14. 3. 2007 Vojtěch Gibiš

Tabaček prodloužil smlouvu o dva roky

Vedení Sparty deklarovalo před časem potřebu udržení stávajícího úspěšného kádru. Holešovičtí tento úkol plní, dalším z řady hráčů, kteří letos podepsali nové smlouvy, je obránce Ján Tabaček. "Honza chtěl zůstat v Praze, líbí se mu tu. Jsme s Honzovými výkony spokojení, proto jsme se dohodli na prodloužení kontraktu," poznamenal generální manažer Petr Bříza.
Ján Tabaček je v Praze a ve Spartě naprosto spokojený, proto neměl důvody hledat jiné angažmá. "Dostal jsem nějaké nabídky od jiných klubů z extraligy, nabízelo se i nějaké zahraničí, ale já jsem to ani nějak neřešil. Se Spartou jsme se o prodloužení smlouvy bavili už loni v létě, pak v prosinci a teď jsme to dořešili. Na prvním místě bylo setrvání v Praze a ve Spartě. Každý chce hrát o nejvyšší příčky a já nejsem výjimkou," komentuje šestadvacetiletý zadák.

Do rozhodování o Tabačkově dalším působení promluvila i manželka, které se v Praze také líbí. Navíc se letos očekává radostná událost v podobě narození prvního potomka. "Manželka tu už chodí k doktorům, takže nebylo co řešit. Oběma se nám v Praze moc líbí, uvažujeme, že bychom zde zůstali už natrvalo," říká martinský rodák.

V základní části této sezony naskočil Tabaček do osmačtyřiceti utkání, v kterých vstřelil dvě branky a na další tři přihrál. Trojnásobný ligový šampion však není se svým výkonem příliš spokojen. "Spokojen jsem s tím, že jsme se dostali do semifinále. Se sebou ale moc spokojený nejsem, byl jsem zvyklý více bodovat. Doufám, že v budoucnosti pomohu Spartě k úspěchu ještě lepšími výkony," povzdechne si Tabaček.

Obránce s jednoroční zkušeností ze zámoří byl v základní části druhým nejméně trestaným sparťanským obráncem, hned za Františkem Ptáčkem. Nasbíral "jen" osmapadesát trestných minut. "Nikdy jsem nebyl moc vylučovaný, snažím se hrát technickou útočnou hru." Mnoho trestů bylo Tabačkovi uděleno za vyhozavání puků - zdržování hry. "Zpočátku jsem si na tohle pravidlo nemohl nijak zvyknout. Později to bylo v pohodě, teď jsem dostal zase trest za vyhození v prvním čtvrtfinále se Zlínem, ale v tom bylo i kus smůly. Každopádně jsme si klukama říkali, že když už se okopíruje pravidlo z NHL, tak by se měli k tomu udělat i podmínky. V NHL je totiž vysoké plexisklo skoro okolo celého hřiště, u nás tomu tak není. Vysoká jsou jen za brankami, pak jsou nižší," zlobí se zadák s dobrou rozehrávkou.

Ján Tabaček podepsal smlouvu na dva roky, během kterých bude mít jako jeden z cílů návrat do slovenského národního týmu. "Předloni jsme z něj vypadl a už jsem šanci nedostal... Hlavním cílem ale ve zbytku sezony a dalších dvou letech bude získat tři tituly," směje se sparťanský hráč, který si předloni v prvním zápase zlomil nohu. "Také bych chtěl na ledě odvádět výkony, s kterými budou spokojení trenéři, vedení Sparty i naši fanoušci," proklamuje Tabaček.

Profil Jána Tabačeka

Rodák z Martina strávil většinu své kariéry na rodném Slovensku. Začínal v místním HC Martimex a po třech sezonách v prvním týmu se přestěhoval do věhlasného bratislavského Slovanu. Hned v ročníku 2001–02 vybojoval se spoluhráči mistrovský titul a jelikož byl v roce 2001 jako 170. hráč draftován zámořským týmem Anaheimu, rozhodl se zkusit štěstí za velkou louží. Ve farmářském týmu Cincinnati Mighty Ducks odehrál pouhých dvanáct zápasů, čtyři měsíce poté byl mimo hru. Po smolném roce se proto vrátil zpět do Slovanu, s nímž nejprve prohrál ve finále s Trenčínem, ale po ročním půstu slavil znovu titul. Dvakrát se jen díky smůle nedostal na mistrovství světa v dresu reprezentace. Po přesunu do Sparty ho hned v prvním zápase potkala obrovská smůla, když si zlomil nohu. Do hry naskočil až v lednu 2006 a i přes dlouhou absenci se rozehrál k ohromně spolehlivým výkonům, které vedly až k titulu mistra. Pro Tabačeka to byl první český, v součtu s dvěma ve Slovanu celkem třetí mistrovský titul.

Sezóna   Klub                                      Z  G  A  B  TM
         HC Sparta Praha (E,p-o)                  17  0  1  1  16

Celkem   Nejvyšší soutěž ČR                       35  1  4  5  36

Draft NHL:
2001     Anaheim Mighty Ducks (170. celkově)