2. 10. 2006 Vojtěch Gibiš

Sivek: Sáblíka jsme málem dostali do nároďáku

Strhujícím úvodem si hráči mistra zajistili tři body z duelu se západočeskou Energií. Mensatora vyhnali z branky po necelých devíti minutách, ale jeho náhradník Lukáš Sáblík dlouho náporu sparťanských střelců odolával, když si na něm několikrát vylámal zuby i Michal Sivek.
Sparťanský forvard zvýšil v deváté minutě při přesilovce Pražanů na 3:0 a rozladěný brankář Karlových Varů Lukáš Mensator odjel z branky a přenechal místo Lukáši Sáblíkovi. Ten předvedl velmi dobrý výkon, když jej přelstil až v závěru Ondřej Kratěna. Ale mnoho šancí vychytal, mj. i samostatný nájezd Michala Sivka, který se vracel z trestné lavice. "Je to můj odvěký problém, že se dostávám do šancí, ale nedávám z nich góly. Dnes jsem rád i za toho jednoho ušmudlaného. Ale kdybych proměnil moje další šance, mohl být zápas v klidu," litoval promarněných příležitostí křídelník prvního útoku.

Mensator nechytal špatně, ale srazily jej dolů dva smolné góly, kdy například při tom druhém se puk odrazil Langhammerovi od kolena. "Nám to však přidalo na pohodě. Mensator je skvělý brankář, ale dnes mu tam padly náhodné branky. To však nijak nesnižuje jeho kvality," vysekl soupeři poklonu Sivek. Za stavu 3:0 přestali sparťané hrát, šance likvidoval náhradní brankář Karlových Varů. "Málem jsme Sáblíka dostali do nároďáku," smál se Sivek. "Chytal však dobře, my jsme byli podvědomě uspokojení z vedení. Kdyby nám nevyšel začátek utkání, kdo ví jak by to vypadalo. Vary totiž pak hrály velmi dobře, nás však podržel Dušan Salfický. Celkově to byl dost těžký zápas."

Nejhůře bylo hráčům Sparty ve druhé třetině a na začátku té třetí, kdy je Karlovarští dostali pod tlak a Procházkou snížili na 1:3. "Druhá třetina byla z našeho pohledu dost špatná. Uspokojili jsme se a mysleli jsme, že jim dáme pět, šest branek. Opak byl však pravdou, ukázali nám, že fakt, že byli v tabulce nahoře, nebyl náhodný," líčil náchodský rodák. Při absenci zraněného Jana Hlaváče je nyní první útok složen z centra Jaroslava Hlinky a křídel Tomáše Netíka a Michala Sivka. "Hrál jsem na začátku sezony s Jardou a Bubákem napravo. Já ale můžu hrát na jakémkoliv postu, je mi to jedno. Každopádně hrát s Hlínou je zážitek, je to Pan hráč." Právě kapitán reprezentace Jaroslav Hlinka vytváří Sivkovi šance, které ale sparťanský forvard občas neproměňuje. "Jarda se na mě ani nezlobí. Už si zvykl, že to většinou nedám," se smíchem se svěřoval kapitán juniorského týmu mistrů světa z roku 2001.

Sparťané vyhráli počtvrté v řadě, vyhoupli se na druhé místo, jen o jediný gól je Znojmo na prvním místě lepší. "Po začátku, kdy se nám moc nedařilo, jsme se konečně probudili. Ale teď nás čekají tři těžcí soupeři. Jedeme do Českých Budějovic a Třince, doma nás čeká Liberec. Na tyhle tři těžké zápasy jsme se potřebovali uklidnit, k čemuž nám právě ty čtyři výhry dopomohly. Jsme teď v tabulce nahoře a já jen doufám, že tam také dlouho vydržíme," přeje si hráč, který okusil i NHL v dresu Pittsburghu. Před utkáním s Mountfieldem mají Pražané pětidenní pauzu, kterou samozřejmě vítají. "Síly nám nechybí, měli jsme kvalitní letní přípravu. Odpočinek nám však neuškodí," přiznal pětadvacetiletý útočník.

Na začátku sezony Spartě vůbec nešly přesilovky, v oslabeních naopak hodně inkasovala. Během několika kol je ale vše jinak, ve využívání přesilovek patří nyní Holešovičtí mezi nejlepší, bránění přesilovek soupeře jim jde nyní také znatelně lépe. "Na přesilovky a oslabení se hodně zaměřujeme při trénincích. Dvě třetiny zápasu se nyní hrají při nerovnovážném počtu hráčů na ledě. Takže musíme tyhle činnosti hodně trénovat," uzavřel Michal Sivek.