12. 8. 2006 Lucie Vítková

Spartu prověří Chimik, šestý celek ruské Superligy

Na soustředění v Česku je již téměř tradičně ruský celek Chimik Mytišči. Tentokrát v řádce přípravných zápasů zavítá rovněž do T-Mobile Areny, kde se utká se Spartou. Zápas bude pikantní zejména pro Dušana Salfického, který z Chimiku zamířil právě do Prahy. Přípravný duel je na programu ve středu od 11:00!
Chimik moskevská oblast se v uplynulém ročníku potýkal s celou řadou problémů. V létě tým převzal český kouč Miloš Říha a jeho cílem bylo dovést mužstvo do vyřazovacích bojů. Jenže začátek nebyl skvostný a na přelomu října a listopadu se mužstvo potácelo na šestnáctém místě tabulky.

Majitelé klubů vyjadřovali nahlas svou nespokojenost a rozhodli se k rázným změnám. Posily si mužstvo vyhlédlo zejména v ruském družstvu Lada Togliatti, které prožívalo finanční kolaps a rozprodávalo hráče. Zezačátku se mluvilo o příchodu osmi hokejistů, nakonec přestoupili čtyři. Z Togliatti měl přijít rovněž kouč Vorobijov, jenž měl nahradit Říhu. Nestalo se tak, český kormidelník vydržel v Rusku do konce sezóny.

Podporu neměl Chimik ani v řadách svých fanoušků. Ti vyjadřovali svoji nespokojenost nejen nad výsledky klubu, ale rovněž nad stěhováním. Chimik se totiž šestnáctého listopadu přestěhoval z tradičního Voskeresensku na předměstí Moskvy, kde vyrostla nová arena. Mužstvo přišlo o své skalní příznivce a změnilo rovněž jméno. Z Chemiku Voskresenks se stal Chimik moskevská oblast.

Tým se začal pomalu zvedat a postupem času pomalu vyšplhal až na šestou příčku tabulky. Zvedající se mužstvo táhl především veterán Andrej Potajčkuk, kterého důvěrně znají příznivci Holešovických. Potajčuk se stal nakonec nejproduktivnějším hráče Chemiku. V brance zářil Dušan Salfický a trenér Říha se mohl spolehnout také na služby dalších dvou Čechů, beků Píši a Hejdy.

Po základní části vybojoval Chimik moskevská oblast šesté místo, což bylo nejlepší umístění klubu za poslední roky. V osmifinále play off pak Říhovi svěřenci přešli přes jedenáctý Nižněkamsk 3:2 na zápasy. Stopku ve vyřazovacích bojích jim vystavila třetí Jaroslavl ve čtvrtfinále.

Po sezóně mohla tedy v klubu panovat spokojenost. Dlouho se vedení rozhodovalo, zda prodloužit roční kontrakt s Milošem Říhou, až z dohody sešlo. Říha se upsal Pardubicím, na lavičce jej nahradil dlouho avizovaný Petr Vorobijov. Mužstvo opustili i další Češi. Salfický zamířil do Sparty, Hejda do Edmontonu a poslední Čech Píša se vrátil do rodných Pardubic. V klubu nepokračuje ani nejproduktivnější muž Potajčuk.

Sparta bude pro Chimik druhým soupeřem z nejvyšší české domácí soutěže. V pondělí ruský tým remizoval v Pardubicích, nyní přijede ve středu 16. srpna do Prahy, kde vyrazí na led T-Mobile Areny v 11:00.

Mistrovská Sparta odehraje svůj třetí přípravný duel a bude znovu bojovat o první vítězství. V Budějovicích svěřenci Výborného remizovali, s Libercem jen těsně prohráli. Pražanům bude i nadále scházet forvard Štrba.

×
Dnes v 18:00 | Muži
HC Sparta Praha
HC Škoda Plzeň
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparta začne novou sezonu proti Plzni!

Jandač: Noví hráči rychle zapadnou

Forman: Věřím, že stadiony se začnou plnit

Informace o vstupenkách na hokejový pohár