád, že se konečně potkáme v jednom týmu,“ těší se.

Na zkoušku přichází i reprezentant Antonin Manavian

Pokud by se trenérům v přípravě zalíbil natolik, že by ve Spartě mohl podepsat smlouvu, stal by se tak již třetím Francouzem v sestavě držitele Prezidentského poháru za minulý ročník – doplňuje tak bratrskou dvojici Yorick a Sacha Treille.

Jestli se Spartou zůstane či nikoliv se rozhodne nejpozději 10. srpna. „To je termín, do kdy jsme domluveni, že budeme Antonina zkoušet. Zasáhne i do přípravných utkání, abychom ho otestovali v ostřejším tempu,“ zmiňuje Patrik Martinec. Kvalitu obránce ze země galského kohouta dokazuje i jasný fakt – účast v reprezentaci.

S Francií na letošním MS bojoval až do posledního zápasu se Slovenskem o čtvrtfinále, nakonec však jen těsně tým nestačil. Manavian, podobně jako již zmíněné bratrské duo, nabízí především důraznou fyzickou hru s buldočím odhodláním. Pětadvacetiletý bek měří 191 cm a váží 96 kg. Parametry hodné nekompromisního obránce, přes kterého se dá jen těžko projít, zdatně využíval i na již zmíněném mistrovství světa ve Švédsku a Finsku.

O své místo v sestavě se popere i Zdeněk Bahenský

Z Mladé Boleslavi do Sparty. Bahenský evidentně zaujal i přes špatné výsledky Bruslařského klubu, který sestoupil o ligu níže. Byl vůbec prvním hráčem, který tým z hlavního města posílil.

Zdeněk Bahenský

Info

  • Věk: 26
  • NHL draft: 2004 NYR
  • Zápasů v nejvyšší soutěži: 281
  • Body v loňské sezoně:
  • 24 (17+7)

Sportovní manažer Patrik Martinec si mimo jiné pochvaluje, že útočník narozený v Mostě přesně zapadá do koncepce týmu: „Je to prototyp hráče, který splňuje předpoklady pro styl hry, jaký chceme praktikovat. Je důrazným, přímočarým hokejistou, který umí hrát dostatečně agresivně a také střílet branky.“ Mezi nepříliš úspěšné borce z Boleslavi se svými sedmnácti gólovými zásahy tak vynikal a patřil ke klíčovým hráčům s vysokým ice-timem.

Šestadvacetiletý hokejista tak posílí střední generaci, která v letech minulých týmu tolik chyběla. Ze současného kádru se zná s příchozím Markem Schwarzem a také Peterem Jánským: „Hrál jsem s Márou Schwarzem, s tím se znám už od mládežnických reprezentací. Pak jsem hrál s Peterem Jánským v Litvínově. Nikoho dalšího už delší dobu neznám, takže je to pro mě poměrně nový kolektiv,“ popisuje.

Talentovaný útočník chce mimo jiné pokračovat ve svém herním růstu. Vše se ale, jak sám praví, odvíjí od poctivě odvedené letní přípravy: „Měl jsem v posledních sezonách takovou růstovou tendenci, takže doufám, že v tom budu pokračovat. Dám si záležet na letní přípravě, abych na tom byl dobře fyzicky a pak mohl odvést výkony, které bych si přál odvádět,“ doufá.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Forman: Věřím, že stadiony se začnou plnit

Horák: Snad jsem do party dobře zapadl

Vitouch: O místo v áčku budu bojovat

Informace o vstupenkách na hokejový pohár