16. 8. 2006 Vojtěch Gibiš

Sivek se na závěr zápasu s Chimikem popral

Sparťané poprvé v přípravě zvítězili a hned se svým nejtěžším soupeřem – Chimikem Moskevská oblast. Ruský celek nepůsobil příliš kompaktním výkonem, neboť jej sparťané zaskočili hned v prvních minutách dvěma góly. V závěru jinak poklidného zápasu okořenila přípravu krátká bitka Michala Sivka s bývalým útočníkem Columbusu Nikolajem Žerděvem.
Sparta se měla ve středu dopoledne střetnout s nejsilnějším týmem v přípravě – s ruským celkem Chimik Moskevská oblast. Zápas však skončil jednoznačným vítězstvím Sparty 7:2. O vysoké výhře domácích rozhodla hlavně první třetina, která skončila 3:0. “Na hráčích Chimiku bylo vidět, že jsou ve velkém zápřahu, navíc přijeli těsně před utkáním. Začátek z jejich strany tedy nebyl nic extra, ale i přes to, že dostali sedm branek, tak ukázali, že mají dobrý tým,“ komentoval forvard Michal Sivek. Ruský tým si nadělil velkou porci přípravných zápasů, trenéři naordinovali svým svěřencům hned sedmnáct utkání. “Možná se to na jejich výkonu trochu projevilo. Ale zase na druhou stranu jsem slyšel, že jich je v přípravě více než čtyřicet. Takže se každý z nich objeví v devíti, deseti zápasech, což je optimální.“

Michal Sivek se v závěru dostal do ostrého střetu s ruským forvardem Nikolajem Žerděvem. Jedna z mladých hvězd NHL, kterou proslavil “útěk“ z Ruska do NHL, je momentálně bez smlouvy v zámoří a připravuje se s Chimikem, s kterým má smlouvu pro případ, že v NHL nebude se smlouvu spokojen. Žerděv v osmapadesáté minutě napadl u hrazení ve středním pásmu sparťanského útočníka a ten si to nenechal líbit. “Dohráli jsme souboj a on se po mně ohnal. Asi se chtěl poprat. Tak jsem mu vyhověl a porvali jsme se,“ líčil s fialovou památkou pod levým okem mladý forvard.

Poslední hřebíček do rakvičky Chimiku zatloukl Tomáš Netík, když ve třiačtyřicáté minutě z kruhu o tyčku prostřelil brankáře ruského týmu. Ten samý hráč však nedohrál minulé přípravné utkání s Libercem, když jej Stanislav Procházka trefil hokejkou do obličeje a syn bývalého sparťanské útočníka putoval na vyšetření do nemocnice. “Natekla mi lícní kost, takže jsem měl strach, abych ji neměl třeba naštípnutou. Ale naštěstí to byla jen tržná rána, takže žádný problém,“ nepřikládal Netík ráně v obličeji význam.

Také Tomáše Netíka překvapilo, že Chimik nekladl sparťanským útokům větší odpor. “Já jsem ty jejich hráče moc neznal, ale kluci od nás, co hrají v nároďáku říkali, že mají velmi dobrý tým. Proto nás i trenéři varovali, že to bude těžký zápas. Asi je zaskočilo, že jsme dali rychlé branky. Ze začátku nám tam spadlo skoro všechno, takže to pak vypadalo jednoduše.“ Nejistě vypadali i oba brankáři hostí. Začínal Konstantin Barulin, po čtvrté brance jej vystřídal Vitalij Kolesnik – brankář kazašského národního týmu a v minulé sezoně i druhý gólman Colorada Avalanche. “Myslím si, že z našich prvních pěti gólů mohli tak tři, čtyři chytit. Takže mě jejich výkon docela překvapit. Ale nic bych z toho nedělal, občas se to prostě stane.“

Trenéři nasadili do utkání úplně nový první útok ve složení Kratěna – Marek – Ton. Tento útok se postaral o první čtyři branky Sparty. Ton s Markem si připsali po dvou gólech, Kratěna třikrát asistoval. Trenérům tak musel určitě jejich výkon zamotat hlavu, neboť v minulé sezoně vedle Tona s Markem působil neméně úspěšně Martin Štrba. “Je to na trenérech. U Martina totiž není jasné, zda stihne začátek sezony. Takže jsme dnes zkusili tuhle variantu a jsme rádi, že nám ten zápas vyšel. Hráli jsme dobře, ale měli jsme i štěstí v koncovce,“ přiznal centr Jan Marek.

Také nejproduktivnější extraligový hráč minulé sezony byl překvapen. jak jednoduše zápas probíhal. “Měl to být náš nejtěžší přípravný zápas, který nás prověří. Ale asi jsme hráli tak dobře, že jsme jim nedali sebemenší příležitost,“ smál se jindřichohradecký rodák. “Ti jejich gólmani měli asi opravdu slabý den. Nebyly to žádné velké střely, a oni to přesto pustili.“ Výkon Chimiku byl opravdu pro mnohé překvapivý. Zápas, až na dvě krátké potyčky, probíhal v poklidném duchu. “S ostatními jsme si v kabině říkali, že takhle Rusáky nepoznáváme. Vypadalo to, že jsou nějací utahaní. Nám fungovala obrana, bylo vidět, že sehranost a práce obou trenérů se projevuje,“ uzavřel Jan Marek.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Machovský: Konkurence nás posouvá dál

5 let v O2 areně: rekordy i hvězdy NHL

Pavelka: Trénujeme naplno, ale užíváme si to!

Permanentky na novou sezonu v prodeji!