22. 1. 2007 Vojtěch Gibiš

Protivný si v útoku moc nezahrál

Při pohledu na střídání čtvrtého útoku Sparty v pražském derby se nejeden divák podivil, kdo že se to prohání po levém křídle. Hráč s dresem číslo 23 nebyl nikdo jiný než obránce Tomáš Protivný . Trenéři se totiž mladého zadáka rozhodli poslat do útoku poté, co nemohli v derby počítat se službami zraněných forvardů Štrby a Hlaváče. Protivný si ale v útoku moc nezahrál, hned v prvním střídání odstoupil s pochroumaným ramenem.
Ryšavý zadák začínal s hokejem ve čtyřech letech v Nymburku, kdy jej na zimní stadion přivedl otec. V klubu, kde působí i otec Tomáše Netíka, vydržel Protivný do šesté třídy. O talentovaného beka projevila zájem Sparta a tak Protivný putoval do Prahy. Tři roky ho v Holešovicích trénoval Michal Bříza, bratr současného generálního manažera Sparty. Zlom přišel v osmé třídě, kdy si jej do dorostu vytáhl Karel Najman. V sezoně 2004-2005 se Protivný s juniorkou probojoval do finále extraligy, kde však už nestačili na Vsetín. Po sezoně Protivného oslovila řada klubů, on si vybral Olomouc. “Tohle angažmá mi moc pomohlo, seznámil jsem se “dospělým“ hokejem. Věřím, že kdybych do Olomouce nešel, tak bych si ve Spartě za áčko tak brzy nezahrál,“ říká mladý zadák.

První střídání v útoku v extralize a ani jste ho nedohrál. Co se stalo?
Při střetu s Martinem Hlavačkou jsem narazil na mantinel a pochroumal jsem si rameno. Mám naražené a pohmožděné vazy.

Věděl jste hned, že je zle?
Hned ne. Asi po pěti sekundách mi v rameni znova křuplo. Ještě jsem to párkrát zkusil, ale už to nešlo. Ztuhlo to, rameno už nešlo dát nahoru.

Byla to podle vás nešťastná náhoda nebo nedovolený zákrok?
Spíše ta nešťastná náhoda. Bylo to čisté tělo, špatný náraz na mantinel.

Na jak dlouho vypadá odhad vaší léčby?
Zatím to vypadá na dva týdny, v úterý jdu na kontrolu, kde mi řeknou víc. Zatím nemohu ani trénovat.

Mrzí tohle zranění o to víc, že k němu došlo zrovna v pražském derby před fantastickým publikem?
Samozřejmě. Dlouho jsem se na tohle utkání těšil, i když jsem hrál útočníka.

Co jste vůbec říkal, když jste se dozvěděl, že budete hrát na křídle?
Trenéři mi to řekli už v pátek ráno. Byl jsem z toho dost překvapený. Hrál jsem v útoku už v přípravě s Ústím nad Labem, ale nečekal jsem, že si zahraji forvarda i v mistráku.

Co na to říkali vaši spoluhráči?
No, srandu si ze mě samozřejmě dělali. Říkali třeba, že by mi to tam už konečně mohlo spadnout.

V této sezoně dostáváte mnoho příležitostí, naskočil jste už do čtyřiadvaceti zápasů. Překvapilo vás to hodně?
Je to splněný sen na tuhle sezonu. Jenom někde hluboko vevnitř jsem věřil, že bych mohl dostat tolik příležitostí.

Jaké musí mladý hokejista jako vy snášet ústrky od svých zkušenějších spoluhráčů?
Všichni mazáci jsou k nám vstřícní, když chceme, tak nám poradí. My musíme mít ke starším klukům respekt, něco už dokázali. Já ho samozřejmě mám, na Spartě je dobrá parta.

Třeba Jiří Vykoukal ale říká, že vy mladí k němu respekt moc nemáte…
Spíše si myslím, že si dělal legraci. Je ale pravda, že od nás občas padne nějaká narážka na to, že je moc starej. (smích)