10. 9. 2006 Lucie Vítková

Sivek: Je lepší dostat přes prsty na začátku

Hokejisté Sparty nezvládli sobotní televizní utkání, když na vsetínském Lapači prohráli po matném a nepřesvědčivém výkonu. Pražany do vedení brzy poslal Michal Sivek, ale na branku levého křídla první formace již nikdo ze spoluhráčů nedokázal navázat. Naopak Vsetín se chytil své šance v přesilových hrách a zaslouženě zápas otočil.
Holešovickým se tradičně na útulném zimním stadiónu na Lapači nedaří. Za poslední čtyři roky nedokázali sparťané v prvním zápase na Vsetíně uspět a stejně tomu tak bylo i před televizními kamerami v sobotu. Přestože šla Sparta do vedení, nadšené mládí Vsetína zvládlo zabrat v prostředním dějství a čtyřmi góly otočit stav utkání. “Špatný, jinak se zápas shrnout nedá. Prohráli jsme na Vsetíně, kde je povinností vyhrát. Znovu jsme jen potvrdili, že se nám tady dlouhodobě nedaří. Nedokážu si vysvětlit čím to je, zda třeba naší koncentrovaností a nebo zkrátka na nás Vsetín umí zahrát,“ kroutil nechápavě hlavou vytáhlý útočník Michal Sivek.

Ten se prosadil již v páté minutě utkání, kdy dotáhl do konce dobrou práci spoluhráče Hlinky. “Jarda na sebe v přesilovce stáhl dva hráče a poslal mi puk před branku. Snažil jsem se do toho jen plácnout a trefil to nahoru. Začali jsme dobře, ale na úvodní branku již bohužel nenavázali.,“ litoval špatné koncovky forvard, jenž se v novém ročníku zapsal do statistik poprvé a navázal tak na lepšící se výkony v přípravě, které před nedávnem vynesly Sivkovi také pozvánku do reprezentace.

Úvodní branka zápasu však Spartu nenabudila, ale naopak jí ukolébala. Vsetín se chopil příležitosti a v druhé dvacetiminutovce začal diktovat tempo hry. Pražanům rázem nevycházela přihrávka, nedařil se přechod do útoku a ani obrana nefungovala kompaktním dojmem, jako den předešlý. “Na Lapači je menší hřiště než na jiných stadiónech, takže se hraje takový bojovnější hokej s častým nahazováním. Právě tento styl nám příliš nesedí, nedokázali jsme si pořádně ani nahrát či se dostat do vyložené šance,“ potvrdil Sivek s posmutnělým výrazem ve tváři.

Na Holešovických se mohla podepsat dlouhá cesta, kterou po náročném utkání se Znojmem museli svěřenci trenéra Výborného podstoupit. Brzy ráno nasedli do autobusu a vydali se do více než tři sta kilometrů vzdáleného města. “Určitě jsme nebyli tak svěží, ale na to se nemůžeme vymlouvat. Vsetín hrál rovněž v Čechách a ještě si z Pardubic odvezl osmičku, měl tedy před zápasem těžší úlohu než my. Jenže soustředil se pečlivě na obranu a nenechal dopustit to, co se mu stalo včera a zvládl to na výbornou,“ nehledal Sivek pro sebe ani své spoluhráče omluvu a pochválil mladé mužstvo Vsetína.

Na Spartě se rovněž podepsala nervozita a podrážděnost. Často si pomáhala nedovolenými zákroky a v závěru utkání jí přetékaly také nervy. Navíc rozhodčí Mikula si nebral servítky a bez ostychu všechny fauly Pražanů trestal. “Rozhodčí nám dal dneska jasně najevo, jak budou letos sudí v lize pískat. My se nemůžeme na nic znovu vymlouvat, ani to komentovat, ty fauly tam zkrátka byly. Včera jsme si na to dávali pozor, ve Vsetíně jsme propadli. Je těžký ubránit jejich přesilovky, každý extraligový tým umí zahrát proti třem. Nám se to ale nepodařilo, dlouhodobě nám nevychází početní výhody a v oslabení navíc inkasujeme,“ pokračuje v kritice člen širšího reprezentačního mužstva, který si minulý víkend zahrál v Liberci na Česká pojišťovna Cupu.

Podobným stylem odstartovali Holešovičtí také loňskou sezónu, kdy neuspěli na ledě Liberce a utkání ve Vsetíně obraceli nepříznivě se vyvíjející stav až v závěru. Tehdy Sparta čekala na své premiérové vítězství venku až do šestnáctého kola, na to však nyní hokejisté nemyslí. “Je lepší dostat přes prsty hned na začátku a spadnout zpátky na zem, než si to vybrat později. Podobně jsme opravdu začali sezónu také vloni, ale na to se nyní nehraje. Je před námi nová sezóna a my musíme jezdit na zápasy ven s tím, že si uvědomíme, jaké chyby jsme dělali a vyvarujeme se jich,“ nastiňuje Sivek závěrem recept na úspěch do dalších zápasů.