17. 10. 2019 Petr Pavlík

Šafránek: Základem úspěchu je dobrá parta

V minulé sezoně stál na opačné straně barikády, nyní už je plnohodnotnou součástí našeho parahokejového týmu. Útočník ZDENĚK ŠAFRÁNEK se v létě rozhodl vyměnit zlínský dres za sparťanský a přijmout novou výzvu. "Když ještě tenkrát Sparta začínala hrát, vyhrál jsem s ní první zlatou medaili. Zkrátka ve Spartě jsem už jako doma," uvádí stabilní člen reprezentačního výběru.

Kampaň Nezastavíš? Dobrá věc pro celou Spartu

V létě jsi se stal jednou z nových tváří našeho týmu, v sobotu tě čeká první domácí zápas za Spartu. Jak jsi stihl zapadnout do party?
Věřím, že dobře. Mám výhodu v tom, že kluky znám, protože jsem s nimi byl v reprezentaci. Hrál jsem s nimi, takže vím, co od nich můžu čekat. Kdysi dávno, když ještě Sparta začínala hrát, jsem s ní vyhrál první zlatou medaili. Zkrátka ve Spartě jsem už jako doma.

Jádro týmu tvoří hráči různého věku. Jak spolu vycházíte?
Základem úspěchu je dobrá parta. Nemá smysl být rozhádání nebo se navzájem shazovat. My jsme dobrý tým, stojíme za sebou. Věřím tomu, že i když nějaký zápas prohrajeme, nerozhodí nás to, ale naopak semkne a budeme na tom ještě lépe.

Cíle pro sezonu máme jen ty nejvyšší. Ale předčasně křičet, že chceme medaili, není dobré. Uvidíme, jak to bude vypadat.
Zdeněk Šafránek o ambicích našeho týmu

Spolu se spoluhráči jsi navštívil poslední zápas A-týmu proti Litvínovu, na kostce v O2 areně běžela pozvánka na úvodní domácí zápas ve strašnickém Ice Rinku.
Doufám, že si fanoušci na naše domácí zápasy začnou nacházet cestu. Také nové vedení přislíbilo, že se přijdou na zápasy podívat. Dali nám nové dresy, chtějí nás podporovat. Myslím si, že vzájemné vztahy budou super.

Jak se ti vůbec nové dresy líbí?
Moc. Dresy jsou krásné, jednoduché a čisté. Líbí se mi hlavně tkaničky nahoře u límce. Zároveň věřím, že nám v sezoně přinesou štěstí a že budeme co nejvíc vyhrávat.

Do sezony jsme vstoupili s nově vzniklou kampaní Nezastavíš. Co říkáš na tuto myšlenku?
Je to moc dobrá věc, líbí se mi i ostatní kampaně. Je super, že Sparta dlouhodobě podporuje vojáky, záchranáře a snaží se zviditelnit věci, které nejsou v pozadí až tak vidět. Díky kampani Nezastavíš vylezou na povrch věci, které jsou trochu skryté. Myslím si, že je to jenom dobře.

V novém ročníku jsme ze dvou zápasů vyhráli jednou. Jaké máte cíle?
Já vždycky nevím, jak bych tohle popsal. Samozřejmě cíle pro sezonu máme jen ty nejvyšší. Ale předčasně křičet, že chceme medaili, není dobré. Uvidíme, jak to bude vypadat. Nevíme, jestli se vůbec dostaneme do play-off, protože všechny týmy v soutěži jsou silné, v létě značně posílily. My se budeme v první řadě snažit o postup a pak už chceme bojovat o to nejcennější.

Mistrovství světa v Ostravě? Půlhodinové ovace ve stoje

Na jaře jsi hrál na mistrovství světa v parahokeji. Byl to pro tebe zážitek na celý život?
Ostrava byla bezkonkurenční. Co se týče organizace a celkové připravenosti akce, bylo to super. Je pravda, že konečný výsledek mě moc nepotěšil, protože si myslím, že jsme na ten bronz měli. Ale stalo se, bohužel. Nakonec jsme skončili čtvrtí, nedá se nic dělat. Myslím si ale, že jsme ostudu neudělali a předvedli to nejlepší, co umíme. Bohužel to nestačilo.

Co ti blesklo hlavou, když jsi viděl tribuny plné hokejových nadšenců?
Bylo to něco neuvěřitelného. Tenhle zážitek dokážu přirovnat skoro k narození mých dětí. Vhánělo mi to slzy do očí. Já parahokej hraju už třináct let a ani na paralympiádách nebyla taková atmosféra jako na mistrovství. Na každém zápase byla plná hala, neuvěřitelné. Ostrava fandit umí a my jim děkujeme.

Zdeněk Krupička dělal po zápasech několik rybiček. Ten si atmosféru užíval asi ze všech nejvíc, že?
Určitě. Je to jeho taková malá specialita (směje se). On ví, že to lidi mají rádi, tak to udělá a dokáže je pobavit. Lidé často odchází pár minut před koncem zápasu, aby se vyhnuli frontám. My jsme měli ještě půl hodiny po zápase ovace, lidi skandovali. Neskutečný.

Dostali jste se i do hlavního televizního vysílacího času. To určitě také pomohlo, je to tak?
Rozhodně. My jsme i několikrát předtím byli v televizi, ať už se jedná o paralympiádu nebo mistrovství světa v Buffalu. Ale tohle nemělo konkurenci. Snad to nebylo naposledy. Doufám, že pokud se podaří zorganizovat další mistrovství světa, bude to podobné a fanoušci tým opět poženou kupředu.

5
Tolik zlatých medailí vyhrál útočník Zdeněk Šafránek v dresu Zlína.

Dokážeš si představit, že by se příště hrálo v O2 areně?
To by byl masakr. Myslím si ale, že kdyby se hrálo znovu u nás, tak asi v Ostravě, protože se osvědčila. Když se tam konala Zlatá tretra nebo mistrovství světa ve florbale, vždy bylo plno.

Co chybí z vašeho pohledu sparťanskému parahokeji?
Hrozně moc bych si přál, aby přišla vlna alespoň deseti lidí, nových mladých kluků motivovaných k tomu, aby chtěli hrát, připravovali se ve volném čase a měli hokejové srdíčko. Mohli by konkurovat nám, kteří jsme v tom vychovaní. Mohli by s námi jet na mistrovství a pomoct nám. V Americe, když se objeví noví kluci, tak už týmovost, dril a další věci mají v sobě. Nějaké zájemce už máme, uvidíme. Doufám, že se ještě někdo v rozumném věku, což je kolem pětadvaceti let, v budoucnu ukáže. To by bylo super.

Rozpis zápasů sparťanských para hokejistů:

19. října 2019 – HC Sparta Praha – SKV Sharks Karlovy Vary (Icerink Strašnice, 13.30 hod.)

9. listopadu 2019 – HC Sparta Praha – SOHO Olomoučtí Kohouti (Icerink Strašnice, 13.15 hod.)

10. listopadu 2019 – HC Sparta Praha – SHK Mustangové AUTO IN

30. listopadu nebo 1. prosince 2019: SKV Sharks Karlovy Vary – HC Sparta Praha

14. prosince 2019 – HC Sparta Praha – SHK LAPP Zlín (Icerink Strašnice, 17:00 hod.)

15. prosince 2019 – HC Sparta Praha – HC Studénka

4. ledna 2020 – SOHO Olomoučtí Kohouti – HC Sparta Praha

5. ledna 2020 – SHK Mustangové AUTO IN – HC Sparta Praha


FOTO: www.paraostrava.cz

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Machovský: Konkurence nás posouvá dál

5 let v O2 areně: rekordy i hvězdy NHL

Pavelka: Trénujeme naplno, ale užíváme si to!

Permanentky na novou sezonu v prodeji!