30. 5. 2015 Daniel Ryl

Servette Ženeva - tradiční klub bez titulu

Po norském týmu si přiblížíme druhého soupeře Sparty v základní skupině Champions Hockey League - švýcarskou Ženevu. Ve skupině číslo 13 čeká Spartu tradiční celek, který ovšem na svou zlatou radost ve švýcarské NLA stále čeká! Pojďme si představit tým, jehož dres v minulosti oblékali také čeští hráči.

Servette Ženeva je tradiční klub bez mistrovských titulů

Pokud někdo považoval čekání Litvínova na první mistrovský titul jako hodně dlouhou dobu, v Ženevě by se nad touto úvahou minimálně pousmáli. V tomto roce totiž slaví 110 let od svého založení a během své historie nezískali ani jeden mistrovský titul!

Servette Ženeva

• Rok založení: 1905
  • Největší úspěchy: vítěz Spengler Cupu 2013, 2014
  • Umístění 14/15: 4. místo
  • Stadion: Patinoire des Vernets
  • Kapacita stadionu: 7 135
  • Trenér: Chris McSorley
  • Známí hráči v historii klubu: Goran Bezina, Philippe Bozon, Logan Couture

Klub z druhého největšího města Švýcarska zažil během své existence pády do druhé nejvyšší soutěže, ale také vydřené návraty mezi elitu. Na mistrovský titul ovšem nikdy nedosáhl. V jeho výkladní skříni byste tak dlouhá léta nenašli ani jednu cennou trofej.

Tedy až do Silvestra 2013. Ženeva se tehdy probojovala až do finále Spengler Cupu, kde se střetla s ruským CSKA. V brance moskevského celku tehdy nastoupil brankář Rastislav Staňa a švýcarský celek vedl po 37 minutách o čtyři branky.

Rusové ovšem našli třikrát odpověď a utkání zdramatizovali. Přesně minutu před koncem základní hrací doby však udeřil Lotyš Kaspars Daugavinš a na lavičce Ženevy propukl gejzír radosti. Švýcarský celek turnaj ovládl bez jediného zaváhání a připsal si tak první trofej do své klubové sbírky.

Aby toho nebylo málo, o rok později svůj triumf zopakoval. U triumfů byl také obránce a kapitán Goran Bezina, kterého čeká v Ženevě už dvanáctá sezona v řadě. Švýcar s chorvatským pasem byl dlouholetým reprezentantem a na mistrovství světa před třemi lety byl nejtrestanějším hráčem.

Ze současného výběru, který na letošním šampionátu vypadl až ve čtvrtfinále, najdeme v kádru tři reprezentanty – obránce Romaina Loeffela a útočníky Kevina Romyho s Cody Almondem.

Konkurenci bude mít také Sparťák, kterého čeká na dálku souboj s první dvojicí maskotů ve švýcarské lize. O atmosféru na Patinoire des Vernets se starají Calvin a Calvina. Orlí dvojice se navíc může ve velmi brzké době těšit na novou arénu, do které by se mělo vejít až deset tisíc fanoušků.

V historii tradičního švýcarského celku najdete také českou stopu. V kádru se totiž hlavně v novém tisíciletí objevilo několik českých hráčů, ale většina pouze v jedné sezoně. Jedná se například o exsparťana Jana Hlaváče či obránce Marka Malíka.

VIDEO: YouTube, FOTO: www.sport-for-life.ch.jpg