21. 9. 2006 Vojtěch Gibiš

Sparta se vydává na Moravu, začne v Ostravě

Sparta se po sérii domácích zápasů vydává na trojzápasový venkovní trip. O víkendu si Pražané užijí Moravu, v pátek je totiž čekají Vítkovice, v neděli Zlín. Ostravané se krčí na posledním místě tabulky, ovšem v posledním zápase dokázali poprvé vyhrát, když si doma poradili s Karlovými Vary výsledkem 1:0.
O soupeři ...
Vítkovice přes léto spíše oslabily, ale zase se jim podařilo udržet dvojici reprezentačních útočníků Irgl – Hubáček. Smlouva skončila Vladimíru Vůjtkovi mladšímu, zpět na Slovensko se vydal Marek Uram. Z obrany zmizel Radek Philipp a nadějný Roman Polák. Opačným směrem putovali zadáci Chmelíř a Mocek, útok posílili Seman, Tomášek a Mikulík. Vítkovice měly podle hokejových expertů patřit ke spolufavoritům extraligy. Tomu napovídala i povedená příprava pod vedením nového kouče Miloše Holaně. Ale začátek extraligy se Ostravanům vůbec nevyvedl. Z prvních tří zápasů odešli totiž Vítkovičtí pokaždé poraženi, z domácího zápasu s Kladnem pak vybojovali jen bod. Po vysoké prohře s Třincem dalo vedení najevo, že pokud nevyhrají další zápas, přijdou změny. Ty však prozatím nepřišly, Vítkovice totiž Karlovy Vary porazily 1:0, přesto jim stále patří poslední místo v tabulce.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Vybrat dva nejlepší hráče z týmu Vítkovic při jejich momentální formě je docela jednoduché. Nejvíce bodů nasbíral jeden ze dvou stříbrných medailistů z posledního světového šampionátu v kádru Vítkovic, forvard Petr Hubáček. Sedmadvacetiletý útočník, který se pokoušel prosadit i v zámoří, nahrál čtyřikrát svým spoluhráčům, střelecky však prozatím mlčí. Opačně se vede druhému medailistovi z Rigy, Zbyňku Irglovi. Šestadvacetiletý hráč se totiž třikrát trefil, ale nepřipsal si žádnou nahrávku. Svým třetím gólem, který vstřelil Karlovým Varům, de facto zachránil angažmá vítkovickému kouči Holaňovi.
Vzájemné zápasy v loňské sezóně:
Na začátku října 2005 se Sparta utkala s Vítkovicemi s ještě čerstvou vzpomínkou na nenadálé vyřazení Sparty ve čtvrtfinále právě od Ostravanů. Odveta se však povedla, k výhře 4:2 naměřovaly Spartu dvě trefy Michala Sivka, po jednom gólu Pincovi vstřelili Ton s Kratěnou. Břízu zase překonal Padělek a Hubáček.

I další zápas, pro změnu v Ostravě, se Spartě povedlo vyhrát, tentokrát 3:2. V první třetině střelci obou týmů mlčeli, druhou třetinu ale domácí vyhráli 2:1 díky Kropáčovi s Tomáškem. Na gól Pavla Kašpaříka z prostřední třetiny navázal Jan Marek, který dvěma góly přidělil tři body na stranu Pražanů.

Třetí třetinu vyhráli sparťané i ve svém třetím duelu s Vítkovicemi. Tentokrát to však na vítězství nestačilo, Holešovičtí podlehli v prodloužení 3:4. Skóre otevřel Toman, hosté však během minuty v prostřední části první třetiny otočili skóre zápasu na vlastní stranu. Na konci druhé dvacetiminutovky zvýšil na 1:3 Köhler. Ovšem Hanzlík s Kratěnou ve třetí části srovnali stav. Prodloužení rozhodl v jeho poslední minutě zadák Kuboš, který vymetl roh Břízovy branky.

V závěru základní části vyrazili Pražané do ostravské ČEZ Areny s vědomím, že prohra je může stát účast v play-off. Po dvou třetinách byl stav napínavého duelu 1:1. Ve 48. minutě poslal domácí do vedení Irgl, o tři minuty později další branku přidal Kropáč. Sparta korigovala Strakou, ale Kropáč byl při chuti a Břízu znovu překonal v devětapadesáté minutě. Sparta tedy prohrála na vítkovickém ledě 2:4.

Po nepříliš podařeném úvodu se Sparta v úterý chytla v duelu s předloňským mistrem z Pardubic. Pražané sice brzy inkasovali, ale poté předvedli ofenzivní smršť v přesilových hrách a vyhráli 6:1. Vzestup formy tak budou chtít Holešovičtí potvrdit i ve Vítkovicích, kam možná už pocestuje Ondřej Kratěna, kterého v minulých dnech sužovaly horečky. Premiéru ve sparťanském dresu by si měl odbýt vytáhlý slovenský forvard Igor Pohanka, který je ve Spartě na zkoušku. V kleci Pražanů se podruhé za sebou představí Petr Přikryl, který má po zápase a půl výbornou úspěšnost zákroků – přes 96%. Na marodce dále zůstávají Martin Štrba a Richard Stehlík. Sparta si udělá moravský víkend, hned po zápase v Ostravě pocestují Pražané do Zlína, s kterým se utkají v neděli.
Ve Spartě nejvíce září:
Výbornými ofenzivními výkony se nadále prezentuje Jaroslav Hlinka. Tomu zřejmě nevadí zrušení druhých asistencí a dále sbírá kanadské body jak na běžícím pásu. V pouhých pěti zápasech si Hlinka připsal jedenáct bodů za čtyři branky a sedm nahrávek. Ofenzivní koncert předvedl Hlinka zejména v posledním utkání proti Moelleru, kdy devětadvacetiletý forvard dvakrát skóroval a dvakrát nahrával. Hlinka je jasně nejproduktivnějsím hráčem O2 extraligy, se čtyřbodovým náskokem před svým spoluhráčem Petrem Tonem. Začátek soutěže nezastihl v nejlepší formě Dušana Salfického. Proto jej v zápase s Kladnem vystřídal Petr Přikryl. Litoměřický rodák se od začátku postavil v utkání s Pardubicemi a výrazně pomohl Spartě k výhře. Přikryl má percentuální úspěšnost zásahů 96,08, průměr inkasovaných branek na utkání pak 1,45.
Zápas začíná v ostravské ČEZ Areně v pátek 22.9.2006 v 17:00. Vy jej můžete sledovat v našem tradičním online přenosu na stránkách.