4. 4. 2007 Tomáš Kubánek

První bitva o mistrovský pohár je tu!

Historicky první finálové střetnutí pardubického Moelleru a pražské Sparty zažije naše extraliga. A bude to také souboj dvou posledních držitelů mistrovského poháru. Pardubice se na úplný vrchol dostaly v roce 2005, loňské oslavy titulu v T-Mobile Aréně má většina lidí ještě v živé paměti. Kdo za znovudobytím trofeje vykročí lépe, napoví úvodní duel v pardubické ČEZ Aréně, který začíná ve středu od 17 hodin.
O soupeři ...
Východočeský klub prožívá v novém tisíciletí plodné období. Kromě minulého ročníku, kdy si vinou umístění na nepopulární deváté pozici sezónu o vyřazovací boje neprodloužili, nechyběli v poslední době Pardubičtí v play-off ani jednou. Umístění na předních příčkách po základní části vkládalo na bedra hráčů vždy velké ambice, které se podařilo jednou přeměnit ve stříbrné medaile a jednou dokonce v mistrovský titul. Těch má na svém kontě klub z města perníku celkem čtyři.

Taktéž letos si v dlouhodobé části vedl Moeller velmi dobře, což stvrdil 92 body a druhou příčkou. Z předkola play-off vyplynulo, že prvním soupeřem ve vyřazovacích bojích bude Pardubickým mužstvo Znojemských Orlů. Zprvu se série vyvíjela podle papírových předpokladů, Východočeši v prvních třech zápasech nepřipustili komplikace, přičemž ve druhém a třetím utkání nedovolili svému sokovi ani jednou skórovat. Předpoklady o jednoznačné záležitosti však v další trojici utkání vzaly za své. Znojmo stav série vyrovnalo a stalo na prahu prolomení historického mýtu, podle něhož se týmu, který prohrává 0:3 na zápasy, sérii play-off už zvrátit nepodaří. Rozhodující mač měl však jediného režiséra, a to Petra Sýkoru, který dokonale zrealizoval snový pardubický scénář, když se na výhře 5:0 podílel hned třemi brankami.

Stejný náskok si Východočeši vybudovali i v semifinále s Českými Budějovicemi. Jihočeši však dokázali na vedení Pardubic kontrovat jen jednou, a tak tato série skončila už po pěti zápasech. Mounfieldu se povedlo dokonale skloubit obrannou a útočnou fázi pouze ve čtvrtém utkání, kdy Pardubice zdolal 3:0. Ostatní střetnutí opanovali červenobílí a pokaždé nastříleli nejméně čtyři góly.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Bez skvělého gólmana nelze pomýšlet na boj o nejvyšší mety. Avšak Pardubice oporu ve své brance mají, a i proto můžeme hodnotit jejich účast ve finále jako zaslouženou. Jan Lašák udivuje v play-off stabilitou svých výkonů a excelentními čísly. Průměr obdržených branek stlačil pod 1,6 a v úspěšnosti zásahů se blíží hranici 95%. Slovenský brankář sám přiznává, že dříve mu vždy něco k ideálnímu rozpoložení scházelo. Nyní se však zatím vyhýbá chvilkovým výpadkům, a tak se na něj mohou trenéři i spoluhráči absolutně spolehnout.

Produktivitu pardubické obrany, kde se mísí zkušenost řady třicátníků s dravostí mladíků, vede s pěti kanadskými body Aleš Píša. Bezesporu největší oporou perníkářů je vedle Lašáka reprezentační forvard Petr Sýkora. Pardubický rychlík a úderný střelec letos vyhrál už korunu krále střelců základní části a zatím to vypadá, že si tento primát odnese i z vyřazovacích bojů. Úctyhodných deset gólů obohatil ještě o čtyři asistence. Nejvíce si zřejmě cení svého hattricku v klíčovém sedmém čtvrtfinálovém zápase se Znojmem. Ve velkou osobnost dospěl Miroslav Hlinka. Bratranec sparťanského šéfa Jaroslava Hlinky také nosí kapitánské céčko, a tak souboj vůdců obou mančaftů bude jistě velkou pikantností finálových bojů.

Vzájemné zápasy v této sezóně:
O sérii Sparty s Pardubicemi se před jejím vypuknutím dá určitě říci, že nemá favorita, což ostatně dokazuje i vyrovnaná bilance vzájemných zápasů v letošním extraligovém ročníku.

Poprvé na sebe oba soupeři narazili 19. září v T-Mobile Aréně. Přestože to byli hosté, kdo se už ve 3. minutě dostal Rolinkem do vedení, další průběh střetnutí ovládla Sparta, jejíž brankostroj se zastavil až na čísle šest. K vysokému vítězství výrazně přispěly i čtyři využité přesilovky.

V 19. kole oplatili Pardubičtí před vyprodanými ochozy svému soupeři vysokou porážku, kterou navíc okořenili nulou na kontě obdržených branek. Holešovičtí předvedli aktivní pojetí hry, ale po dvou třetinách vedli o dva góly domácí. Marnou snahu o vyrovnání hatily další trefy Východočechů, a tak odjeli Pražané domů s porážkou 0:5.

Další vzájemný duel viděl opět našlapaný pardubický stadion. Tentokráte se však o body bojovalo do posledních minut. Domácí se ujali vedení hned zkraje utkání, na což zareagoval až ve druhé třetině Netík. O pět minut později Moeller opět vedl, avšak Netíkova odpověď na sebe dala tentokrát čekat jen něco málo přes třicet sekund. V poslední části šli do trháku zásluhou slepených gólů Tona a Hlaváče hosté, kteří i přes kontaktní Rolinka v samém závěru tři body uhájili.

Poslední souboj v základní části rozhodly Pardubice paradoxně při vlastních oslabeních. Východočeši takto potupně znehodnotili hned tři přesilové hry Pražanů. Na výhře 6:3 se největší měrou podepsal Sýkora, který v 7. minutě gólový účet divokého utkání otevřel a ve 46. minutě završil svůj hattrick.

O Spartě:
Stejný počet utkání jako na vyřazení Medvědů ze Zlína ve čtvrfinále potřebovali Holešovičtí na to, aby udolali další zvířecí smečku. Také liberečtí Bílí Tygři dokázali vzdorovat mocnému sparťanských šiku pouze v jednom střetnutí, a tak i semifinálová série skončila po pěti zápasech. Pauzu před finále Pražané jistě uvítali, protože si hráči mohli dostatečně zregenerovat své fyzické i psychické síly pro dobytí vysněného vrcholu letošní sezóny. Do sestavy se po dlouhodobém zranění vrací Štrba a také Podlešák, kteří by měli vytvořit útočnou trojici společně s Robem.
Ve Spartě nejvíce září:
Výraznou brankářskou oporou se může chlubit také holešovický klub. Tomáš Duba nadále pokračuje ve famózních výkonech, kterými přivádí k bezmocnosti soupeřovy útočníky a naopak pumpuje sebevědomí do hlav svých spoluhráčů. Při poslední výhře 5:4 mu sice trochu vystoupal průměr inkasovaných branek, ale číslo 2,3 je stále špičkovou vizitkou, stejně jako úspěšnost zákroků 93,6%. Velkou pomocí mu je pevná obrana v čele s produktivními Františkem Ptáčkem a Jiřím Vykoukalem. Útočné vozbě šéfuje Petr Ton, který se v play-off trefil už sedmkrát. Druhým nejlepším střelcem Sparty je Jan Hlaváč, který skóroval šestkrát, přičemž hned čtyři jeho góly se honosí přívlastkem vítězné. Lídrem kanadského bodování klubu je však Jaroslav Hlinka, který body tradičně sbírá především díky přesným přihrávkám, kterých má na svém kontě už sedm.
O zápase:
Úvodní buly této finálové série bude vhozeno ve středu v pardubické ČEZ Areně v 17 hodin, kde se oba celky střetnou ještě o den později. Poté se boj o titul přesune do Prahy, kde se na velikonoční neděli a pondělí odehraje třetí a čtvrtý duel. Pokud se na vás nedostanou lístky, můžete vše sledovat buď na ČT2 nebo prostřednictvím našich pravidelných on-line přenosů.
Sestavy z minulého kola:
T. Duba - Vykoukal, Jan Hanzlík, Ptáček, Stehlík, Černošek, Tabaček, Benýšek - Zelenka, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Langhammer, O. Kratěna - Netík, Sivek, Dragoun - Hromas (41. Vrbata), Rob, Protivný.
Lašák – Píša, Havíř, Snopek, Linhart, Šeda, Koma – Sýkora, Hlinka, Rolinek – Andrašovský, Pucher, Pivko – Kolář, Blažek, Ondřej – Čaloun, Cetkovský, Mrázek.
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 7 - 0 - 0 5:2 7:0 4:3 4:3 3:1 2:1 5:1
2000/2001: 2 - 0 - 2 1:2 1:9 3:2 6:1
2001/2002: 0 - 2 - 2 3:4p 3:3p 1:2 5:5p
2002/2003: 0 - 2 - 2 1:1p 1:4 3:3p 1:2
2003/2004: 1 - 1 - 2 1:3 2:2p 2:1 0:3
2004/2005: 0 - 1 - 3 2:2p 2:4 1:3 2:4
2005/2006: 2 - 0 - 2 2:5 3:2p 3:4 7:5
2006/2007: 2 - 2 6:1 0:5 4:3 3:6

Internet: www.hcpce.cz

×
Dnes v 15:00 | Jun.
EC Red Bull Salzburg (AUT)
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Uwe Krupp: Vždy je prostor na zlepšení

Vstupenky a informace k Open air v Drážďanech

Výroční utkání: speciální dres a účast mistrů

​Sparťanská krev letos přilákala opět více dárců