20. 3. 2014 Pavel Hrdina

Souboj hráčů: Petr Ton v. Ondřej Roman

V prvním dvojzápase letošního čtvrtfinále play off jsme se rozhodli detailně sledovat nejproduktivnější hráče obou týmů. Sparťanské barvy hájil PETR TON, ty vítkovické pak ONDŘEJ ROMAN, který zažívá svou doposud nejúspěšnější sezonu v seniorském hokeji. Oba dva hráči výrazným způsobem promluvili zejména do úvodního utkání.

#23 Ondřej Roman

Pětadvacetiletý forvard je spolu se zkušeným Jiřím Burgerem tahounem vítkovické ofenzivy, spolu jasně kralují kanadskému bodování v základní části. V souboji se Spartou nastupoval v druhém útoku s Vladírem Svačinou a právě Rudolfem Hunou.

48 (13+35)
tolik kanadských bodů Roman nastřádal v základní části.

Za seniorský tým HC Vítkovice Steel hraje už druhou sezonu, ačkoli zde nastupoval už v mládežnických kategoriích. V roce 2006 odešel do zámoří, kde střídavě působil v různých nižších soutěžích a ve vítkovické juniorce. Do NHL se ale nakonec neprobojoval.

Ondřej Roman byl nejvytěžovanějším útočníkem týmu. Chodil na přesilovky i oslabení, v početních výhodách urychloval kombinaci rychlými nahrávkami na krátkou vzdálenost. Poctivě se vracel dozadu a podal jako obvykle velmi dobrý výkon. V prvním zápase byl u obou vítkovických branek a stejně jako Petr Ton byl zvolen hráčem zápasu. V tom druhém pak poněkud zapadl do průměru spolu s většinou útočníků na obou dvou stranách.

Momenty Ondřeje Romana v prvním utkání:

18:33 - Na modré čáře se ke střele dostal Richard Stehlík a jeden ze sparťanů tečoval puk mimo Pöpperleho dosah. Vítkovice tak z ničeho nic vyrovnaly a aktivní Ondřej Roman si připsal druhou asistenci.

40:50 - Roman mohl dát kontaktní gól. Stál sám před odkrytou brankou, Pöpperle se nestihl přesunout, ale vítkovický utočník trefil jen tyč.

48:17 - Roman zpoza branky našel před brankou Vladimíra Svačinu, ten si potáhl puk na forehand a přeci jen snížil na 2:3.

Momenty Ondřeje Romana ve druhém utkání:

16:14 - Ondřej Roman střílel z levé strany do odkryté brány, Pöpperle se ale velmi rychle přesunul a puk kryje mezi betony.

#87 Petr Ton

Čtyřicetiletý útočník Petr Ton potřetí v kariéře ovládl kanadské bodování dlouhodobé části extraligy. V sezoně 2013/2014 nasbíral celkem 67 bodů za 35 gólů a 32 nahrávek. Stabilní člen první formace odehrál většinu sezony na křídle v nejproduktivnější útočné trojce soutěže spolu s Jaroslavem Hlinkou a Tomášem Rolinkem.

67 (35+32)
dosavadní účet Petra Tona

Ton nicméně potvrdil, že je v současnosti jedním z nejlepších hráčů sparťanského kádru. Jako čistě ofenzivní hráč se dostává do především do přesilových her, tlačí se do zakončení, a trpělivě čeká na šance a nahrávky od svých spoluhráčů. I přes svůj věk se stále může spolehnout na svou rychlost a hbité ruce při zakončení.

V obou zápasech byl nebezpečný stejně jako v základní části, a dokonce se mu povedlo rozhodnout první utkání pohotovým únikem v polovině základní hrací doby. V druhém zápase byl spolu s Buchtelem nejpilnějším střelcem Sparty, ani jednu ze svých šancí ale bohužel pro domácí neproměnil.

Momenty Petra Tona v prvním utkání:

06:54 - Petr Ton poprvé v letošním play off zahrozil. Překvapivou střelou od pravého mantinelu orazítkoval břevno.

30:57 - Sparťanská 87 poslal domácí do dvougólového vedení! Dírou v hostující obraně ho do samostatného úniku vyslal Rolinek a Ton si v podobných situacích věděl jako obvykle rady. Forehandovou kličkou zakončenou střelou mezi betony nedal Šindelářovi šanci.

39:20 - Ton měl dvě obrovské šance, které tentokrát neproměnil. Nejprve mu mezi kruhy puk sjel v rozhodující chvíli z hole, vzápětí pak ze stejné pozice minul bránu.

Momenty Petra Tona ve druhém utkání:

06:11 - Pilař našel Tona účelnou žabkou od modré. Sparťanský kanonýr stál u pravé tyče, z blízka ale trefil jen helmu Šindeláře.

10:50 - Ton zůstává ležet na ledě po střetu s vítkovickým Káňou, rozhodčí ale zákrok neposoudil jako nedovolený.

25:59 - Tentokrát už Petr Ton faulován byl. Sám proti čtyřem soupeřům vybojoval hákování obránce Slobody. Následnou přesilovku ovšem Sparta nepotrestala.

54:11 - 40letý forvard měl na hokejce jednu z největších šancí Sparty v zápase. Naprosto osamocen střílel z voleje z levého kruhu, svou ranou ale trefil jen Šindeláře.

Statistiky Ondřej Roman Petr Ton
Góly: 0 1