15. 1. 2020 Petr Pavlík

Slavíček: Na ledě se snažím odevzdat maximum

V mládežnických výběrech Sparty působí už dlouho. Během své kariéry nasbíral nespočet cenných zkušeností, avšak stále patří mezi mladší pušky. Útočník JOSEF SLAVÍČEK již druhou sezonu obléká dres sparťanského juniorského týmu a je jedním z nejmladších hráčů v této kategorii. „Snažím se odevzdat v každém zápase co nejvíc a pomoct k výhře,“ říká.

Opět jsi od trenérů oceněn jako jeden z nejlepších hráčů akademie, co to pro tebe znamená?
Je to určitě super pocit. Nic to ale nemění na tom, že je potřeba na sobě pořád pracovat a zlepšovat se.

Působíš v juniorce, kterou vede Richard Žemlička. Jaký je to trenér?
Je to sparťanská legenda, předává nám spoustu zkušeností a taktiky. Hokeji rozumí, ukazuje nám směr, jak ho hrát a je někdy hodně přísný. Má rád disciplínu a o tom si myslím, že hokej je. Navíc ho skvěle doplňuje náš asistent Tobiáš Slavíček, který všem také hodně pomáhá.

Josef Slavíček o týmovém duchu

V týmu je řada zkušených hráčů. Jaký je cíl pro tento ročník?
Cíl pro tento rok je jako každý jiný – dostat se co nejdále ve vyřazovací části, tedy v play off.

Zatím se hodně daří v prodlužovaných zápasech. Sedí vám hra tři na tři?
Máme na to šikovné hráče a také samozřejmě brankáře, který nás v důležitých chvílích podrží. Někdy je potřeba i trochu štěstí, jako například v nájezdech.

V současné době máš více než jeden bod na zápas. Kolik jich chceš dosáhnout?
Na tohle ani moc nekoukám, někdy se daří a sbírají se body a někdy zas ne. Důležitá je hra, a hlavně aby mě to bavilo, pak se bude dařit celému týmu a přijdou i individuální body. Kdyby to takhle zůstalo, určitě by to bylo super.

Jsi ročník 2002, pořád patříš mezi mladší hráče týmu. Učíš se od starších spoluhráčů?
Dobré pro nás je, že hrajeme se staršími hráči a posouváme se dál. Zkušenější kluci jsou silnější a celkově vyspělejší.

Přesto jsi jedním z tahounů celého týmu. Vkládají trenéři do tebe hodně?
Je to možné. Jsou zápasy, kdy to tak je, ale taky jsou zápasy, kdy je to přesně naopak a nejde mi to. Takový je ale hokej, jsou tu další dobří hráči a všichni táhneme za jeden provaz.

28
Tolik kanadských bodů zaznamenal útočník Josef Slavíček během sedmadvaceti odehraných zápasů.

Jak bojuješ s tím, že zatím stále patříš k nejmladším hráčům v juniorce?
Je to už druhý rok. Snažím se brát si z toho jen to pozitivní. Můžu se tím posunout dál, jelikož se herně vyrovnávám starším klukům.

V posledních zápasech padá hodně branek. Kladou trenéři důraz na ofenzivu?
Ano, zaměřili jsme se na to. Abychom dali nějaký ten gól navrch, potřebujeme víc šancí. Pak je větší pravděpodobnost, že to tam spadne. Funguje to tak, že na tréninku musí mít každá střela dobrou razanci a musí být provedena naplno. Myslím, že se to pomalu začíná zlepšovat.

Do kabiny v průběhu sezony přišlo pár nových kluků. Jak spolu vycházíte?
S klukama vycházíme dobře na ledě i mimo něj. Jsme spolu každý den, takže jsme se rychle seznámili.

Máte společně v kabině nějaké tradiční předzápasové rituály?
Jasně. Těsně předtím, než jdeme na led, pouštíme si tu samou písničku, která nás všechny nakopne na zápas!

Trenéři povolali hodně hráčů z mládeže do áčka. Co říkáš na jejich počínání?
Je to pro ně skvělé, že si můžou zkusit hokej na nejvyšší úrovni. Samozřejmě je sleduju. Když mám čas, zajdu se na ně podívat. Klukům přeju hodně štěstí a fandím jim. David Vitouch nedávno vstřelil svůj první extraligový gól a byl parádní! Přeju jim, aby se v A-týmu udrželi co nejdéle.

Co říkáš na novou kampaň #Nezastavíš, která vznikla pro tuto sezonu?
Určitě je to skvělé motto, kterým se chceme všichni řídit. Myslím, že vystihuje sparťanství - nezastavíme se před žádnou překážkou, pořád bojujeme za to, co chceme.

FOTO: Juliana Zash