13. 2. 2007 Vojtěch Gibiš

Sebere Sparta Karlovým Varům energii?

Ve středu 14. února se rozběhne po reprezntační přestávce poslední díl základní části O2 extraligy. Obhájce mistrovského titulu vyrazí bojovat o umístění v první čtyřce tabulky do západních Čech. Karlovy Vary ještě nemají ani jistotu play-off, proto slibuje utkání dramatickou podívanou! Sparta by se měla do lázeňského města vypravit již s Jaroslavem Hlinkou, který od minulého pátku trénuje!
O soupeři ...
Karlovy Vary se už několik let marně snaží protlačit do elitní společnosti klubů, které hrají play-off. Několikrát již byli Západočeši blízko, ale vždy na poslední chvíli selhali. Před touto sezonou se počet klubů, které budou hrát ve vyřazovacích bojích rozšířil na deset, což dávalo Karlovým Varům jistou naději. Jenže hokejisté Energie myslí ještě výše a od začátku sezony se prezentují poctivou obranou, která jim zaručuje dobré postavení v tabulce. Karlovy Vary dostaly druhý nejmenší počet branek v extralize a i díky tomu mohou stále myslet na umístění v první šestce, která nebude hrát předkolo. Jenže situace je mezi pátým a dvanáctým místem hodně zamotaná. Karlovarští, momentálně okupující sedmou příčku, jsou tři body od pátého místa, od dvanácté příčky je dělí bodů šest. Podle hokejových odborníků by však minimálně předkolo Energii utéct nemělo. Zda tomu tak opravdu bude, napoví hodně středeční zápas se Spartou a výsledky ostatních utkání. Energii bude chybět nadále Milan Kraft, několik hráčů také trápí chřipka. Návrat po dlouhé době naopak hlásí Jaroslav Kristek.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Jasnou brankářskou jedničkou měl být v Karlových Varech Lukáš Mensator. Jenže během sezony přišlo zranění nadějného brankáře a do brankoviště se postavila dvojka - Lukáš Sáblík. Třicetiletý gólman, který strávil převážnou část kariéry v Dukle Jihlava, však začal předvádět výborné výkony. Díky tomu odchytal většinu karlovarských zápasů. O Sáblíkově formě hovoří statistiky. S úspěšností zákroků 94,26% je bývalý brankář Ústí nad Labem druhým nejlepším v extralize, na druhé místo jej řadí i počet vychytaných nul - pět. Karlovarskou ofenzívu táhne dvojice - Václav Skuhravý - Petr Kumstát. Reprezentační útočník Václav Skuhravý je nejproduktivnějším hráčem Energie, když v osmačtyřiceti zápasech nasbíral čtyřiatřicet bodů. S Kumstátem je také nejlepším kanonýrem svého týmu s osmnácti přesnými zásahy. Osmadvacetiletý forvard se také může pochlubit statistikou + / -, s deseti kladnými body je nejlepším hráčem Karlových Varů.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
Pouhých devět minut v první třetině stačilo Pražanům k zisku tří bodů v prvním letošním vzájemným měření sil. Energii vzaly vítr z plachet tři rychlé góly a na zvrat již Západočeši neměli síly. Branka Sivka z deváté minuty navíc vyhnala z klece brankáře Mensatora, jehož nahradil Sáblík. Ten držel naděje Karlových Varů až do 54. minuty, kdy kapituloval také. Sparta po přesvědčivém výkonu vyhrála tehdy již počtvrté v řadě, tentokrát 4:1!

Tonovo využití dvojnásobné přesilovky méně než tři minuty před koncem zajistilo Spartě bod v zápase, v jehož první třetině domácí získali dvougólové vedení. Postupem času se hra vyrovnala, i když druhá část divákům příliš krásy nenabídla. Až ve třetí dvacetiminutovce Pražané vyvinuli na soupeře pořádný tlak, z něhož nakonec vytěžili vyrovnání. V prodloužení urvali druhý bod přece jen Karlovarští za výhru 3:2 v nastaveném čase.

Ve třetím vzájemném měření sil vykročili do zápasu lépe hosté z Karlových Varů. V posledních třech minutách první třetiny totiž Energie udeřila třikrát v přesilových hrách a Sparta odcházela do šaten za nelichotivého stavu 0:3. Do branky vyslali trenéři Salfického, ač Duba za branky nemohl, chtěli však dát týmu nový impuls. A to se povedlo. V polovině zápasu snížil v přesilovce Hlinka, to však nebylo všechno. Mezi čtyřiapadesátou a osmapadesátou minutou postupně Sáblíka překonali Dragoun, Ton a Hlinka! Sparta se tak nakonec radovala z výhry 4:3.

Na konci ledna se Pražané potýkali s velkou marodkou, k dipozici nebyli prakticky všichni útočníci z prvních dvou eltních formací. To se samozřejmě projevilo i na výsledcích, Holešovičtí čtyřikrát za sebou prohráli. Obrat nastal až v zápase se Zlínem. Sparta rozstřílel Hamé 8:3, zvládla pak i další zápas v Plzni. Všem hráčům přišla vhod reprezentační pauza, mnozí totiž dohrávali s problémy či s velkou únavou. Během pauzy se dal po operaci kolena zdravotně dohromady i lídr kanadského bodování Jaroslav Hlinka, který by tak měl s největší pravděpodobností v Karlových Varech naskočit zpět do sestavy. Rameno také doléčil mladý obránce Tomáš Protivný. Do zápasu na západě Čech určitě nazasáhnou zranění forvardi Martin Štrba (stehenní sval) a Martin Podlešák (třísla).
Ve Spartě nejvíce září:
V době velké marodky Sparty se nedařilo ani sparťanským brankářům. Tomáš Duba byl několikrát střídán Dušanem Salfickým a naopak. V posledních dvou utkáních je už však pětadvacetiletý brankář zase jistotou. V Plzni pomohl Duba třiatřiceti úspěšnými zákroky a přispěl tak k obratu a zisku tří bodů. Během druhé poloviny ledna si Duba trochu pokazil statistiky, momentálně má úspěšnost 92,35%. Průměr inkasovaných branek na zápas má Duba 2,77. Zdravotní lapálie potkaly i útočníka Ondřeje Kratěnu. Vysoké horečky znemožnily Kratěnovi start ve dvou zápasech, před utkáním se Zlínem absolvoval jen jeden trénink. Ani tomu však nezabránilo ve zničení Zlína, když Hamé nasázel čtyři branky. Kratěna uchoval střelecký prach v suchu i do dalšího zápasu. V Plzni totiž v padesáté minutě vyrovnal a nakopl tak Spartu k obratu. Olomoucký rodák je nadále nejlepším extraligovým hráčem v hodnocení účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách s +28.
Utkání 49. kola O2 extraligy začíná v Karlových Varech ve středu 14. února v 18:00. Pro všechny příznivce bude na stránkách znovu připraven online přenos.